Skromnost, víra, příroda. Měsíc po svém bratrovi zemřel Jiří Reynek

Petrkov - V 85 letech zemřel grafik a překladatel Jiří Reynek. Talent podědil po svém otci, výtvarníkovi a básníkovi Bohuslavu Reynkovi. Spolupracoval s ním na grafikách, širší veřejnosti je ale známý především díky překladům z francouzské literatury. Většinu života strávil na Vysočině v Petrkově spolu se svým bratrem Danielem, který zemřel letos 23. září.

Daniel i o rok mladší Jiří se narodili v Grenoblu jako synové grafika a básníka Bohuslava Reynka a francouzské básnířky Suzanne Renaudové. Po obou rodičích zdědili umělecký talent, po matce lásku ke Francii. Střídavě žili také v otcově rodišti, v Petrkově, na starý statek uprostřed Vysočiny se později natrvalo přestěhovali.

Žili zde i poté, co byl statek na konci 40. let zestátněn. Daniel, i když pracoval jako šofér u Pozemních staveb, se věnoval fotografii. Fotografovat začal ve čtyřicátých letech, později si vytvořil vlastní techniku fotografických montáží. Mladší Jiří po vzoru otce dělal autorskou grafiku a příležitostně psal krátké prózy. Přestože vychodil pouze měšťanskou školu, zvláště jeho botanické znalosti byly více než encyklopedické.

Širší veřejnosti se stal známější v 90. letech, kdy vyšly jeho překlady francouzské literatury, zejména Henriho Pourrata. Dříve, stejně jako jeho otec, publikovat nemohl.

Nahrávám video
Zemřel Jiří Reynek
Zdroj: ČT24

V Jiřího tvorbě je především znatelná skromnost, hluboká víra (dlouhá léta byl kostelníkem ve Svatém Kříži) a radost z obyčejné všednosti života uprostřed přírody. Rozhovor Aleše Palána s Danielem a Jiřím Reynkovými vyšel knižně pod názvem Kdo chodí tmami. V rodinné tradici pokračuje Danielova dcera Veronika, která vydává knížky a provozuje čajovnu s knihkupectvím, kterou pojmenovala po babičce Suzanne Renaudové.

O životě a zvláštním světě bratří Reynkových natočila Tereza Brázdová dokumentární film Kluci. Podívejte se:

KLUCI - dokument o bratřích Reynkových

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koprodukční český dokument Pan Nikdo proti Putinovi získal cenu BAFTA

Snímek Pan Nikdo proti Putinovi, který vznikl v české koprodukci, získal v neděli cenu BAFTA za nejlepší dokumentární film. Je už rovněž v nominacích na Oscara. Nejlepším loňským filmem je podle britských cen akční černá komedie Jedna bitva za druhou režiséra Paula Thomase Andersona.
22. 2. 2026Aktualizováno22. 2. 2026

Česko-slovenský dokument je nejlepším na Berlinale, může se ucházet o Oscara

Česko-slovenský film Kdyby se holubi proměnili ve zlato české režisérky Pepy Lubojacki získal na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale cenu za nejlepší dokument. Autorka v dokumentu natočeném na mobilní telefon zkoumá, proč se její bratr a dva bratranci ocitli bez domova a potýkají se se závislostí. Hlavní cenu Zlatého medvěda získal film Gelbe Briefe (Žluté dopisy) německého režiséra tureckého původu Ilkera Cataka.
21. 2. 2026Aktualizováno21. 2. 2026

Indický umělec Sahej Rahal vypráví pomocí mýtů i obrazovek

Mezi hrou a vyprávěním se pohybuje tvorba indického umělce Saheje Rahala. V pražské Galerii Rudolfinum představují jeho malby, rytiny a sochy, ale i velkoformátové audiovizuální instalace a videohru. Rahal ve své tvorbě mísí dávné mýty, iluze, mluvící tvory i hybridy.
21. 2. 2026

Nejúspěšnější světové hity roku 2025 dostaly poprvé na vrchol K-pop hvězdy

Celosvětově nejúspěšnějším singlem roku 2025 byla skladba APT., kterou společně nahráli Rosé a Bruno Mars. Žebříček sestavila Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Poprvé se na jeho vrcholu ocitla skladba, která není jen v angličtině a je zpívaná hvězdou K-popu.
20. 2. 2026
Načítání...