České rybníky obsadila malá rychle se množící ryba

Klatovy - Klatovští rybáři se už přes deset let marně pokouší zlikvidovat střevli východní. Ani ne deset centimetrů malá stříbrná rybka je totiž nepůvodním druhem, který se masivně rozmnožuje a ubírá potravu tržním rybám, jako například kaprům.

Střevle východní byla do českých rybníků zavlečena pravděpodobně z Maďarska. Je to velmi odolný druh ryby, který dokáže přežít i v nejtěžších podmínkách, dokáže se velmi dobře přizpůsobit. Pohlavně dospívá už v prvním roce života a během jedné sezóny se dokáže až čtyřikrát vytřít. Velké množství střevlí pak ostatním druhům vyžere potravu. Na sedm let tato malá rybka zamořila například i rybník Blejskota nedaleko Pačejova na Klatovsku. 

Klatovští rybáři registrují střevli východní na zhruba šedesáti ze 450 rybníků, do kterých nasazují více dravých ryb, jako okounů nebo candátů, pro které je malá ryba potravou. Nejúčinnější je ale zamořené rybníky nechat zimovat. „Po podzimním lovení necháme rybníky bez vody, aby střevlička neměla to přirozené prostředí, které potřebuje,“ říká Václav Voráček, generální ředitel Klatovského rybářství. Klatovským rybářům se po více než deseti letech sice daří střevli východní likvidovat, ale jde to velmi pomalu. Navíc přiznávají, že se jí asi nikdy úplně nezbaví.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na jihu Čech vydatně bouří

Do Česka dorazily bouřky. Objevily se nejprve na Karlovarsku a Plzeňsku, poté podle meteorologů postoupily do jihočeské části Šumavy. Nejprudší se čekaly právě na jihu Čech. Meteorologové varovali před nárazy větru o rychlosti až devadesát kilometrů za hodinu, kroupami o velikosti přes dva centimetry a přívalovým deštěm. Silné bouřky s přívalovým deštěm, ale s menšími kroupami a větrem o rychlosti maximálně sedmdesát kilometrů za hodinu se mají v pátek a v noci na sobotu objevit i v dalších regionech Česka.
12:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Podívejte se na fotky částečného zatmění Měsíce

Na noční obloze nad značnou částí Evropy se v pátek nad ránem dalo pozorovat téměř úplné zatmění Měsíce. K tomuto jevu dochází, když se Země ocitne mezi Sluncem a Měsícem a vrhá svůj stín na Měsíc.
před 12 hhodinami

Mimořádný případ. Silniční inspekce zastavila soupravu přetíženou o 57 tun

Inspekce silniční dopravy (INSID) zastavila v noci na čtvrtek na Ostravsku soupravu přetíženou o 57 tun. Souprava převážela jeřáb z německého Magdeburku do Přerova a bez potřebných povolení projela z Německa přes Polsko do Česka. Celková hmotnost soupravy dosáhla 105 tun, navíc byla i o třináct metrů delší. Informovala o tom mluvčí inspekce Monika Balšánková. Podle inspekce jde o mimořádný případ, dosud se s takto extrémně přetíženou soupravou nesetkala.
před 23 hhodinami

VideoV Lánské oboře ubyde přemnožené zvěře, rozšíří se pastviny

Lánskou oboru čeká velká proměna. Poprvé přichází její vedení s plánem, jak tam hospodařit v následujících čtyřiceti letech. Přemnožené zvěře má ubývat, větší prostor dostanou unikátní křivoklátské lesy a pastviny.
včera v 20:45

Video„Neskákej mi pod kola.“ Žlutá silueta a nápis mají varovat chodce

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) ve spolupráci s BESIP, Policií ČR a dalšími partnery připravil novou bezpečnostní akci s názvem „Neskákej mi pod kola“. Kampaň upozorňuje na nebezpečí srážek tramvají s chodci. V hlavním městě se od začátku roku stalo na padesát takových případů, při jednom z nich zemřela mladá dívka. V Brně už jsou letos oběti čtyři. „I minimální rychlost dokáže člověka odhodit o dva, tři metry,“ upozorňuje pražský koordinátor BESIP Oldřich Kasl. Žlutá silueta a nápis mají chodce varovat například na kolejišti u stanice Hradčanská, kde tramvaj nedávno srazila ženu s dítětem v kočárku. Událost naštěstí neskončila tragédií.
včera v 20:18

Soundtrack Poděbrady promítne Tmavomodrý svět s živou hudbou

V Poděbradech začíná mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack. Jedenáctý ročník mimo jiné připomene hudbu spojenou s tvorbou Zdeňka Svěráka. Za doprovodu orchestru promítne film Tmavomodrý svět.
včera v 13:53

Policie varuje před střety fotbalových fanoušků ze zahraničí

V Česku hrozí střety zahraničních fotbalových fanoušků, varují policisté na síti X. Informaci o možném riziku dostali od kolegů ze zahraničí. Pohyb fanouškovských skupin od středy monitorují a připravují mimořádná bezpečnostní opatření. Do Česka míří na čtvrteční pohárová utkání příznivci ze Srbska, Řecka a Skotska, do Polska pak přes tuzemsko projíždějí fanoušci z Chorvatska.
včera v 08:13

V zámeckém areálu na Třeboňsku řeší nelegální zásahy do chráněné oblasti

Dvoumilionová pokuta hrozí za nepovolené kácení a nelegální ukládání odpadu v zámeckém areálu v Chlumu u Třeboně. Případ už řeší inspekce životního prostředí i správa tamní chráněné krajinné oblasti. Místo navíc není pouze přírodní rezervací, ale i kulturní památkou. Areál je nicméně v soukromých rukách.
26. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.