Na festival v Karlových Varech přijedou Johnny Depp a Michael Caine

Nahrávám video

Filmový festival v Karlových Varech odtajnil další novinky pětapadesátého ročníku. K těm hlavním patří uvedení dalších hostů – do českého lázeňského města by měli dorazit herci Johnny Depp a Michael Caine. Z českých filmových osobností si cenu převezme režisér Jan Svěrák. Letošní ročník se koná od 20. do 28. srpna.

Johnny Depp před kamerou debutoval v roce 1984, kdy si zahrál jednu z obětí v dnes už legendárním hororu Noční můra v Elm Street. Mezi jeho nejvýraznější role patří ty ve snímcích Střihoruký Edward, Piráti z Karibiku, Karlík a továrna na čokoládu či Alenka v říši divů.

„Spolupracoval s tak velkými režiséry, jako jsou například Jim Jarmuch, Tim Burton, Terry Giliam,“ připomněl prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška. Depp byl celkem třikrát nominován na Oscara, sošky se ale zatím nedočkal.

Na rozdíl od dalšího karlovarského hosta, Michaela Cainea. Ten prestižní filmové ocenění získal za role ve snímcích Pravidla moštárny a Hana a její sestry. Ve Varech osobně uvede nové komediální drama Best Sellers. Britská královna tohoto anglického herce povýšila do šlechtického stavu. Na zahájení pětapadesátých Varů převezme ocenění za přínos světové kinematografii.

Michael Caine ve filmu Pravidla moštárny
Zdroj: ČT

Tuzemský film ve Varech jako host zastoupí mimo jiné režisér Jan Svěrák. Odveze si cenu za přínos české kinematografii. K promítání si vybral film Jízda, za nějž v polovině devadesátých let dostal Křišťálový glóbus.  

Zátopek festival zahájí, přijede i Ethan Hawke

Už dříve pořadatelé oznámili, že letošní ročník zahájí životopisné drama o běžci Emilu Zátopkovi v režii Davida Ondříčka. Program soutěžních i nesoutěžních sekcí celkem nabídne přes třicet premiér. V soutěži poprvé festival nerozlišuje mezi hranými a dokumentárními filmy. 

K slavným jménům mezi hosty patří Ethan Hawke. Americký herec, režisér a spisovatel byl čtyřikrát nominovaný na Oscara a je známý z filmů Training Day, Před úsvitem nebo Společnost mrtvých básníků. Ve Varech převezme Cenu prezidenta festivalu a osobně uvede thriller Zoufalství a naděje, v němž si zahrál.

Tradičně se karlovarský festival koná v červenci, termín ale organizátoři tentokrát posunuli kvůli pandemii. Loni se přehlídka ze stejného důvodu neuskutečnila.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Spielberg nepochybuje o mimozemšťanech v době, kdy se zpochybňuje vše

Mimozemšťané existují, nepochybuje věhlasný hollywoodský filmař Steven Spielberg. Reakcí lidstva na toto zjištění se zaobírá ve svém nejnovějším snímku Den odhalení, kterým se po letech vrací k žánru science fiction. Jak film pohrávající si s utajenými vládními materiály rezonuje v současné době označované za postfaktickou, kdy se zdá stále těžší rozlišit pravdu od dezinformací?
před 42 mminutami

VideoFilmové premiéry: hudební Srdcovka, mysteriózní Šedá zóna či akční Soukromý život

Režisér filmu Once s Markétou Irglovou John Carney se vrací s novým snímkem nazvaným Srdcovka. I do této komedie obsadil hudebníka – zpěváka Nicka Jonase. Ve francouzském mysteriózním dramatu Soukromý život si Jodie Fosterová zahrála psychiatričku, která si myslí, že její klientka byla zavražděna. Režisér a scenárista Guy Richtie přichází s akčním thrillerem Šedá zóna, v němž se Henry Cavill coby špion pouští do komplikované mezinárodní mise. A Steven Spielberg slibuje v konspirační sci-fi Den odhalení informace o mimozemském životě. V hlavních rolích se objeví Emily Bluntová či Colin Firth.
před 9 hhodinami

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
před 10 hhodinami

Poštovní muzeum v Praze ukáže telefon arcivévody i byt ve stylu biedermeieru

Ve Vávrově mlýně v Praze se otevírá Poštovní muzeum. Zpřístupňuje expozici věnovanou technice, poštovnictví a komunikaci. Zároveň obnovuje prezentaci biedermeierovských interiérů. Novou expozici spravuje Národní technické muzeum (NTM), které má na starosti také Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.
včera v 14:40

Posílené hlídky i zvláštní linky MHD. Začal festival Rock for People

V Parku 360 na letišti v Hradci Králové začal ve středu 31. ročník hudebního festivalu Rock for People. Příjezd návštěvníků krátce před polednem nepůsobil žádné dopravní komplikace. Do areálu se lidé mohou dostat třemi zvláštními bezplatnými linkami MHD. Policisté v souvislosti s akcí posílili hlídky, které mají dohlížet především na dopravu. Festival trvá do 14. června. Vstupenky jsou téměř vyprodané a během pěti dnů by mělo dle odhadu pořadatelů dorazit až osmdesát tisíc fanoušků z tuzemska i zahraničí.
včera v 13:40

V chrámu Sagrada Família je práce jako na kostele. Ale už s nejvyšší věží světa

Papež Lev XIV. požehnal 10. června nejvyšší kostelní věži světa. Vzpíná se teprve od letošního roku nad chrámem Sagrada Família v Barceloně, který na své dokončení čeká už od konce devatenáctého století. Tehdy své vize do návrhu promítl katalánský architekt Antoni Gaudí. Bazilika se stala jeho tvůrčí posedlostí a byl zde i pohřben poté, co přesně před sto lety zemřel.
včeraAktualizovánovčera v 13:18

Dua Lipa či Bezos slavili svatbu v Itálii. Nejsme zábavní park, zní od místních

Zpěvačka Dua Lipa a herec Callum Turner se vzali. Oslavu sňatku uspořádali slavní britští novomanželé v Palermu – což pro místní znamenalo omezení. Mluví se tak o privatizaci veřejných historických míst elitou. Romantická místa v Itálii si k začátku společného života dříve vybrali také třeba herec George Clooney nebo miliardář a majitel Amazonu Jeff Bezos.
včera v 10:23

Chaty navrhovali i známí architekti, lidé je pak napodobovali

Když lidé v minulém století získali více volného času, začali ho trávit mimo jiné na chatách. Tomuto fenoménu ve světě architektury se věnuje aktuální výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Záliba v chataření v tuzemsku přetrvává i dnes – i když se dá očekávat, že chatařů bude spíše ubývat.
včera v 09:22
Načítání...