Elektronické knihy pro mladé plní americký trh

Praha - Elektronické knihy získávají trh a daří se především literatuře pro mladé. Ve Spojených státech je to nejrychleji rostoucí žánr pro čtečky, konkrétně už jeho hodnota dosáhla v přepočtu skoro 60 miliard korun ročně. V Česku má zatím do takových čísel daleko, ovšem obliba e-knih stoupá rychle.

K nejrychleji rostoucímu žánru elektronických knih patří hity pro náctileté - série Twilight, díly Harryho Pottera a sci-fi trilogie Hunger Games. Prodeje v kategorii knih zaměřených původně na mladé poskočily loni ve Spojených státech víc než o desetinu. 

Michael Cader, zakladatel sdružení překladatelů

„Hned jak se objevila literatura pro mladé, začala zajímat nejen teenagery, ale taky dvacetileté i jejich rodiče. Je to dynamický obor, který přitahuje všechny možné čtenáře.“ 

Stejný typ digitálních knih je nejoblíbenější i v Česku, a to u podobného publika. Trh tu je ale výrazně menší. Knihy psané elektronickým inkoustem čte asi třetina populace a většinou si je lidé stahují. Rostou ale i prodeje. 

Reportáž Ivy Brejlové (zdroj: ČT24)

„Nicméně růst od nuly je vždycky rychlý. Řada knih je zadarmo, čili statistika vlastně není obchodní, ale je to statistika o počtu stažených výtisků a ta roste řádově o tisíce ročně,“ vysvětlil ředitel Nakladatelství Academia Jiří Padevět. V Česku si lidé ročně koupí asi 57 milionů tištěných knih v hodnotě víc než 11 miliard korun. Prodeje těch elektronických se zatím počítají v řádech desítek tisíc.