Severus Snape vyhrává nad Potterem

Londýn - Nejoblíbenější postavou čtenářů knih o Harrym Potterovi není tento čarodějnický učeň, ale profesor lektvarů v kouzelnické škole v Bradavicích Severus Snape. Harry Potter skončil až na čtvrtém místě. Vyplývá to z ankety nakladatelství Bloomsbury, které vydává knihy Joanny K. Rowlingové.

Ankety, která začala v květnu, se zúčastnilo na 70 000 čtenářů. S přehledem nejvíc hlasů (13 000) získal rozporuplný Snape, kterého ve filmech o Potterovi hraje Alan Rickman. Na druhém místě skončila Potterova kamarádka Hermiona Grangerová a na třetím jeho kmotr Sirius Black. Čtvrtou nejoblíbenější postavou je pro čtenáře sám Potter a pátou jeho další společník Ron Weasley.

J. K. Rowlingová uvedla před zahájením ankety, že sama má nejraději Pottera. „Myslím, že nejsem v tomto směru typická - Ron Weasley je celkově oblíbenější,“ dodala.

„Když jsem napsala poslední knihu o Potterovi, nejraději bych se setkala na večeři s (ředitelem školy v Bradavicích Albusem) Brumbálem. Měli bychom si co říci a ocenila bych jeho rady,“ řekla Rowlingová.

Nicméně Brumbál se v žebříčku čtenářské popularity dostal „jen“ na osmé místo. Před ním se umístily i studentky z Bradavic Lenka Láskorádová a Ronova mladší sestra Ginny Weasleyová. Do první desítky se ještě vešel na devátém místě domácí skřítek Dobby a na desátém Potterův soupeř Draco Malfoy. Hlavní padouch Lord Voldemort se dostal ze 40 postav, o kterých mohli čtenáři hlasovat, na 17. místo.