Den číslo 1 s nečekanou zápletkou a lyžařským koncem

Zatímco vy doma prožíváte leckde rekordní teploty, tak já v pátek v útrobách Soccer City vzpomínal na své lyžařské oblečení ze ZOH v Kanadě, ale popořádku… Na každém komentátorském stanovišti ČT tady na šampionátu jsou tři židle. Jednu dnes zabral logicky komentující Míra Bosák, další dvě jsme gentlemansky nabídli pánům Pohlovi a Rubešovi, jinak velvyslanci a politickému radovi ČR v Jihoafrické republice. Já jsem coby „přebytečný“ přesto vyrazil s nimi na místo činu s tím, že buď budu mít štěstí, nebo shlédnu vše podstatné na monitorech v Média centru.

Přestože jsme počítali s příslušnou zácpou, realita nás donutila změnit po dvou hodinách nekončící cesty operativně plán. Zhruba ve 13:30 jsme opustili téměř za jízdy auto a vydali se na zhruba dvoukilometrový finiš na stadion, neb náš pohyb byl v tu chvíli výrazně rychlejší než šnečí tempo kolony vozidel.

Já se zdržel marnou snahou ještě získat „zapomenutý“ lístek na komentátorskou tribunu a pak – samozřejmě že bez něj – jsem vyrazil na průzkum terénu. Nikdy předtím se mi nestalo, že by mě hlídkující pořadatelé pustili bez vzácného papírku na komentátorskou tribunu takhle sledovaného utkání. Ale v Africe jsou (zatím) dotyčné osoby mírumilovné a vstřícné. Na dotaz, kde mám lístek, jsem odvětil, že u kolegy na tribuně a byl jsem ochotně vpuštěn do arény.

Dokonce jsem si sehnal další židli a suše přisunul k již plné komentátorské pozici České televize a nerušeně sledoval celý program (a marně jsem přitom vzpomínal na podobné akce, kde mě i mnoho kolegů z podobných nestandardních míst vyháněli či dokonce volali policii). Postupně se do mě sice zakusovala zima a pak mé uši zkoušely všudypřítomné vuvuzely, ale přesto jsem si zahájení i úvodní zápas užil.

Po zápase jsme vyrazili na parking číslo čtyři, kde čekal vůz řízený tolerantním fanouškem bafanabafana pracujícím pro velvyslanectví a netušili, co nás čeká. Den předtím jsme totiž parkovali na pětce a logicky čekali, že hned za ní bude pozice číslo čtyři. Vydali jsme se tedy najisto na dlouhý výlet brumlajíce, že jako malá televize máme parkoviště nejdál od stadionu.

K našemu úžasu jsme ovšem za parkovištěm 5 následnou a avizovanou 4 nenalezli… Vykroužili jsme tedy slušný oblouk o délce minimálně 5 kilometrů a „čtyřku“ naprosto nelogicky až cimrmanovsky objevili kousíček od východu z komentátorských pozic… :) Velmi systematicky jsme tak zapracovali na průjezdnosti zpáteční cesty.

Naši ambasadoři v JAR se při této anabázi ukázali být úplně normálními lidmi s výrazným smyslem pro humor a trpělivostí…

Proto si dovolím následující decentní výzvu. Pan velvyslanec Pohl nám vyprávěl historku sice nesouvisející s MS ve fotbale, ale věřím, že zahřeje lecjakého našince. Už první část zní lehce utopicky – v Jihoafrické republice je lyžařské středisko. V něm se ve výšce 2700 metrů nachází Yetti bar a v tom si odvážní hosté zkoušejí neuvěřitelnou disciplínu.

Necháte se zde zavěsit do na stropě připevněných lyží a hlavou dolů pijete panáky. V knize rekordů je tam prý uvedeno jméno ing. BARTOS, který původně stanovený rekord 47 štamprlí navýšil po třech dnech na 51. Nikterak to nesnižuje fakt, že podávaný alkohol má prý „jen“ 18 procent.

Posádka našeho vozu se shodla na tom, že na tohoto krajana jsme velice hrdí a že by si zasloužil patřičnou publicitu. Pokud se ing. BARTOS přihlásí, rádi ji rozšíříme… :)))

Podrobnosti na msfotbal.ct24.cz

  • Lístek na komentátorskou tribunu autor: Ondřej Lípa, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1726/172533.jpg
  • Fotbalové MS 2010 zdroj: wcf2010.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1279/127863.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nikdy jsme nebyli blíž příměří, míní Vondráček. Podle Sokola u Rusů vůle není

Předseda zahraničního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda výboru pro evropské záležitosti Petr Sokol (ODS) debatovali v Událostech, komentářích o jednáních o míru na Ukrajině. Podle Vondráčka Rusko vyjednává z pozice síly a svých maximálních požadavků. Sokol poznamenal, že Rusko může zastavit válečné operace kdykoli, kdyby chtělo. Oba diskutující také vyjádřili svůj názor na Visegrádskou skupinu (V4). Moderovala Barbora Kroužková.
4. 12. 2025

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023
Načítání...