Startuje scénografická olympiáda

Praha - Po čtyřech letech se do pražských ulic a galerií vrací Pražské Quadriennale (PQ) 2011. Soutěžního klání se letos zúčastní tvůrci z více než 60 zemí, kteří nabídnou to nejzajímavější ze světového divadla, designu, módy a scénografie. Chybět nebude například přehlídka bizarních kostýmů z ledu a odpadků nebo unikátní performance v labyrintu z krychlí na piazzetě Národního divadla. Při dnešním slavnostním zahájení vzbudily nejvíce pozornosti instalace Mexika a Kolumbie. Přehlídku toho nejlepšího ze světové tvorby ve Veletržním paláci tak už dnes navštívilo několik set lidí, včetně samotných tvůrců expozic.

Přízemí hlavního sídla Národní galerie a nyní i quadriennale zaplnily rozmanité instalace několika desítek zemí z celého světa, jejichž společným tématem byla divadelní tvorba, kostýmy a scénografie. Živo bylo například v expozici Mexika, která v sobě spojila moderní technologii i tradiční divadelní tvorbu. V instalaci jsou například ukázky kostýmů z mycích hub nebo balonků, návštěvníci mohou obdivovat miniaturní modely scén nebo zhlédnout prezentaci pavilonu na dotykových obrazovkách.

Největší pozornost zřejmě vzbudil prostor, odkud se už z dálky ozývalo práskání bičem. Kreativci z jihoamerické Kolumbie zde postavili nakloněnou plošinu z maškarních masek, kde se odehrává bizarní představení o jednom herci. Úspěch měla také hravá instalace České republiky. Kolemjdoucí do interaktivních prostor lákají hostesky v kostýmech veverek, na místě byl i jeden ze spolutvůrců expozice, výtvarník Michal Pěchouček.

Čtyři stovky akcí v jedenácti dnech

Některé z instalací návštěvníkům nabízejí jen vizuální a zvukový zážitek, jiní tvůrci soutěž pojali aktivně a zájemcům nabízejí interaktivní „atrakce“. Příkladem toho je například pavilon USA nebo Španělska. Rozdíly jsou i ve zdobnosti expozic, které mají evokovat danou zemi. Japonští tvůrci představili jednoduchou, ale působivou prezentaci z bílého kaligrafického papíru, Filipínci postavili bohatě zdobenou bambusovou chýši. Obdobné tendence jsou vidět i v soutěžní sekci studentů, která obsadila nadzemní patra paláce.

V jedenácti dnech nabídne PQ zájemcům na čtyři stovky různých akcí. Počínaje diskuzemi s tvůrci (spolupracujícími například se zpěvačkou Lady Gaga), přes pouliční divadelní představení až po novinky ve světové scénografii a světelném designu. „Quadriennale se koná už od roku 1967 a od té doby si vybudovalo unikátní pozici nejen v evropském, ale i světovém měřítku. Existují národní přehlídky divadla, divadelního prostoru a architektury, ale ne v takovémto rozsahu a s takovouto tradicí. Sami tvůrci PQ označují jako “scénografickou olympiádu," řekla výkonná ředitelka přehlídky Daniela Pařízková.

Česká republika je zastoupena ve všech soutěžních kategoriích - Zemí a regionů, Architektonické sekci, Studentské sekci a sekci Extrémní kostým, kde se letos představí šaty z odpadků, ledu, dřeva, skla nebo nábojů. „Tuzemskou scénografickou tvorbu bude reprezentovat expozice Divadlo jako zážitek. Díky originálnímu pojetí budou moci zájemci zhlédnout představení nejen z pohledu diváka, ale i z pozice interpreta či tvůrce,“ uvedla Pařízková s tím, že letos by mělo quadriennale přilákat až 40 tisíc návštěvníků.

Na piazzetě Národního divadla roste originální labyrint

Letošní PQ je podle organizátorů více interaktivní a jeho stěžejním cílem je představit současnou divadelní tvorbu široké veřejnosti. V čele této ambice je zejména nesoutěžní projekt Intimita a spektákl, kvůli němuž na piazzetě Národního divadlo roste originální labyrint, složený z více než třiceti boxů. „Každý z nich je jen několik metrů velký. Návštěvníci do něj budou moci vstoupit a užít si například různé performance, světelné i módní přehlídky a další akce. Kulturní vyžití nabídne i přilehlý bar nebo noční kino,“ uvedla umělecká ředitelka PQ Sodja Lotkerová.

Součástí letošního quadriennale je také řada doprovodných akcí, včetně programu pro děti nebo provoz dočasné galerie, kde se vystavující umělci zdrží jen po 24 hodin. Každý den tak návštěvníky čeká vernisáž i dernisáž.

Vydáno pod