Adrenalinová cyklostezka láká dobrodruhy i začátečníky

Černá Voda - Rychlebské stezky v okolí Černé Vody na Jesenicku odstartovaly letošní, už třetí sezonu. Jedinečná síť terénních tras pro horská kola si získává čím dál větší oblibu. Ročně sem zamíří deset tisíc vášnivých sportovců.

Okolí Černé Vody nabízí cyklistům čtyřicetikilometrovou síť speciálních tras. Cyklostezky se dělí stejně jako sjezdovky - od žlutých pro začátečníky až po nejtěžší černé. Ty nejnáročnější zavedou cyklisty do hlubokého lesa pod Sokolí vrch, který si už před sto lety oblíbili turisté. Stezky kličkují mezi stromy a žulovými balvany, křižují suťová pole, vedou přes dřevěné lávky i brody horských potoků.

Velká část trailů vede po starých loveckých chodnících. Byly zarostlé, neprůchodné a navíc v nepřístupném terénu. Před pár lety se do jejich rekonstrukce pustilo místní občanské sdružení. „Člověk musí být pořád ve střehu, jsou tam neustálé nástrahy, klopené zatáčky, terénní nerovnosti, skoky,“ popisuje jeden z cyklistů Jakub Navrátil. Méně obtížné trasy vybudovali dobrovolníci na druhé straně obce.

Letos nově přibyla jedna z nejnáročnějších tras, tzv. Velryba. Nebude ale jedinou novinkou. V létě má být hotový další čtrnáctikilometrový úsek. Podle nejmodernějších trendů jej přijede postavit parta zkušených expertů z Velké Británie.

Reportáž Andrey Šubové (zdroj: ČT24)