Zemřela houslistka Jitka Šuranská. Držitelka tří cen Anděl podlehla těžké nemoci

Ve věku 41 let zemřela po těžké nemoci houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská, držitelka tří cen Anděl. Zprávu o jejím skonu v pondělí potvrdil organizátor festivalu Hradecký slunovrat Václav Müller. Zemřela v Bělově na Zlínsku.

Jitka Šuranská převedla podle Müllera moravský folklor do současné doby s virtuozitou houslistky filharmonie a „šmrncem moderní muzikantky, pro kterou je loop station (pomůcka na vrstvení zvuku) hudecký nástroj pomáhající krásné tradici stát se fascinující současností. Jitka byla hudbou, hudba byla Jitka. Byla propojena s krajinou, jejíž písně hrála, citlivá duše, citlivé srdce,“ uvedl Müller.

Šuranská pocházela z Kudlovic u Uherského Hradiště. Absolvovala brněnskou konzervatoř, celý život se věnovala hudbě inspirované folklorem. Byla členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Hrála deset let v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela, od roku 2004 tvořila duo Hudecká úderka s Jiřím Plockem, kterého na svém webu označila za bořitele hranic mezi hudebními žánry. Za album Písňobraní získali v roce 2005 cenu Anděl. Spolupracovala i se slovenským triem Pacora, producentem Stanem Palúchem, v roce 2013 za své první sólové CD s názvem Nězachoď slunečko získala další cenu Anděl.

V roce 2014 založila své trio, v němž hráli mandolínista Martin Krajíček a kontrabasista Marian Friedl. Dva roky poté vydali album Divé husy, později druhé Beránci a vlci, jež také získalo cenu Anděl. Spolupracovala i s písničkářkami Lucií Redlovou, Beatou Bocek, příležitostně hostovala s držitelem tří cen Anděl, písničkářem Janem Žambochem. Od roku 2014 spolupracovala s Ženským sborem z Kudlovic.

„Neznám muzikanta, který by měl její energii. Vždycky jsem říkal, že je zbytečné dostavovat v Dukovanech nějaké další reaktory, na Moravě už byla Jitka. Kam se na ni s energií hrabala nějaká atomová elektrárna. Kdo Jitku znal, ví, že je jen málo tak přímých a čistých lidí. Nic neuměla dělat na polovic, ani hudbu,ani život. Odešla po těžké a rychle probíhající nemoci v domě, který měla nejradši. Doma, v Bělově, s člověkem, kterého měla nejradši. Bojovala až do konce, ona by to jinak ostatně ani neuměla. Jitka měla tři Anděly a dnes se sama andělem stala,“ řekl Müller.

Písničkář Jan Žamboch řekl, že Šuranská měla dar propojovat své folklorní muzikantské srdce s hudbou různých žánrů. „A vždy pak ve výsledném tvaru vznikala krása a radost. Osmadvacátého října 2019 přišel náš hudební svět o velkou zářivou osobnost. Její slunko mi bude chybět,“ uvedl.