Washington vystaví Warholova díla inspirovaná bulvárem

Washington - Národní galerie v americkém hlavním městě Washingtonu vystavuje od soboty díla Andy Warhola inspirovaná titulky bulvárních novin. Výstava dokumentuje celoživotní zájem známého pop artového umělce o bulvár a způsob, jakým zacházejí s informacemi a se skutečností. Mnoho obrazů na ní přitom má veřejnost možnost vidět vůbec poprvé.

Warhol byl celý život vášnivým konzumentem médií, celý život v novinách hledal příběhy a obrazy. Washingtonská výstava nazvaná Titulky ukazuje, jak bulvární noviny inspirovaly jeho tvorbu, ale i to jak s nimi pracoval, upravoval je, měnil v nich důraz a někdy i obsah. Vedle Warholových děl tak jsou v Národní galerii vidět i originální stránky novin. „Titulky jsou velké, byť dříve neprozkoumané téma, které prochází celou Warholovou kariérou. Zahrnují mnoho z jeho klíčových témat, včetně celebrit, smrti, neštěstí a aktuálních událostí,“ uvedla galerie.

Umělce fascinovaly jak příběhy slavných lidí, tak dramata a tragédie ze životů obyčejných lidí přibližovaná bulvárem. Na výstavě je tak k vidění jak obraz A Boy for Meg z roku 1962 inspirovaný titulkem zachycujícím narození syna anglické princezny Margarety, tak obraz 129 Die in Jet z téhož roku, který zachycuje titulní stránku listu New York Mirror informující o leteckém neštěstí.

Warholova tvorba inspirovaná médii ale podle kurátorky výstavy Molly Donovanové odráží i jejich technologické proměny. Postupně se přesouvá od tisku k televizi. Na výstavě tak jsou například k vidění i umělcova vystoupení v tehdy hudební televizní stanici MTV v 80. letech. Pozdější díla také zachycují jeho spolupráce s Keithem Haringem a Jeanem-Michelem Basquiatem, ve kterých tito mladí umělci dotvářejí titulky vybrané Warholem.

„Warhol odhaloval komodifikované zpravodajské významy přiřazované k vášním a neštěstím každodenního života. V druhém plánu ale také ukazoval na čtenáře jako na konzumenta zpráv. V roce 1968 se pak sám stal předmětem titulních stránek, když jej postřelila spisovatelka Valerie Solanasová. V titulcích se pak jako celebrita objevil i v roce 1987, když zemřel,“ uvedla galerie v tiskové zprávě.

Společné dílo amerických umělců Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata na výstavě jeho děl inspirovaných bulvárními novinami ve washingtonské Národní galerii.
Zdroj: ČTK, Zdeněk Fučík

Warhol si články a titulky z novin značnou část života vystřihoval a spolu s dalšími věcmi je archivoval v krabicích. Od začátku 70. let do své smrti v roce 1987 vytvořil 612 takových krabic. Jedna z nich, zachycující část roku 1976 a celý rok 1977, je k vidění i na washingtonské výstavě. Národní galerie na ní celkem nabízí kolem 80 děl. Výstava bude otevřená do 2. ledna.

Andy Warhol, který žil v letech 1928 až 1987, patří k předním americkým i světovým umělcům minulého století. Jeho rodiče pocházeli ze severovýchodního Slovenska, kde v roce 1991 otevřeli jeho muzeum. Další galerie jeho umění, které dnes tvoří okolo 4 000 exponátů, je od roku 1994 v americkém Pittsburghu.

Vydáno pod