Nominace na Oscara fandí nejvíce snímku Všechno, všude, najednou

Nominace na ceny Oscar za rok 2022 vede film Všechno, všude, najednou. Mezi jmény nominovaných tvůrců jsou i Češi, díky úspěchu snímku Na západní frontě klid. V nominacích se dařilo i Vílám z Inisherinu. Finalisty zveřejnila americká Akademie filmové umění a věd, vítěze oznámí 12. března. Zástupce české kinematografie nepostoupil už do užšího výběru.

Film Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All at Once) obdržel jedenáct nominací. Sci-fi příběh o ženě, která nečekaně zjistí, že může prožít nespočet paralelních životů, natočili Dan Kwan a Daniel Scheinert podle svého scénáře.

V nevelkém odstupu za nominacemi favorizovaným filmem Všechno, všude, najednou se drží snímky Víly z Inisherinu (The Banshees of Inisherin) a Na západní frontě klid (Im Westen nichts Neues). Víly z Inisherinu vznikly v režii Martina McDonagha, na odlehlém irském ostrově se odehrává příběh o přátelství, které nečekaně skončilo.

Češi v nominacích

Na západní frontě klid je adaptací stejnojmenného románu Ericha Maria Remarqua z bojišť světové války. Jde o vůbec první adaptaci natočenou přímo Němci, konkrétně režisérem Edwardem Bergerem.

Snímek je mimo jiné nominován i na nejlepší cizojazyčný film a šanci na oscarovou sošku mají díky němu i Češi, kteří se na natáčení podíleli. Konkrétně maskérka Linda Eisenhamerová, zvukař Viktor Prášil a specialisté na zvláštní efekty Viktor Müller a Kamil Jafar.

Nejlepším filmem může být i Elvis nebo Avatar

Nejlepším filmem roku 2022 se může stát kterýkoliv z celkem deseti nominovaných titulů. Kromě tří zmíněných snímků také například částečně autobiografický příběh Stevena Spielberga Fabelmanovi (The Fabelmans). Ze skutečného osudu vychází rovněž Elvis, režisér Baz Luhrmann se soustředil na komplikovaný vztah krále rokenrolu s jeho manažerem.

Pozornosti akademiků neunikla, nejen ve vizuálních kategoriích, pokračování dvou blockbusterů. Drama z prostředí elitních stíhacích pilotů Top Gun: Maverick a fantaskní svět v Avatar: The Way of Water.

Desítku nominací na nejlepší film loňského roku doplňuje hudební drama Tár o manipulativní dirigentce, Women Talking z prostředí izolované náboženské komunity, která se musí postavit k sexuálnímu zneužívání ve svých řadách, a Trojúhelník smutku (Sans filtre), za nějž Ruben Östlund získal už takzvaného evropského Oscara.

V hereckých kategoriích může v Oscara doufat například Michelle Williamsová, Jamie Lee Curtisová, Cate Blanchettová, Bill Nighy či Colin Farrell.

Pro prestižní sošky si vítězové dojdou 12. března. Ceremoniálem už potřetí provede komik Jimmy Kimmel.

Do Česka Oscara naposledy přivezl Kolja

Českou kinematografii v boji o Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek zastupovalo historické životopisné drama Il Boemo. Příběh Mozartova současníka, skladatele Josefa Myslivečka natočil Petr Václav. Přes americké akademiky ale do výběru, z něhož vzešly finálové tituly, neprošel.

Cizojazyčného Oscara tuzemská kinematografie nezískala od roku 1997, kdy uspěl Kolja. Mezi pět nominovaných se český film naposledy dostal v roce 2004, tehdy mělo na zisk zlaté sošky šanci drama z druhé světové války Želary.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
včera v 16:56

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...