Mánes se vrátí do 30. let

Praha – Skutečným domem umění, oblíbeným a ceněným kulturním centrem by měla být po znovuotevření budova Výstavní síně Mánes. Rekonstrukce, kvůli které byl objekt uzavřen, by ji měla během zhruba roku a půl co nejvíce přiblížit původní podobě ze 30. let - obnovena má být například původní restaurace -, zároveň ale technicky modernizovat.

„Mánes byl postaven ve dvacátém století jako jediná novostavba určená pro galerijní účely od dob Galerie Rudolfinum a rozhodně si naši pozornost zaslouží,“ domnívá se Martin Pavala, předseda správní rady Nadace českého výtvarného umění. O budovu se od počátku 90. let vedl restituční spor. Nejvyšší soud nakonec jako jejího vlastníka určil právě NČVU.

Objekt ovšem už dávno nevyhovuje nárokům současného galerijního provozu. „Důvody rekonstrukce jsou technické a také estetické. Stojíme v budově, jež je ikonou funkcionalistické architektury a české moderní architektury vůbec, ale její stav nemá na první pohled příliš daleko k jisté odpudivosti,“ upozorňuje Pavala.

  • Mánes / návrh rekonstrukce (HMArchitekti a Studio Najbrt) zdroj: NČVU http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2770/276952.jpg
  • Mánes / návrh rekonstrukce (HMArchitekti a Studio Najbrt) zdroj: NČVU http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2770/276950.jpg
  • Mánes / návrh rekonstrukce (HMArchitekti a Studio Najbrt) zdroj: NČVU http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2770/276951.jpg

NČVU plánovala zahájení opravy již v červnu 2010, termín ale několikrát odložila. Zpoždění její zástupci zdůvodňovali průtahy při získávání potřebných povolení. V současnosti už je objekt uzavřen, po vyklizení má být v listopadu předán k rekonstrukci.

Budova bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století, kdy byla funkcionalistická budova dokončena podle návrhu Otakara Novotného, žáka Jana Kotěry.

Architekti z ateliéru HMArchitekti již dříve uvedli, že středobodem budovy zůstane výstavní síň. Horní sály budou zachovány ve své současné dispozici, budou však vybaveny nejmodernější technikou, garantující splnění těch nejpřísnějších klimatických, světelných i bezpečnostních parametrů.

Spodní sál z 80. let, který nikdy výstavnímu provozu nevyhovoval, bude zrušen a zčásti ho nahradí zcela nové multifunkční prostory, umožňující pořádání celého spektra kulturních aktivit. Navíc bude obnovena původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly. „Jejím zánikem v 80. letech, byť byl podmíněn bohulibě – místo restaurace vznikla galerie –, byl porušen základní princip funkcionalismu, kdy forma domu vyjadřuje architektonicky jeho vnitřní funkci. Ale jakmile funkci změníte, stane se z něho cosi hybridního,“ vysvětluje Pavala.

Po rekonstrukci by Mánes měl být místem prezentace umění bez limitů – od výstav přes aukce až třeba po hudební produkce. „Vnějškově se dům de facto nezmění, změní se ale v detailu,“ dodává ještě Pavala.

5 minut
Rozhovor s Martinem Pavalou
Zdroj: ČT24

Oprava podle odhadů přijde na 150 milionů korun. Projekční i průzkumové práce v hodnotě zhruba 5 milionů hradila NČVU z vlastních zdrojů, o financování samotné rekonstrukce, která by měla být dokončena do jara 2013, jedná prý se dvěma sponzory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
před 21 hhodinami

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
včera v 11:35

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026
Načítání...