Meteorologové varují sadaře, že noc na pondělí bude v Česku opět mrazivá

Teploty v noci na pondělí budou v Česku znovu klesat pod bod mrazu. Nízké teploty mohou poškodit zejména ovocné stromy, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve vydaném upozornění.

Varování před nízkými teplotami platí pro celé Česko od nedělní půlnoci do pondělního dopoledne. „Očekává se mráz, který může poškodit vegetaci, zejména kvetoucí ovocné stromy,“ upozorňují meteorologové zahrádkáře a sadaře.

Rostliny mohou lidé ochránit v případě nižší vegetace třeba zakrytím světlou netkanou textilií, kterou lze na záhonech ponechat i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít rosení v ranních hodinách nebo zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v blízkosti stromů.

Chladná byla ve většině Česka už noc na neděli. Ranní teploty byly nejčastěji mezi minus třemi až plus jedním stupněm Celsia. Na šumavské Horské Kvildě naměřili meteorologové nad ránem minus devět stupňů, naproti tomu v Praze se ranní teploty držely těsně nad bodem mrazu.

Přes den bude podle předpovědi ČHMÚ převážně polojasno až jasno. Nejvyšší odpolední teploty budou mezi devíti až třinácti stupni Celsia. Ve vyšších polohách Beskyd se ale mohou vyskytnout i sněhové přeháňky.

Polojasné by mělo být zpočátku i Velikonoční pondělí. Později se ovšem zatáhne a ojediněle může slabě pršet. Denní maxima budou mezi deseti až čtrnácti stupni, na severovýchodě Česka kolem devíti stupňů Celsia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Československo pod radioaktivním mrakem. Před čtyřiceti lety hrálo hlavní roli počasí

Před čtyřiceti lety došlo k nejhorší katastrofě při provozu jaderných elektráren v historii. Šlo o Černobyl. O dopadech na Evropu do značné míry rozhodovalo počasí a také schopnost ho dostatečně dobře předpovídat.
před 7 hhodinami

Sníh komplikoval dopravu na Karlovarsku, k nehodám došlo i v Plzeňském kraji

Sněžení v Karlovarském kraji zkomplikovalo dopravu, především na Karlovarsku napadlo nad ránem místy i několik centimetrů mokrého sněhu. Na silnici I/6 na výjezdu z Karlových Varů blokovala kolona vozidel průjezd, silnice byla několik desítek minut neprůjezdná. Sníh napadl také v Plzeňském kraji, na mokrých vozovkách se stalo několik nehod. Podle policie jich ale nebylo nijak výrazně vyšší množství.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Mrazivá rána vydrží do konce týdne, po víkendu se oteplí

Chladná a na mnoha místech i mrazivá rána vydrží v Česku do konce týdne. V pátek bude na horách v Čechách sněžit, přes den teploty vystoupají k deseti stupňům Celsia. O víkendu se budou maximální denní teploty pohybovat kolem patnácti stupňů, v příštím týdnu se oteplí k dvaceti stupňům, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
9. 4. 2026

Teplé dny končí, přijde ochlazení

Po skoro letních nedělních teplotách se tento týden ochladí. V prvních dnech bude maximálně šestnáct stupňů Celsia a koncem týdne nejvýše čtrnáct stupňů. Na severovýchodě země bude propad teplot ještě výraznější. Maximální denní teploty tam mohou klesnout až na osm stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Celý týden bude převážně jasno s ojedinělými přeháňkami.
6. 4. 2026

Na Velikonoce přichází jaro. V minulosti byly tropické i mrazivé

Velikonoce jsou díky dvěma svátkům a jednomu dni velikonočních prázdnin obdobím, kdy většina Čechů velmi ostře sleduje počasí. Často se sice nazývají „svátky jara“, ale nejen vzhledem ke svému pohyblivému kalendářnímu ukotvení můžou nabídnout velmi pestré podoby počasí. V letošním roce se zřejmě označení svátků jara naplní, počasí totiž bude opravdu jarní.
3. 4. 2026

Na Velikonoce se oteplí, v neděli až na dvacet stupňů, v pondělí může pršet

Během prodlouženého velikonočního víkendu se v Česku postupně oteplí, v neděli až na víc než dvacet stupňů Celsia, místy se objeví přeháňky. V noci ještě může na některých místech slabě mrznout a na vrcholcích hor sněžit. Na Velikonoční pondělí s tradičním koledováním se mírně ochladí a častěji než v předchozích dnech bude pršet, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
2. 4. 2026

Do středy bude chladno a přeháňky, pak se má vyjasnit a oteplit

V Česku má být v pondělí a v úterý převážně zataženo s přeháňkami, ve vyšších polohách i sněhovými. V noci může mrznout, přes den bude do deseti stupňů Celsia. Od středy se má vyjasnit a postupně oteplit, teplotní maxima se dostanou i přes patnáct stupňů. Srážky se vrátí o víkendu, na horách může opět padat i sníh. O velikonočních svátcích bude převažovat slunečné a teplé počasí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
30. 3. 2026Aktualizováno30. 3. 2026

Blíží se „super El Niño“, predikují experti. Může přinést nejteplejší rok vůbec

Nová měření naznačují, že letos zřejmě převládne teplá fáze teploty oceánské vody, které se říká El Niño. To by mohlo mít závažné dopady na počasí ve velké části světa.
27. 3. 2026
Načítání...