Iva Janžurová prožívá Veletoč. Napsala vlastní divadelní hru, ale režisér jí vzal roli

Nahrávám video

Proslula jako skvělá herečka, tentokrát se ale Iva Janžurová představuje také jako autorka divadelní hry Veletoč. Groteskní komedii napsala na námět kolegyně Jany Paulové pro pražské Divadlo Kalich. Vedle samotné autorky se v druhé hlavní roli objevila Eva Holubová.

Boženka v podání Evy Holubové je rodinná velitelka, zvyklá udílet rozkazy. Bratra oženila s bohatou Helgou, kterou hraje právě Iva Janžurová. Stereotypní život se jim ale jednoho dne obrátí naruby a zažijí veletoč.

Prohozené role

„Pracovala jsem na hře Veletoč asi rok a půl, Jana (Paulová) měla v merku už jinou inscenaci, a tak mě při přemýšlení o herecké partnerce napadla Evička Holubová, s níž jsme se kdysi šťastně potkaly na Kočičí hře v Divadle Na zábradlí a obrovsky jsme si rozuměly. Eva byla z nabídky na společnou práci naštěstí nadšená,“ říká autorka.

Iva Janžurová a Eva Holubová ve hře Veletoč
Zdroj: ČTK/Divadlo Kalich

Samy herečky ale nakonec zažily nečekaný veletoč, když jim na první zkoušce režisér představení Šimon Caban prohodil role a energickou Boženku svěřil Evě Holubové. „Tu roli jsem si napsala pro sebe, tak je vyšperkovaná,“ směje se Janžurová.

„Iva hraje ambiciózní spisovatelku, která nemá vůbec žádnou fantazii, ale má mě a já jí to všechno vysvětlím. Tohle můžu říkat, protože to je text přímo ze hry,“ dodává Eva Holubová.

Janžurová už zkusila i režii

„Když jsem si četl text jejího Veletoče, uvědomil jsem si, že mě nenásilně vrací ke zlaté éře české komedie, kterou paní Iva jako herečka tak zásadním podílem spoluutvářela,“ podotýká majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

V dalších rolích se představili Marian Roden, Sabina Remundová a Přemysl Pálek. Scénu navrhl režisér Šimon Caban, hudbu složil David Solař.

V Divadle Kalich se Janžurová v minulosti představila v roli Sarah Bernhardtové ve hře Božská Sarah, za kterou byla nominována na Cenu Thálie. Stejné divadlo si vybrala také pro svůj režijní debut, hru Tennessee Williamse Báječná neděle v parku Creve Coeur.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na hlavě státu záleží, říká Kosatík v souvislosti s knihou o Benešovi

Edvard Beneš se zasloužil o stát, zasloužil se taky o českou povahu? Takovou otázku si v nové knize O tom Benešovi klade spisovatel a historik Pavel Kosatík. Přináší v ní kritický pohled na druhého československého prezidenta. „Nejde o to ukázat viníka, ale také o propojení s národem. Nebýt toho zásadního propojení, tak by nevykonal to, co vykonal,“ vysvětlil Kosatík v Interview ČT24, kde se ho ptala Tereza Willoughby.
18. 5. 2026

Eurovizi poprvé vyhrálo Bulharsko s písní Bangaranga zpěvačky Dary

Ve Vídni se rozhodlo o vítězce mezinárodní písňové soutěže Eurovize za rok 2026 – stala se jí bulharská zpěvačka Dara, která uspěla s písní Bangaranga. Na druhém místě skončil Izrael, třetí bylo Rumunsko. Český zástupce Daniel Žižka se se skladbou Crossroads umístil na šestnáctém místě.
16. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

Na Zemi ráj neexistuje, jsme tak prohnilí, říká držitel Nobelovy ceny

Ve svých románech se zabývá tématy domova, vykořenění či kolonialismu. Držitel Nobelovy ceny za literaturu Abdulrazak Gurnah navštívil pražský veletrh Svět knihy. Nejprestižnější ocenění v oboru získal v roce 2021 jako teprve druhý laureát ze subsaharské Afriky. Je autorem knihy Ráj a v rozhovoru pro ČT24 říká, že na Zemi ráj neexistuje. Rozhovor s ním vedl Tadeáš Hlavinka.
16. 5. 2026

VideoRezignace na debatu o válce brzdí ruskou občanskou společnost, říká rusista

Souostroví Rusko ve válce proti Ukrajině je název nové knihy rusisty z Curyšské univerzity Tomáše Glance, jednoho z účastníků mezinárodního veletrhu Svět knihy. Tímto literárním počinem Glanc navazuje na předchozí publikaci Souostroví Rusko: ikony postsovětské kultury. Souvislost názvů podle něj přitom není náhodná. „To předchozí souostroví vznikalo před patnácti lety, za tu dobu se Rusko proměnilo velmi radikálně,“ řekl autor v pořadu 90' ČT24. Pojmem souostroví Glanc odkazuje na pojetí ruské identity, která není jednotná. Autor se v knize zabývá také tématem ruské umělecké scény v době války proti Ukrajině. „Kulturní pole se z velké části odvíjí tak, jako by se neválčilo,“ podotýká. „Myslím, že největší problém i pro vývoj občanské společnosti v Rusku je právě rezignace na rozhovor o válce,“ dodal Glanc. Pořad moderovali Nikola Reindlová a Jiří Václavek.
16. 5. 2026
Načítání...