Metronome Prague vyhlíží Jamiroquai. Žbirku ukáže v alternativním světle

Po včerejším zahajovacím koncertu ve čtvrtek naplno startuje festival Metronome Prague. Areál na Výstavišti Praha se otevřel ve čtvrtek v 16 hodin. Program čítá mezinárodní hvězdy jako Jamiroquai, Zaz, Aurora, Editors nebo M83, vystoupí ale i řada českých hudebníků.

Festival na Výstavišti Praha do neděle nabídne osm desítek koncertů, dvakrát více než loni. Návštěvníci si budou moci vybrat ze čtyř venkovních a třech vnitřních scén. „Areál jsme vysypali štěpkovou směsí, takže nás ani případný déšť nezaskočí,“ sdělili ve čtvrtek organizátoři.

Hlavní hvězdou čtvrtečního programu bude formace Jamiroquai, u jejíhož zrodu stál v roce 1992 britský hudebník Jason Kay. Vystoupí ve 21:30. Po jejich koncertě přijdou na řadu mimo jiné Monkey Business s hosty Danem Bártou, Otou Klempířem a Michaelem Viktoříkem z J.A.R.

„Ve vtipu říkám, že jsme si vyměnili role. Když před patnácti lety Jamiroquai hráli v Praze, tak jsme my jim dělali předkapelu ve Sportovní hale. Teď se role obrátily,“ sdělil Ruppert ve Studiu 6.

Nahrávám video
Matěj Ruppert o festivalu Metronome Prague
Zdroj: ČT24

Nová scéna

Kapela Midi lidi a Žbirkův syn David ve čtvrtek představí koncertní program z elektronického období Mekyho Žbirky, v němž nastudovali jeho tři alba Nemoderny chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania. Podle Petra Marka z Midi lidi jsou tato alba inspirativní hudebně i textově.

„Miro tam trochu opustil takový lehce lyrický styl textů Kamila Peteraja a šel do civilna, existenciálna a někdy i velmi smutna. Texty jsou o normálních věcech normálního člověka, není tam žádná Atlantida, je tam spíš pokoj někoho, kdo neví, co se sebou,“ řekl Marek v Událostech, komentářích v narážce na jednu ze Žbirkových písní.

Nahrávám video
Události, komentáře: Začíná festival Metronome Prague
Zdroj: ČT24

David Žbirka vzpomínal na to, jak se snažil přemluvit otce, zda by neudělal klubové turné, kde by zahrál právě tuto elektronickou část tvorby. Na festivalu ale prý nepůjde o žádné pietní provedení, písně budou částečně rozpoznatelné. „Dvě písně hrajeme věrně, ostatní velmi nevěrně,“ láká Marek na koncert, jenž začíná ve čtvrtek v 17:45.

Pořadatelé festivalu letos přidali novou scénu Beats for Metronome, která vznikla ve spolupráci s ostravským festivalem taneční hudby Beats for Love. Areál bude otevřený od 16:00. Hudební produkci zahájí o půl hodiny později zpěvačka Elly, vlastním jménem Eliška Tunková. Součástí Metronome Prague je i doprovodný program pod názvem Metronome Fair. Jeho součástí jsou venkovní instalace, filmové produkce a představení aktivit neziskových organizací.

Nahrávám video
Události: Zpravodaj Adámek o festivalu Metronome
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel Chuck Norris

Zemřel americký herec Chuck Norris, kterého proslavily role v akčních filmech. Píší to média s odkazem na prohlášení rodiny. Norris byl ve čtvrtek hospitalizován na Havaji. Hlavnímu představiteli seriálu Walker, Texas Ranger bylo 86 let.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
před 10 hhodinami

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
před 12 hhodinami

V Lipsku začal knižní veletrh, za Česko čte Pilátová či Hlaučo

V německém Lipsku začal mezinárodní knižní veletrh, za Česko se na něm představí čtrnáct autorek a autorů. Od loňského podzimu probíhá v německy mluvících zemích Rok české kultury. Akce vyvrcholí na podzim největší knižní výstavou světa ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude Česko čestným hostem.
před 14 hhodinami

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
19. 3. 2026

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
19. 3. 2026Aktualizováno19. 3. 2026

Producenti „Pana Nikoho“ odmítají stížnost Ruska. Vidí v ní další propagandu

Moskva poprvé oficiálně zareagovala na dánsko-český dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Čerstvý držitel Oscara ukazuje ideologickou indoktrinaci ruských školáků. Podle Moskvy ale bez souhlasu jejich rodičů, a žádá proto reakci po organizátorech cen. Čeští producenti uvedli, že snímek vznikl podle nejvyšších standardů. Bez výhrad nebyl dokument ale přijat ani Ukrajinci, některým vadí, že z Rusů příliš dělá oběti putinovského režimu.
19. 3. 2026

Filmové premiéry: Spasitel, Tajný agent či Při zemi

Co nového promítají kina? Ve sci-fi Spasitel závisí záchrana Země na učiteli přírodopisu v podání Ryana Goslinga. Na Oscara nominovaný snímek Tajný agent se vrací do doby, kdy v Brazílii vládla vojenská diktatura. Šanci na Oscara mělo i komorní drama Hlas Hind Radžab o záchraně šestileté dívky uvázlé uprostřed bojů v Gaze. Ve filmu Tanec s medvědem stojí manželský pár, ztvárněný Pavlou Gajdošíkovou a Kryštofem Hádkem, před rozhodnutím týkajícím se ještě nenarozeného dítěte. Poeticky natočený český dokument Při zemi přibližuje přírodu a jednotlivce, kteří se jí snaží pomáhat. Dokument je v premiérách zastoupen i maďarským snímkem 80 rozlícených novinářů. Investigativně sleduje tým žurnalistů soupeřících s autoritářským režimem.
19. 3. 2026
Načítání...