Bojovníci za Kyselku slaví, dělníci opravují zchátralý hotel Praha

Kyselka - Karlovarské minerální vody (KMV) začaly opravovat zchátralý objekt bývalého hotelu Praha. Opraváři se zaměří zejména na střechu, jejíž stav je pro zachování budovy klíčový. Do příchodu zimy by měla být zajištěna proti dalšímu poškození. Úpravy se budou dělat podle doporučení památkářů, hotel je totiž národní kulturní památkou. Podle asociace, která bojuje za záchranu bývalých lázní, je zahájení prací zásadní obrat v přístupu vlastníka k památkám.

Oprava střechy potrvá do konce listopadu. Stávající střešní konstrukce zůstane v maximální míře zachována. Tam, kde to nebude technicky možné, bude podle mediálního zástupce KMV Michala Donatha nahrazena novými prvky. „Dále bude opraveno a doplněno zdivo. Zvláštní pozornost je věnována i podezdívce střechy. Součástí stavebních úprav bude odvodnění drenážemi tak, aby byla v co největší míře odvedena vlhkost ze zdiva objektu,“ dodal.

Karlovarské minerální vody ještě před rokem zastávaly zcela jiný postoj. Generální ředitel společnosti Alessandro Pasquale loni v květnu Reportérům ČT tvrdil, že hotel nemá žádnou historickou hodnotu: „Bylo by to plýtváním penězi se o to starat. Říkám to bez problémů, pokud se o to někdo chce starat, je vítaný, já mu ho klidně daruju.“ Díky zásahu karlovarského magistrátu se ale podařilo hotel zachránit. Odbor památkové péče na konci srpna společnosti nařídil, že nejpozději do příchodu zimy musí objekt dostatečně zabezpečit, aby se jeho stav už dále nezhoršoval.

KMV už dostaly stavební povolení také na opravu domu Stallburg. Ten je vůbec první budovou, pro níž firma získala veškerá souhlasná stanoviska nezbytná k zahájení oprav. Vznikne v něm osm bytů a bude zachován jeho autentický vzhled. Dům je prvním ze dvou objektů ve vlastnictví KMV, na jejichž opravu uvolnily 60 milionů korun. Druhým je pavilon Löschner, objekt někdejší plnírny láhví Heinricha Mattoniho.

Obnova historických objektů v Kyselce má být i cílem nové obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Z iniciativy Vladimíra Lažanského, majitele zámku v Chyši na Karlovarsku, do ní vstoupí KMV, společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka a také město Karlovy Vary. RIS do společnosti vloží nemovitosti, KMV do začátku 20 milionů korun a pozemky, jež budou potřeba.