Princ Mamánek musí opustit zámecký mamahotel. Na cestu dostal trailer

Nahrávám video

K narozeninám si Jan Budař nadělil oficiální upoutávku ke svému novému filmu. Vyšla přesně v den jeho pětačtyřicátin, v pohádce Princ Mamánek hraje jen o málo mladšího zhýčkaného královského potomka, který je donucen konečně dospět. Budař novinku také napsal a režíroval i si skládal hudbu. Je rovněž autorem stejnojmenné knihy.

„Pro mě osobně to byl velký herecký debut v tom, že jsem režírovaný sám sebou. Režisér si navíc často vymýšlel věci, které se mi nelíbily, musel jsem do studené vody, vyválel jsem se v bahně,“ popisuje Jan Budař natáčení z pohledu protagonisty. A naopak sebe jako představitele hlavní role hodnotí i z pozice režiséra: „Byl vždy připravený, uměl text, na place byl vždy včas a udělal, co jsme si řekli. Nemůžu si na něj stěžovat.“ 

Pod dohledem Vetchého

Princ Ludvík Otomar Karel XII. se ani v devětatřiceti letech nežene do ženění, většinu času se poflakuje po zámku a spousta věcí ho dovede vystrašit. Královský otec, v němž diváci poznají Martina Hubu, se rozhodne synovu rozmazlenost řešit poměrně radikálně – vyhodí ho z rodného hnízda, takže princ Mamánek je nucen se postarat sám o sebe.

Průvodcem na dobrodružné cestě je mu rytíř Hudroval z Dětenic. „Doufám, že Ondra Vetchý diváky v téhle roli i trochu překvapí. Má ve filmu trochu komickou a zároveň dojemnou polohu a tahle kombinace se mu podle mě hodně povedla,“ podotýká Budař.

Kubařová nechce být princeznou, z Nagyové je královna

Do cesty ze světa vyjukanému princi vstoupí také hubatá mladá šenkýřka. „Většina děvčat chce být princeznou, ale Běta ne,“ představuje ji Budař. Prostořekou dívku z lidu si zahrála Veronika Khek Kubařová. V dalších rolích se objeví Boleslav Polívka, Vladimír Javorský a také Jana Nagyová. Někdejší představitelka Arabely se v roli královny vrátila před kameru po téměř třiceti letech.

Natáčelo se loni na podzim v prostředí Pohanska na jižní Moravě, v Lednicko-valtickém areálu, na skalách a v lesích Kokořínska nebo na zámku Dětenice. Kateřině Antošové a Veronice Daušové, které už několik let hrají čarodějnice pro zámecké návštěvníky, připsal Budař podobné role i do filmové pohádky.

Princ Mamánek, natáčený mimo jiné v koprodukci České televize, se do kin dostane na konci letošního října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Platforma Spotify označí AI profily

Švédská společnost Spotify, která je provozovatelem přední světové platformy pro streamování hudby, začne od podzimu označovat profily umělců vytvořených pomocí umělé inteligence. Označení AI Persona se vztahuje na profil, ne na samotnou hudbu.
před 17 mminutami

Jsou zaslepení, říká o krajanech ruský hudebník. V Kyjevě točí na podporu Ukrajiny

Ukrajina se dál snaží různými způsoby získávat peníze na obranu země. Třeba i za pomoci mezinárodních umělců. I proto do Kyjeva dorazila ve východní Evropě populární ruská kapela Nogu Svelo!, která pobývá a koncertuje v exilu.
před 53 mminutami

Festival TrutnOFF připomene svého náčelníka Havla, poprvé zahraje Lucie

Na trutnovském Bojišti začíná hudební festival TrutnOFF Open Air, který připomene nedožité devadesáté narozeniny Václava Havla. Program nabídne do 16. srpna různé žánry – od rocku, undergroundu a world music až po alternativní rock.
před 4 hhodinami

VideoFilmové premiéry: Tajemství Křišťálové planety, Smrt Robina Hooda či Konec Oak Street

V mysteriózním snímku Konec Oak Street se Anne Hathawayová s Ewanem McGregorem po záhadné kosmické události přenesou z poklidné ulice na neznámé místo. Jejich osud závisí na tom, zda dokáže rodina držet pohromadě. Středomořská Birthday Party se zase odehrává na soukromém ostrově, který ale magnátovi v podání Willema Dafoea slouží jako zástěrka pro intriky. Film Smrt Robina Hooda se zaměřuje na bilancování známého lučištníka, tentokrát ho ztvárnil Hugh Jackman. Česko-slovenský sportovní snímek Bojovník pojednává o olympijském medailistovi Pavlu Hoffmeisterovi. Hraje ho Milan Ondrík. V koprodukci České televize vzniklo rodinné animované sci-fi Tajemství Křišťálové planety. Na ni se se svým otcem přestěhuje jedenáctiletá Rea.
před 6 hhodinami

Škole známé z Beverly Hills 90210 rostou náklady a ubývají studenti

Kalifornská střední škola Alexander Hamilton Senior High School, kde se natáčely některé scény seriálu Beverly Hills 90210, má potíže. Jednak jí ubývají studenti, navíc se potýká s růstem nákladů, upozornila agentura Bloomberg.
před 8 hhodinami

VideoVypsaná fiXa točí ve vzduchu klip k Pelikánovi

Vypsaná fiXa natáčí videoklip k písni Pelikán. Jde o čtvrtou skladbu z letošního alba Ideal, která se dočká obrazového doprovodu. Záběry kapela pořizovala společně s piloty The Flying Bulls na letišti v Jaroměři. Děj je zasazený do prostředí fiktivní videohry a hlavní dění se odehrává ve vzduchu. Do dvoumístných akrobatických letounů nasedli i všichni muzikanti.
včera v 16:28

Letní Letná uvede australské „vlky“ i českou závrať

V pražských Letenských sadech začíná festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Uvede představení souborů z Austrálie, Francie i Německa a také výběr z tuzemské novocirkusové scény.
včera v 15:24

Když někdo něco zkazí, mám aspoň námět, těší spolutvůrce Pata a Mata

Groteska o dvou smolařských kutilech, kteří si vždycky vědí rady, baví už půlstoletí. Kuťáky, tedy dvojici, kterou dnes známe jako Pat a Mat, vymysleli režisér Lubomír Beneš a výtvarník Vladimír Jiránek. Se 130 epizodami jde o nejdelší večerníčkový seriál se stejnými hlavními postavami.
včera v 14:28

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.