Chladné ráno v Česku přineslo nová minima na zhruba čtyřiceti měřicích stanicích

Nedělní ráno bylo rekordně chladné zhruba na čtvrtině míst, kde se měří třicet a více let. Nové minimum pro desátého října hlásí asi čtyřicet stanic. Největší mráz ukázal teploměr na šumavské stanici Kvilda-Perla, a to minus 10,2 stupně Celsia. Informoval o tom Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Rekord na Kvildě-Perle překonal dosavadní minimum minus 8,5 stupně Celsia z roku 1990. Také další rekordně nízká teplota byla na Šumavě, na stanici Horská Kvilda meteorologové naměřili minus 8,7 stupně Celsia. Ve Staňkově na Domažlicku ukázal teploměr minus 3,9 stupně.

Podle Dvořáka nebyly naměřené rekordy jen v horských oblastech, nové minimum oznámil třeba i Žatec. V Javorníku na Jesenicku ani nový rekord nebyl mrazivý, teploměr zde ukázal plus 0,1 stupně Celsia.

Dvořák upozornil, že jde o teploty naměřené ve dvou metrech nad zemí, nikoli při zemi. ČHMÚ ve čtvrtek varoval před nočními a ranními přízemními mrazíky, které mohou poškodit nesklizené plodiny, zejména rajčata nebo dýně. S teplotami pod nulou mají zemědělci a zahrádkáři počítat od půlnoci na sobotu do pondělního rána na celém území České republiky.