On-line filmové festivaly vezmou diváky do Francie i k protinožcům

Současnou kinematografii konkrétních zahraničních regionů představují dvě filmové přehlídky, které shodně začínají 19. listopadu. Obě se konají pouze on-line. Na dálku se diváci mohou připojit k Festivalu francouzského filmu a také k Aussie & Kiwi Film Festu.

Festival francouzských filmů uvede během sedmi dnů sedm snímků, některé z nich se chystají později i do české distribuce. Vybraný titul představí vždy ve večerní premiéře, následně ho bude možné ještě čtyřiadvacet hodin přehrát.

Program zahájí dokument Aznavour o slavném francouzském šansoniérovi. Dokumentární tvorbu zastupuje také ambiciózní projekt Žena, v němž promlouvá více než dva tisíce různých žen napříč světem. Tuzemský film reprezentuje Provazochodkyně nad Prahou. Portrét Tatiany-Mosio Bongonga vznikl loni, kdy při zahájení festivalu Letní Letná přešla bez jištění po 350 metrů dlouhém laně nad Vltavou.

3 minuty
Začíná Festival francouzského filmu, letos je on-line
Zdroj: ČT24

Hraná kinematografie představí českému publiku režiséra Guillauma Braca, a to prostřednictvím počinu Na palubu! Propojuje americkou buddy komedii s tradicí francouzské nové vlny. S tímto označením je výrazně spojeno jméno Jeana-Luca Godarda, jehož připomene životopisný snímek Obávaný.

Ke známým filmařským jménům letošní přehlídky se počítá i Francois Ozon. Do programu festival zařadil jeho novinku, drama Léto 85. Nejnovější titul zastupuje i režiséra Costu-Gavrase. Snímek Dospělí v místnosti zpracovává téma řecké krize. 

Komedie s Radcliffem i dokument o Aboridžincích

Aussie & Kiwi Film Fest se zaměřuje na australskou a novozélandskou kinematografii. Pořadatelé se v on-line ročníku rozhodli zkombinovat hity předchozích let a nové tituly, které se kvůli pandemii nedostaly do kin.

K vidění je například akční komedie Guns Akimbo s Danielem Radcliffem v hlavní roli. Je příběhem programátorského nýmanda, který se zaplete s kybernetickým gangem. Další novinky rozebírají například téma migrace (Srdce a kosti) nebo vypráví o australském zbojníkovi (Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy).

Azurová
Zdroj: Aussie & Kiwi Film Fest

V programu dojde i na dokumenty. Třeba snímek Azurová, který ukazuje dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, či Západní vítr: Djaluův odkaz o udržitelnosti tradice Aboridžinců. 

Oba festivaly jsou dostupné přes portál DAFilms. Francouzské snímky si je možné „promítnout“ do 25. listopadu, zaoceánská kinematografie na diváky čeká o čtyři dny déle. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
před 20 hhodinami

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
včera v 11:35

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026
Načítání...