Smetanova Litomyšl vrací krásné časy, hudbu hraje na zimním stadionu

10 minut
Rozhovor s ředitelem festivalu Janem Piknou
Zdroj: ČT24

Začíná hudební festival Smetanova Litomyšl. Poněkud nezvykle na zimním stadionu kvůli rekonstrukci litomyšlského zámku, kde se konaly předchozí ročníky. Ten pětašedesátý zahájí koncert České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem a klavíristou Kirillem Gersteinem.

Na programu slavnostního zahájení jsou skladby Bedřicha Smetany, Sergeje Rachmaninova a Antonína Dvořáka. V publiku by měl zasednout i prezident Petr Pavel.

Za téma letošního ročníku dramaturgie zvolila Belle Époque (krásné časy), jak se označuje období přelomu devatenáctého a dvacátého století. Nebývalý pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností včetně umění.

Zvuková lázeň s 280 hudebníky

Impulsem k tomuto tématu byl záměr uvést jednu ze slavných kompozic té doby – Píseň z Gurre Arnolda Schönberga. K jejímu provedení se spojí na dvě stě osmdesát účinkujících. Podle organizátorů je ohromující „zvuková lázeň“ pro svou náročnost uváděna jen vzácně.

Přímo do titulu se téma ročníku propsalo v galakoncertu Národního divadla: Gala Belle Époque – Verismo. „Jde o výběr těch nejkrásnějších operních árií, duet, ansámblů i sborů právě z éry konce devatenáctého století v Itálii,“ doporučuje umělecký ředitel Vojtěch Stříteský. Doplnil, že festivalový program připomene i francouzské a německé „krásné časy“.

Poprvé na zimním stadionu

Z důvodu generální opravy litomyšlského zámku se letos musí festival obejít bez své hlavní scény – zámeckého nádvoří. Festival se tak výjimečně uskuteční na zimním stadionu.

„Máme velké štěstí, že Litomyšl je nejen město historické, ale také současné architektury. Gustav Křivinka a Aleš Burian postavili krásnou sportovní halu, která se dá využít i jako koncertní sál, protože má pro nás ideální kapacitu a dobrou kapacitu,“ podotkl k novému místu konání ředitel festivalu Jan Pikna. Prostory bylo třeba ale upravit, hala nebyla zamýšlena jako multifunkční a koncert se v ní odehraje poprvé.

9 minut
Umělecký ředitel Vojtěch Stříteský o 65. Smetanově Litomyšli
Zdroj: ČT24

Smetanova Litomyšl potrvá do 2. července. „Velkým finále bude italský repertoár, myslím, že to bude úžasné,“ doplnil k závěrečnému koncertu Jan Pikna. Festival nabídne víc než třicítku pořadů hlavního programu, které doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a Smetanova výtvarná Litomyšl.

Její nepřehlédnutelnou součástí je několikametrové plátno Jiřího Davida vycházející z jednoho z monumentálních obrazů z cyklu Slovanská epopej. Tu vytvořil Alfons Mucha, jehož výtvarný styl je spojován právě s Belle Époque. Poprvé se letos přidá i Poetická Litomyšl, která chce dostat literaturu do plenéru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nová alba vydávají Alter Bridge či The Cribs

Po dvou vánočních týdnech se kola hudebního průmyslu opět roztočila. Kapely začínají vysílat do světa čerstvé nahrávky. Vycházejí třeba nová alba Alter Bridge nebo The Cribs.
před 11 hhodinami

Kvíz: Vypátráte správné odpovědi o detektivkách Agathy Christie?

Od úmrtí spisovatelky Agathy Christie uplynulo půlstoletí. První dáma detektivních příběhů promýšlela rozličné motivy a provedení zločinů v sedmdesátce románů a dalších povídkách a divadelních hrách. Zapátrejte v paměti a ověřte si v kvízu, jestli přijdete na správné odpovědi o detektivkách Agathy Christie.
před 13 hhodinami

Zlaté glóby v hlavních kategoriích získaly filmy Jedna bitva za druhou a Hamnet

Zlatý glóbus v kategorii komedie či muzikál získal v noci na pondělí na slavnostním vyhlašování amerických filmových cen film Jedna bitva za druhou s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, který ztvárnil vyhořelého revolucionáře, který pátrá po své dceři. V kategorii nejlepší filmové drama vyhrál snímek Hamnet, který sleduje vyrovnávání se manželského páru Agnes a Williama Shakespearových se smrtí jejich syna.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pragovky mimořádného významu. Resort kultury přispěl na výkup desítkami milionů

Rekordních padesát milionů korun vyplatilo loni ministerstvo kultury na dotacích pro výkup předmětů mimořádného významu. Peníze získalo osmnáct muzeí a galerií. Nejvíc, 34 milionů korun, šlo do Národního technického muzea, které koupilo automobilové veterány značky Praga. Výzvu k podávání dotací na mimořádné výkupy pro letošní rok vyhlásilo ministerstvo koncem prosince, není však aktivní. Muzea a galerie musí počkat, až bude schválený státní rozpočet pro letošní rok.
před 23 hhodinami

Filmový agent si vyřizuje účty v Pákistánu a posiluje nacionalismus Indů

Ve sporu mezi Indií a Pákistánem přilil olej do ohně nový bollywoodský špionážní thriller, který v Indii trhá návštěvnické rekordy. Snímek Dhurandhar popisuje infiltraci tajného agenta do zločinecké sítě v pákistánském městě Karáčí. Dokresluje nacionalistický trend v indickém filmovém průmyslu. Jedna pákistánská politická strana už filmaře žaluje.
9. 1. 2026

Kvíz: Diváky táhne Urgent. Poznáte i další nemocniční seriály podle postav?

Mezi nejúspěšnější seriály z nemocničního prostředí posledních let patří americký Urgent. Vedle vysoké sledovanosti posbíral už i pět cen Emmy. Hlavním hercem seriálu je Noah Wyle, který si doktorský plášť neoblékl poprvé. V kvízu na konci článku si můžete ověřit, jestli víte, jak se jmenuje jeho postava a jestli si pamatujete i další hrdiny seriálových nemocnic.
9. 1. 2026

Genetická šifra mistra Leonarda. Vědci možná získali jeho DNA

Mezinárodní vědecký tým našel s pomocí velmi detailních analytických metod stopy DNA na kresbě připisované renesančnímu géniovi Leonardu da Vincimu. Mohly by patřit samotnému mistrovi a univerzálnímu učenci, k identifikaci jeho DNA ale ještě zbývá daleká cesta. O studii informoval časopis Science.
9. 1. 2026

Pomník z fragmentů brněnských domů připomene v Liverpoolu architekta Wiesnera

Kameník Radim Skácel pracuje ve své dílně na speciálním pomníku. Objekt vytvořený z kamenných fragmentů brněnských staveb Ernsta Wiesnera chtějí iniciátoři projektu umístit v Liverpoolu vedle architektova náhrobku. Připomenout tak chtějí jednoho z nejvýznamnějších meziválečných architektů Československa a upozornit na jeho složitý osud. Jako židovský uprchlík musel opustit domov, žil a zemřel ve Velké Británii.
9. 1. 2026
Načítání...