Requiem za Bruno Schulze není pohlazením po duši

Praha – Alegorie katastrofy, falešná mytologie, nahota, fetiš a smrt. Představení inspirované výtvarným i literárním dílem Bruno Schulze mohli už diváci vidět v květnu v pražském Paláci Akropolis. Před pár dny byla inscenace Spitfire Company, o níž se mluví jako o události divadelní sezony, také na programu festivalu Nultý bod.

Polský židovský spisovatel Bruno Schulz je autorem knih Skořicové krámy nebo Sanatorium na věčnosti. Zemřel v roce 1942, kdy byl zastřelen v židovském ghettu. V představení výstřely ukončují jakýkoli pokus hlavního hrdiny dosáhnout smíření. „Devadesát procent lidí říkalo, že to bylo nesnesitelné. Že je to vytrhávalo z požitku se dívat. A já říkal: 'Ano, o tom je to, střelba není pohlazení po duši,'“ poznamenal umělecký šéf a režisér Spitfire Company Petr Boháč.

Už před zkoušením si určil, že nechce podlehnout Schulzově poetice složené z prostoru plného otřískaného nábytku, veteše a špinavých oken. Scéna je naopak minimalistická s jediným vizuálně strhujícím elementem. Minimalistické prvky se objevují i v pohybu a především v hudbě, kterou složil Jan Kučera. Hudební partitura rekviem je živě interpretována souborem Epoque Quartet. Představení 13. měsíc s podtitulem Requiem za Bruno Schulze je koncert pro smyčcový kvartet a divadlo v jednom.

Nahrávám video

„Není to čistý tanec, čistá pantomima, ani pohybové divadlo. Je to mix různých přístupů, podstatnou roli zde hraje hudba. Je to vlastně pohybový koncert,“ popsal originální typ divadla Spitfire Company herec Bartłomiej Ostapczuk. V Česku ji mohou lidé nejdříve vidět 9. srpna v Plzni v rámci multižánrového festivalu Živá ulice. Na představení 13. měsíc / Requiem za Bruno Schulze by museli zajet na konci srpna do Varšavy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knížák byl výrazná osobnost a budil kontroverze, vzpomíná kulturní scéna

Výtvarník Milan Knížák byl podle oslovených představitelů české kulturní scény výraznou osobností, která se zasloužila o Akademii výtvarných umění a ovlivnila řadu studentů. Zároveň však budil kontroverze. Někdejší ředitel pražské Národní galerie a bývalý rektor Akademie výtvarných umění (AVU) zemřel v neděli ráno ve věku 86 let.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zemřel výtvarník a bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák

Zemřel výtvarník a hudebník Milan Knížák, někdejší rektor pražské Akademie výtvarných umění (AVU) a bývalý ředitel Národní galerie (NG). Bylo mu 86 let. Knížák patřil k tvůrcům, kteří výrazně ovlivnili československou i českou výtvarnou scénu. Jeho umělecké aktivity zahrnovaly výtvarné umění, hudbu, architekturu, design, módu, poezii a fotografie. O jeho úmrtí informoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), bývalý spolupracovník exprezidenta Václava Klause, se kterým se Knížák přátelil.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hongkong cenzuruje knihy. Úřady se zaměřují na nezávislé vydavatele

Po médiích, školách a opozičních stranách se hongkongské úřady zaměřují na nezávislá knihkupectví a vydavatele. Během několika měsíců policie provedla sérii razií v obchodech s takzvanou závadnou literaturou. Jde o důsledek zákonů o státní bezpečnosti, které mají podle vlády přinést městu stabilitu.
před 22 hhodinami

Vyprávěj mi, Múzo, o muži, který dostal Homéra do memů

Divácký zájem o historické filmové drama Odyssea přitáhl pozornost sociálních sítích ke stejnojmennému starořeckému eposu. Lidé „mučí“ režiséra snímku Christophera Nolana sledováním jeho výpravného velkofilmu na miniaturních displejích a utahují si z amerického přízvuku hlavního hrdiny. A díky filmu a internetu navíc objevují původní Homérovy verše, které se tak dostávají na dohled současných bestsellerů.
24. 7. 2026

Letní filmovou školu zahájí Wirbel, přijede Ocelot či Lábus

V Uherském Hradišti začíná padesátý druhý ročník Letní filmové školy (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí snímek Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka. Mezi hosty festival přivítá francouzského režiséra animovaných filmů Michela Ocelota nebo herce Jiřího Lábuse.
24. 7. 2026

Česky je k mání Murakamiho předposlední román. A už napsal další

Miluje Beatles, jazz, kočky, plavání a běhy na dlouhou trať. Napsal přes čtyřicet knih – od románů, přes povídky až k esejům. Jeho dílo přeložili do desítek jazyků a na kontě má desítky milionů prodaných výtisků. To z Harukiho Murakamiho dělá pravděpodobně nejčtenějšího japonského spisovatele současnosti. Jeho zatím předposlední román teď vyšel v českém překladu pod názvem Město a jeho nejisté zdi.
24. 7. 2026

Jako „hrané Městečko South Park“. Vzniká seriál o a pro generaci Z

Česká televize připravuje nový komediální seriál G.O.A.T. Je o generaci Z. Parta středoškolaček, které závodně cvičí aerobik, v něm narazí na chatbot slibující, že jim splní přání.
23. 7. 2026

S tátou jsme solidarizovali, vzpomíná na Ludvíka Vaculíka syn

Sto let uplynulo 23. července od narození spisovatele Ludvíka Vaculíka. Bývá charakterizován jako individualistický, vyhraněný vlivný intelektuál i samorost. V Událostech, komentářích přidal pohled na tohoto známého autora jeho syn, publicista Ondřej Vaculík.
23. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.