Image není sprosté slovo

Praha – Iggy Pop je módní ikona, a to strávil většinu života polonahý. Punkoví Sex Pistols nebyli zrovna skvělí muzikanti, ale jejich image a grafika funguje dodnes. A jak je to s českými interprety? Vizuální kulturu české klubové scény mapuje svého druhu první kniha nazvaná Zde jsou psi. Název parafrázuje nápis „zde jsou lvi“, kterým staří Římané označovali na mapách neprobádaná území. Do prozkoumání české scény se pustili Michal Nanoru a Martina Overstreet a objevili třicet performerů s osobitým stylem a způsobem prezentace.

„Měli jsme několik důvodů. Ten první je ten, který odkazuje k původnímu významu, to jest k bílým místům na mapách. Vizuální kultura je místo, které je nezmapované. Zároveň nám přišlo, že vizuální kultura české nezávislé scény není příliš vyvinutá nebo nemá na co navazovat. A místo lvů jsme dali psy, protože přeci jen nežijeme v divočině, takže tu neběhají lvi, ale spíše psi, kteří jsou poněkud pokornější,“ vysvětlil název publikace Nanoru.

"Ať už přijdete…

… ve vytahaném svetru nebo s čírem, pořád nějak vypadáte a to, jak vypadáte, má nějaký význam. A tvářit se, že to tak není, je nejen lhaní si do kapsy, ale také nevyužití určitého kanálu, který můžete použít." /Michal Nanoru/

Nahrávám video

Kniha Zde jsou psi se snaží nabourat mýtus, že styl je jen povrchní záležitost. "Česká scéna je specifická v tom, že image, styl i fanoušek jsou sprostá slova, která v dobré společnosti není dobré používat, protože to není image, za nás mluví naše hudba a texty," říká Martina Ovestreet, mimo jiné autorka dějin české writingu In Graffiti We Trust.

Spolu s publicistou Michalem Nanoru se proto zaměřili na estetiku interpretů – od elektra přes kytarovou, metal nebo rap až po undergroundovou legendu Plastic People –, kteří na vizuální kulturu v Česku nezapomínají. „Každý, kdo vyleze na pódium a hraje rokenrol nebo jakoukoli muziku, která je tendenční a moderní, tak předstírá, hraje někoho jiného, není civilní. Takže image k hudbě patří,“ domnívá se Karel Buriánek, frontman kapely Sunshine, kterou si kniha také vzala na mušku.

Vedle samotných muzikantů publikace nezapomíná ani na jejich fanoušky. Sleduje je při koncertech a některé pronásleduje až do jejich soukromí. „Je tu nebezpečí toho, že z fanouškovské základny se stanou stáda ovcí, což se v mnoha žánrech děje,“ upozorňuje raper a výtvarník Vladimír 518, který knihu Zde jsou psi pokřtil. „Nejde o to napodobit toho chlápka na pódiu, ale vzít si něco, co mi změní život,“ dodává.

Textově do knihy přispěla řada lidí, kteří se točí kolem výtvarné a hudební scény, například Josef Bolf, Krištof Kintera, Tomáš Turek nebo Tomáš Pospiszyl. Zde jsou psi je druhou publikací projektu Czech Originál Fashion, jehož součástí je i loni vydaná kniha představující mladé české návrháře a zachycující originální módu v praxi na lidech z ulice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knížák byl výrazná osobnost a budil kontroverze, vzpomíná kulturní scéna

Výtvarník Milan Knížák byl podle oslovených představitelů české kulturní scény výraznou osobností, která se zasloužila o Akademii výtvarných umění a ovlivnila řadu studentů. Zároveň však budil kontroverze. Někdejší ředitel pražské Národní galerie a bývalý rektor Akademie výtvarných umění (AVU) zemřel v neděli ráno ve věku 86 let.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zemřel výtvarník a bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák

Zemřel výtvarník a hudebník Milan Knížák, někdejší rektor pražské Akademie výtvarných umění (AVU) a bývalý ředitel Národní galerie (NG). Bylo mu 86 let. Knížák patřil k tvůrcům, kteří výrazně ovlivnili československou i českou výtvarnou scénu. Jeho umělecké aktivity zahrnovaly výtvarné umění, hudbu, architekturu, design, módu, poezii a fotografie. O jeho úmrtí informoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), bývalý spolupracovník exprezidenta Václava Klause, se kterým se Knížák přátelil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hongkong cenzuruje knihy. Úřady se zaměřují na nezávislé vydavatele

Po médiích, školách a opozičních stranách se hongkongské úřady zaměřují na nezávislá knihkupectví a vydavatele. Během několika měsíců policie provedla sérii razií v obchodech s takzvanou závadnou literaturou. Jde o důsledek zákonů o státní bezpečnosti, které mají podle vlády přinést městu stabilitu.
před 17 hhodinami

Vyprávěj mi, Múzo, o muži, který dostal Homéra do memů

Divácký zájem o historické filmové drama Odyssea přitáhl pozornost sociálních sítích ke stejnojmennému starořeckému eposu. Lidé „mučí“ režiséra snímku Christophera Nolana sledováním jeho výpravného velkofilmu na miniaturních displejích a utahují si z amerického přízvuku hlavního hrdiny. A díky filmu a internetu navíc objevují původní Homérovy verše, které se tak dostávají na dohled současných bestsellerů.
24. 7. 2026

Letní filmovou školu zahájí Wirbel, přijede Ocelot či Lábus

V Uherském Hradišti začíná padesátý druhý ročník Letní filmové školy (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí snímek Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka. Mezi hosty festival přivítá francouzského režiséra animovaných filmů Michela Ocelota nebo herce Jiřího Lábuse.
24. 7. 2026

Česky je k mání Murakamiho předposlední román. A už napsal další

Miluje Beatles, jazz, kočky, plavání a běhy na dlouhou trať. Napsal přes čtyřicet knih – od románů, přes povídky až k esejům. Jeho dílo přeložili do desítek jazyků a na kontě má desítky milionů prodaných výtisků. To z Harukiho Murakamiho dělá pravděpodobně nejčtenějšího japonského spisovatele současnosti. Jeho zatím předposlední román teď vyšel v českém překladu pod názvem Město a jeho nejisté zdi.
24. 7. 2026

Jako „hrané Městečko South Park“. Vzniká seriál o a pro generaci Z

Česká televize připravuje nový komediální seriál G.O.A.T. Je o generaci Z. Parta středoškolaček, které závodně cvičí aerobik, v něm narazí na chatbot slibující, že jim splní přání.
23. 7. 2026

S tátou jsme solidarizovali, vzpomíná na Ludvíka Vaculíka syn

Sto let uplynulo 23. července od narození spisovatele Ludvíka Vaculíka. Bývá charakterizován jako individualistický, vyhraněný vlivný intelektuál i samorost. V Událostech, komentářích přidal pohled na tohoto známého autora jeho syn, publicista Ondřej Vaculík.
23. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.