Frenštátským chce pomoci kraj, zatím dá přes milion

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) – Moravskoslezský kraj dá lidem, kteří přišli o domov po explozích a požáru panelového domu ve Frenštátu pod Radhoštěm, po 85 tisících korunách pro nový začátek. Další peníze dostanou zasažení lidé od města i ze sbírek, které frenštátská radnice zorganizovala. Celkem již vybrala přes třináct milionů korun.

Více než milion korun dá Moravskoslezský kraj lidem, kteří přežili zničení svého domu a část z nich přišla o blízké. „Chtěl bych vyjádřit solidaritu všem lidem, které toto neštěstí zasáhlo. Přestože jim nedokážeme nahradit osobní ztráty a zmírnit jejich utrpení nad ztrátou či zraněním jejich blízkých, můžeme jim alespoň částečně pomoci překonat majetkové škody,“ uvedl hejtman Miroslav Novák. Každý z obyvatel zničeného domu dostane 85 tisíc korun „k okamžitému návratu do života“. Upozornil, že ubytování kraj lidem ze zničeného domu nabídnout nemůže, protože žádné byty nevlastní. Může ale pomoci při jednání s obcemi.

Další peníze pro oběti frenštátského výbuchu jsou na speciálním kontě, které radnice zřídila před týdnem. Už na ně přišlo přes 13 milionů korun. Pomoc přichází z celé republiky, další finanční podporu přislíbila i některá města a obce. Například frýdecko-místečtí zastupitelé schválili příspěvek 100 tisíc korun.

Město již dříve slíbilo Sdružení vlastníků jednotek, kterému patří pozemek v ulici 6. května, kde stál zničený dům, že nebude muset platit náklady na demolici. Stát bude čtyři až šest milionů korun, přispěje na ni vláda, město, další peníze přislíbil kraj.

Brífink Moravskoslezského kraje (zdroj: ČT24)

Hejtman Novák také vyzdvihl práci záchranářů, kteří v noci na neděli 17. února vyjeli k hořícímu domu a pomáhali jeho obyvatelům – odvedli podle něj vynikající práci. Tři hasiče, zdravotníka a policistu kraj vyznamená medailí, čestným uznáním a finanční odměnou. „Oceněné členy jednotek integrovaného záchranného systému vybrali především jejich velitelé. Byli to lidé, kteří byli bezprostředně přítomni, a dva z dobrovolných hasičů, kteří budou oceněni, byli u zásahu jako první, přičemž jeden z nich utrpěl i relativně vážná zranění,“ podotkl hejtman.

Výbuchy a požár, který po nich v domě vypukl, nepřežilo šest lidí, dalších jedenáct utrpělo zranění. Příčinu tragédie vyšetřuje policie, zabývá se především možností, že ji úmyslně způsobil sedmapadesátiletý obyvatel domu, který je jedním z mrtvých. Osudného dne se měl z domu kvůli dluhům vystěhovat.