Březen byl v Česku velmi suchý a současně hodně slunečný. Nedostatek vody trápil většinu Evropy

Hodně slunce, málo srážek a normální teploty, tak by se ve stručnosti dal charakterizovat letošní březen v Česku.

Průměrná teplota vzduchu za celý měsíc a celou republiku činila 3,1 °C, což je o pouhou desetinu méně než takzvaný „nový normál“ – tedy třicetiletí 1991 až 2020. Relativně tepleji (o 1 až 1,5 °C) bylo hlavně na Českomoravské vrchovině, ale i v severozápadních a severních Čechách a také na jihu Klatovska. Naopak výrazně studenější březen ve srovnání s dlouhodobým průměrem zažili obyvatelé jižních Čech nebo jihovýchodní Moravy – tam činila odchylka až -2 °C.

Odchylka teploty vzduchu
Zdroj: CHMI

Březen začal studeným počasím a výrazně chladnější, než je obvyklé (o 2 až 4 stupně), byla celá první dekáda. Mohl za to především příliv studeného vzduchu od severu až severovýchodu. Změna přišla po 13. březnu, kdy se teploty dostaly nad dlouhodobý normál. A nejteplejší byla poslední dekáda měsíce, což je ale při obvyklém průběhu teploty během března obvyklé. V ní se letos poprvé dostala teplota nad 20 °C, trochu symbolicky se tak stalo na Světový meteorologický den, 23. března. Vůbec nejvyšší březnové maximum ale přišlo až 28. 3., kdy v Doksanech na Litoměřicku naměřili 22,7 °C.

Jak teplo bylo v březnu
Zdroj: CHMI

Naopak nejnižší teplotu měsíce března zaznamenali na stanici Kvilda-Perla na Šumavě, když 2. března tam minimum kleslo na -24,7 °C. Mimochodem zhruba o měsíc později, 4. dubna, na stejné stanici spadla teplota na pro začátek dubna velmi nízkých -24,0 °C.

Typickým rysem teplot letošního března byla taky velká denní teplotní amplituda – tedy rozdíl mezi denním minimem a maximem, který v některých dnech přesáhl 20 °C, v horských mrazových lokalitách i 25 °C.

Sucho bylo hrozivé

Březen přinesl velmi málo srážek. V průměru za celé území jich spadlo 16 mm, což představuje pouhých 35 % normálu. Nejvíc jich spadlo v Moravskoslezském kraji (51 %), nejméně v Libereckém (jen 19 %). Na stovce stanic spadajících pod správu ČHMÚ spadlo nejvýše 10 mm vody.

Nejvíc srážek naměřila stanice Uhelná, Nové Vilémovice na Jesenicku, a to 47,9 mm. Z pohledu denních úhrnů vedou Dlouhé Stráně, kde 30. března zaznamenali 22,2 mm. Mimochodem v březnu může za den spadnout i přes 90 mm, jak se stalo 5. 3. 1970 v Luisině údolí v Orlických horách.

Sucho na konci března
Zdroj: Intersucho

Zatímco v nížinách byl březen už – podobně jako většina února – měsícem bez sněhu, na horách ho ještě leželo dost. Na hřebenech Krkonoš a hraničním šumavském hřebenu měli v první polovině měsíce přes metr a půl sněhu (Černá hora a Blatný vrch více než 170 cm). Ve druhé polovině března sněhu i na horách zvolna ubývalo.

Srážky
Zdroj: CHMI

Letošní březen byl také velmi slunečný – průměrná měsíční délka slunečního svitu dosáhla 221 hodin, což je o 76 % (!) víc, než je obvyklé. Počasí u nás totiž po většinu měsíce ovlivňovala obnovující se tlaková výše, jejíž střed se udržoval nad Skandinávií a Pobaltím, případně střední, později i západní Evropou.

