Do českých kin vjíždí Ferrari, závodí se svým životem

Vybudoval jednu z nejprestižnějších automobilových značek v historii. Enzo Ferrari je hlavním hrdinou nového filmu režiséra Michaela Manna. Na světové premiéře na festivalu v Benátkách sklidil sedmiminutové ovace ve stoje. Do českých kin vstupuje 4. ledna.

Děj filmu se odehrává v létě roku 1957, kdy se bývalý automobilový závodník Ferrari ocitá ve velké krizi. Musí se vypořádat s problémy v manželství, smrtí syna, a navíc zachránit společnost před krachem. Stejně jako jeho vozy se nezastavitelně žene kupředu. A to i v těch nejtěžších chvílích.

„To, jak Michael natočil samotné závodění, je úžasné, ale v tom filmu je toho mnohem více. Má tolik vrstev. Je to o charakterech, rodině a také o vztazích,“ upozornila Penélope Cruzová, která ztvárňuje Ferrariho manželku Lauru.

V životě automobilového magnáta ale není jedinou ženou, dlouho utajovaného syna měl Ferrari s milenkou Linou Lardiovou (tu hraje Shailene Woodleyová). „Je tam mnoho rozporů. Třeba mezi oddaností k vlastní ženě a vztahem k synovi, který se začíná ptát: Jsem Piero Lardi, nebo Piero Ferrari?“ uvedl režisér a spoluscenárista snímku Michael Mann. Piero impérium svého otce zdědil.

Nahrávám video

Problém s Driverem

Mann životopisný snímek inspirovaný osudy výrazných mužů nenatočil poprvé. Na plátno převedl také příběh bankovního lupiče Johna Dillingera (Veřejní nepřátelé), leteckého dobrodruha Howarda Hughese (Letec) či whistleblowera Jeffreyho Wiganda, jenž odhalil praktiky tabákového průmyslu (Insider: Muž, který věděl příliš mnoho).

Ferrari je nicméně Mannovým srdcovým projektem, trvalo dvacet let, než tento film dojel do cíle. Představitele titulní role našel po mnoha zvažováních v Adamu Driverovi, který tak po nedávném účinkování ve snímku Klan Gucci ze zákulisí módního impéria oprášil italský přízvuk.

Při světové premiéře na loňském festivalu v Benátkách přitáhl snímek pozornost také právě kvůli obsazení hlavních postav, a to díky poznámce italského herce Pierfrancesca Favina. Sice neadresné, nicméně pronesené při zahájení festivalu, který otvíral právě film Ferrari. Favino podotkl, že italští herci by měli dostat příležitost hrát role Italů ve velkých mezinárodních produkcích. Americká hvězda Adam Driver tuto podmínku nesplňuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Zde leží Dobby.“ Na žádost fanoušků Pottera posunuli podmořský kabel

Fanoušci Harryho Pottera dosáhli přemístění podmořského kabelu mezi Británií a Irskem. Měl totiž procházet v místě fiktivního hrobu skřítka Dobbyho, postavy z filmu o mladém čaroději podle předlohy spisovatelky J. K. Rowlingové. Kabel, který stál 430 milionů liber (12,2 miliardy korun) nyní místo toho vede v blízkosti možných lidských ostatků z doby bronzové.
před 34 mminutami

Obrazem: ČT na podzim nabídne Gertu Schnirch, StarDance i novou Nedělní debatu

Diváky České televize čeká na podzim rekordní nabídka původní české tvorby v čele s dvoudílným filmem Gerta Schnirch. Vrací se taneční soutěž StarDance, a naopak novinkami je Talk show Na jednoho a zásadní proměna politické publicistiky v Nedělní debatě. Sportovní fanoušci se mohou těšit na vysílání z Davis Cupu či z účasti české ženské basketbalové reprezentace na mistrovství světa.
před 4 hhodinami

Nesnažíme se potěšit publikum, říká Morcheeba

Po necelém roce se do Prahy vrátila britská skupina Morcheeba. Zazněly nové písně z loňského alba Escape the Chaos, několik coververzí a i hity. „Vždycky hrajeme hudbu, která těší nás samotné,“ uvedla kapela v rozhovoru pro ČT24 k hledání rovnováhy mezi přáním publika a snahou o představení nové tvorby.
před 6 hhodinami

Nová vláda má nové priority, říká Klempíř o kulturní politice. Baxa mluví o políčku

Důvodem k novému návrhu státní kulturní politiky byly podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) financování a „zvládnutelnost“. Návrh je otevřen připomínkovému řízení, dodal. Exministr kultury Martin Baxa (ODS) hájil původní dokument, který resort připravil pod jeho vedením, jako „univerzální pro jakoukoli politickou reprezentaci“. Připravovaná kulturní politika je dle něj oktrojovaná. Diskusí v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Šikana i zneužívání. O vzkazy z pražského muzea mají zájem psychologové

Skoro sedm set dětí a rodičů využilo schránky důvěry, která byla součástí výstavy v Muzeu Prahy. Mimořádná odezva překvapila organizátory. Většina vzkazů se týkala duševních potíží, šikany ve škole, zneužívání i domácího násilí. O materiály teď projevili zájem psychologové.
před 10 hhodinami

Víme, že musíme něco dělat, ale chybí systém, říká krajinářská architektka k ochlazování měst

Kvůli dlouhodobému suchu a nárůstu vysokých teplot v posledních letech se podle ochránců přírody musí výrazně změnit péče o zeleň ve městech a obcích. V tom pomáhá i krajinářská architektura. Tento obor je profesí i Evy Jeníkové. „V českých městech jsme udělali obrovský kus cesty tím, že máme klimatické strategie, standardy hospodaření s dešťovou vodou nebo zakládání zeleně. Ale můžeme teď na vlastní kůži posoudit, jakým způsobem je umíme začleňovat do ulic,“ říká.
před 10 hhodinami

Ke stažení vládní kulturní politiky vyzvaly profesní organizace, spolky i odbory

Profesní organizace, instituce, spolky, platformy či odbory působící v kultuře v otevřeném dopise vyzvaly vládu ke stažení nové Státní kulturní politiky ČR 2026–2030, která vznikla na ministerstvu kultury. Důvodem je způsob přípravy, který považují za netransparentní. Dopis žádá využití dokumentu o kulturní politice, který na podzim přijala předchozí vláda Petra Fialy (ODS). Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) sdělil, že navzdory kritice není důvod nic měnit.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Cesta za světlem vede v Krumlově francouzskou krajinomalbou

Francouzská krajinomalba od poloviny devatenáctého století až do začátku století dvacátého je k vidění v kulturním centru Port 1560 v Českém Krumlově. Výstava Cesta za světlem představuje proměnu evropské krajinomalby od barbizonské školy přes impresionismus až po expresivnější umělecké směry. Součástí je také samostatná výstava obrazů českého malíře Antonína Chittussiho.
včera v 16:13

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.