Recenze: Druhá pusa od Disclosure chutná pořád sladce

S nástupem podzimu je nových desek jako padajícího listí. Leckdo z interpretů dopadne na zem tvrdě. Ne však elektronická dvojice Disclosure – na albu Caracal se snese k hladkému přistání. Druhá studiovka má sice své mouchy, není ale potřeba ji zatracovat. Bratři Lawrencovi si udrželi kvalitu a znovu natočili vyvážený mix house a mainstreamového popu.

Disclosure / Caracal
Zdroj: Disclosure

Kočkovité šelmy mezi hudebníky zřejmě táhnou (zeptejte se Elly Eyre), a tak i Howard s Guyem větří, co přinese jejich druhá nahrávka. Název je odvozen od kočkovité šelmy ryse karakala, kterému se turecky přezdívá „černé ucho“. Příznivci Disclosure to své nastavili. A sem tam uslyšeli více i méně nápadité sekvence, díky nimž se před dvěma lety sbratřili tradiční popaři s milovníky experimentů.

Debut Settle odstartoval de facto kariéru Sama Smithe. Na to, že Disclosure ještě nikomu nic moc neříkali, podařilo se jim tehdy ke spolupráci přemluvit London Grammar, Jessie Ware nebo Jamieho Woona. Caracal se téhle pozlátky nechce vzdát, a proto ještě přitvrdil. Lorde, Gregory Porter, The Weeknd či opět Sam Smith je krátký výčet jmen, která se s potěchou postavila za mikrofon a vyšperkovala skladby svým hlasem.

Stačí se poddat…

Novinku otevírá téměř sedmiminutová skladba Nocturnal, která vlastně definuje celou desku: univerzální muzika pro všechny příležitosti. Hodí se do klubu, na domácí party, ale i do auta, kde vezete mladší sourozence s rodiči.

Disclosure to se samply pořád umějí. Staví na známém vlnění a „třpytkách" z prvotiny, kterou připomenou ještě hutnými beaty. Občas sice sklouznou k průměru, naštěstí se tak ale nestává v gradacích. S experimenty se pánové drží při zemi, což je škoda, protože tak mohli částečně vynahradit některé ploché, předvídatelné texty.

Lawrencovi nehrají nic, co by už nepředvedli na Settle. Jenže pořád to k nim táhne, pořád je to zábava. Přízračnou Superego nejde dostat z hlavy, stejně tak „vrtící“ Echoes. Po Molecules už zbývá akorát posbírat svoje atomy. Při poslechu Caracalu se tělem rozlévá elektrizující brnění jako před první pusou. Ten opojný pocit chcete zažívat zas a znova, a tak po skončení všech tracků opět zmáčknete play. 

Disclosure: Caracal - 7/10

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Mexiku se přou o díla Fridy Kahlo. Pocházejí ze sbírky české emigrantky

V Mexiku se vedou spory o spravování děl Fridy Kahlo, jedné z nejzajímavějších postav světového malířství. Sbírka, z níž pochází, nese i českou stopu. Kulturní veřejnost se ozvala proti plánům vystavit obrazy ve Španělsku. Postrádá totiž garanci, že se ze zahraničí vrátí.
před 16 mminutami

VideoFilmové premiéry: Krvavá nevěsta, Mavka, Šampion či Šepot lesa

Co nového nabízejí kina? Ukrajinská fantasy Mavka: Pravdivá legenda si pohrává s magií a vášní. Snímek Krvavá nevěsta: Hra začíná přináší pokračování hororově laděného příběhu plného akce, temné zábavy a adrenalinu. Životopisný film Šampion přiblíží československého mistra světa v krasobruslení Ondreje Nepelu. A francouzský dokument Šepot lesa předloží divákům v kinech vizuálně poetické vyznání lásky k rodině a přírodě.
před 7 hhodinami

Zemřel německý herec Adorf, známý z Plechového bubínku i Vinnetoua

Ve věku 95 let zemřel jeden z nejvýznamnějších německých filmových a divadelních herců Mario Adorf. S odvoláním na jeho manažera Michaela Starka a filmovou agenturu Reinholz o tom informoval bulvární deník Bild. Rodák z Curychu se proslavil rolemi otce trpasličího hrdiny v oscarovém snímku Plechový bubínek, čeští diváci ho znali především jako vůdce banditů Santera ve Vinnetouovi.
09:54Aktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoSmetanova Má vlast zazněla díky Matyáši Novákovi v newyorské Carnegie Hall

Přepis cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast pro klavír, dílo Jindřicha Káana, uvedl v noci na středu v newyorské Carnegie Hall klavírista z Hradce Králové Matyáš Novák. Absolvent pražské Akademie múzických umění, žák profesora Ivana Klánského, nastudoval dílo v roce stého výročí úmrtí autora. Sám i notový zápis místy dotvořil. Jindřich Káan z Albestů byl český klavírní virtuóz, skladatel a pedagog. Před vznikem republiky vedl konzervatoř v Praze. Na přepisy děl jiných autorů pro klavír se zaměřoval. V červnu uslyší Mou vlast v podání Matyáše Nováka na klavír diváci na festivalu Smetanova Litomyšl.
před 11 hhodinami

Drama o střelbě ve škole zasáhlo citlivá místa

Jaká je nejhorší věc, kterou jste kdy udělali? Odpověď na tuto otázku zásadně zasáhne do svatby, kterou ve filmu nazvaném Drama chystají snoubenci v podání Zendayi a Roberta Pattinsona. Snímek, promítaný od začátku dubna i v českých kinech, provází v USA kritika za to, jakým způsobem se zhostil vážného tématu.
včera v 16:44

Jednou měsíčně zdarma otevře dalších pět muzeí, oznámilo ministerstvo

V neděli zdarma otevřou stálé expozice Národního muzea, brněnského a opavského Moravského a Slezského zemského muzea, pražského a brněnského technického muzea. Oznámilo to ministerstvo kultury. Muzea, která patří mezi organizace zřizované tímto resortem, by tak měla být otevřena pravidelně každou druhou neděli v měsíci.
včera v 16:02

Nebojíme se shodit své neúspěchy, říká možný objev roku Gufrau

Vytváří něco mezi rapem, RnB a elektronickou hudbou a občas je to prý experiment. Tříčlenné uskupení Gufrau patří k nejviditelnějším objevům posledního roku. Společně s Victorem Kalem mají šanci získat hned tři ceny Anděl.
včera v 08:00

Kulturní instituce a odbory požadují stejnou částku z rozpočtu, jaká byla loni

Zástupci živého i neživého umění a kulturních odborů požadují stejnou částku z rozpočtu jako v roce 2025. Vyzvou ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) a ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy) k jednání. Po úterním jednání tripartity v kultuře to řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký. V letošním státním rozpočtu se pro kulturu počítá s 17,6 miliardy korun. Oproti loňsku jde o osmnáctiprocentní pokles. Loni ministerstvo hospodařilo s částkou 21,52 miliardy korun. Klempíř uvedl, že má přislíbeno zhruba 180 milionů navíc.
7. 4. 2026
Načítání...