Mnoho dnů nás tak provázelo zcela jasné nebe. A nejen to, dočkali jsme se i několika epizod s přílivem velmi suchého kontinentálního vzduchu kolem zmíněných tlakových výší od severovýchodu.

Sluneční svit
Zdroj: CHMI

Nejnižší relativní vlhkost jsme registrovali o víkendu 12. a 13. března, kdy na stanici Praha-Vinohrady klesla v neděli 13. 3. na pouhých 8 %! A na stanici Praha-Libuš bylo za sobotu 12. března dosaženo nejnižšího 24hodinové průměru relativní vlhkosti od začátku pozorování (tedy od roku 1970) – a to 27 procent.

Právě při výskytu tohoto suchého vzduchu jsme zaznamenávali noci bez tvorby jíní nebo námrazy, a to i přes pokles teplot poměrně hluboko pod nulu.

Slunečné dny beze srážek, nízká relativní vlhkost a občas i silnější vítr se postaraly o prohlubující se sucho během letošního března. To vyvrcholilo koncem měsíce, kdy jsme na polovině území zaznamenali výrazné až extrémní sucho (ve srovnání s typickým stavem v této roční době).

Vznikaly také častější přírodní požáry. V posledních dvou týdnech se naštěstí díky občasným srážkám začalo sucho částečně zmírňovat.

Evropský březen byl rozmanitý

Z celoevropského pohledu byl letošní březen teplejší zejména ve Skandinávii. Naopak velmi studený březen zažili hlavně obyvatelé Balkánu, východního Středomoří a částečně i Itálie – studené byly jak noci, tak i denní hodiny. Například Turecko zažilo dokonce druhý nejstudenější březen v historii pozorování.

Poměrně chladné dny, tedy nízká maxima, měli ve Španělsku a Portugalsku, kde naopak letošní březen přinesl teplé noci, a to díky velké oblačnosti a také srážkám. Právě Pyrenejský poloostrov je prakticky jediným evropském regionem, kde byly srážky za celý měsíc výrazně nadnormální – mimochodem tyto vydatné deště dorazily po extrémně suchém podzimu a zimě.

Naopak extrémně suchý březen hlásí mnoho států od západní po východní Evropu. V Estonsku a Lotyšsku nespadlo ani 15 % obvyklého množství srážek, nejsušší březen měli v Belgii, 4. nejsušší březen zažilo Německo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 4 hhodinami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 7 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Po pátečním oteplení se o víkendu začne ochlazovat

Po pátečním oteplení, kdy může být až osmnáct stupňů, se o víkendu ochladí a začne pršet. Denní teploty pak budou jen kolem deseti stupňů. Podobné počasí vydrží i na začátku příštího týdne, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
27. 3. 2025

V půlce týdne se má mírně ochladit, na horách ale může i sněžit

Tento týden má být v Česku zpočátku převážně oblačný a provázený občasným deštěm či přeháňkami. Nejvyšší denní teploty nejspíš nepřesáhnou sedmnáct stupňů Celsia. V polovině týdne se podle předpovědi přechodně ochladí a na horách může i nasněžit.
24. 3. 2025Aktualizováno24. 3. 2025

Prší PFAS. Věda varuje před problémem větším než kyselé deště

Lidstvo se v minulém století bálo takzvaných kyselých dešťů. Ty se sice podařilo vyřešit, ale objevil se nový problém, který je zřejmě ještě větší. Srážky totiž začaly obsahovat stále více jiných znečišťujících látek, které představují zdravotní riziko. Na rozdíl od sloučenin, které způsobují kyselé deště, je téměř nemožné se těchto příměsí zbavit.
21. 3. 2025

Víkend přinese teplé počasí i déšť

Nadcházející první jarní víkend vystoupají teploty v Česku k patnácti stupňům Celsia. Oteplí se i v noci a k ránu, od neděle už nebude mrznout. Po několika slunečných dnech přibude oblačnosti i srážek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
20. 3. 2025
Načítání...