Ventolin se přidal k Ametystu a ostří reality zakrojilo bábovku

5 minut
Rozhovor se skupinou Ametyst
Zdroj: ČT24

Akademik David Doubek je na hudební scéně známý jako Ventolin. Hudebník se zálibou v syntezátorech se po sólových projektech stal členem skupiny Ametyst, která na podzim představila debutem Soft Freezy Dolce.

Ventolin je nezaměnitelnou osobností české elektronické hudby. Ve skupině Ametyst se s ním sešli textařka a zpěvačka Markéta Levínská, houslistka Klára Doubková a na kytaru hrají Štěpán Uherka s Janem Hanyšem.

„Vznikli jsme tak, že Štěpán na jedné oslavě říkal, že se mu stýská, že by si chtěl zahrát, a protože bylo zrovna nějaké covidové okýnko, tak jsme si řekli, že to zkusíme. Markéta dostala za úkol, ať něco napíše, když pořád píše ty své básničky. Přinesla deset textů, se kterými jsme tu dělali různé pokusy, a zdálo se nám to dobré,“ přibližuje Ventolin společné začátky Ametystu.

Spiritualita za ostřím reality

Název kapely vzbuzuje dojem něčeho ezoterického. „Ne že bychom se cítili jako alchymisti, spíš si děláme trochu srandu ze svých alchymistických sklonů,“ poznamenává Ventolin a upozorňuje, že je třeba brát pojmenování podle minerálu oblíbeného ve šperkařství s odstupem.

„Spíš než o ezoteriku jde v textech o spiritualitu. To se hodně míchá. Ezo je dneska pop, ale spiritualita je v pozadí. Ametyst s tím nemá zase tak moc společného, to je prostě jméno,“ upřesnila autorka textů Markéta Levínská.

Vydání alba doprovodil singl Ostří reality. „Buď jdete na ostří nože, rovně, nebo spadnete někam, kam nechcete. Musíte se pořád rozhodovat. Je to každodenní morální rozhodování. Skrze sebe a vnímání okolí zkoumám, o co v realitě jde, a texty jsou průzkumem skrze tyto rezonance vnitřního a vnějšího,“ říká Levínská. Dodává, že inspirací jsou jí haiku, tedy lyrická forma známá z japonské poezie, většinou s přírodní tematikou.

Bábovku ve mně vidí filmaři, říká Ventolin

V ekothrillerovém videoklipu k singlu naruší vzpoura přírody pohodu s křížovkou a zahrádkařením. A nechybí ani bábovka, která si „zahrála“ už ve Ventolinově klipu Disco Science. Sladké pečivo nicméně nemá být leitmotivem, kterým by přímo on chtěl něco konkrétního sdělit.

„Mně to vždycky ti filmaři do videoklipu strčí, oni to ve mně vidí. Já jsem si o to nikdy neřekl. Na druhou stranu je pravda, že když jsme s Petrem Markem natáčeli videoklip Karate, tak jsem si s sebou vzal makový závin, protože ho mám rád. A on, jak ho viděl, tak usoudil, že ten makový závin bude akční hrdina, který všechno vyřeší,“ říká.

Bábovka také evokuje domáckost a princip „do it yourself“ je přiznaný ve Ventolinově tvorbě i v tvorbě Ametystu. Koneckonců album Soft Freezy Dolce vznikalo v kuchyni, než se hudebníci i s ohledem na sousedy přesunuli do zkušebny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
před 12 hhodinami

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 13 hhodinami

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026
Načítání...