Bravo španělským designérům!

Praha – Mladá generace španělských designérů má zřejmě divokou duši. Alespoň se tak zdá, a to díky výstavě Bravos, která si vzala na paškál nejnovější výtvory těchto umělců a umístila je do Uměleckoprůmyslového paláce. Hlavní inspirací internetových dětí je globalizace, web a nomádství. Mimo to se však nevyhnuli vlivu ze strany klasiků typu Salvadora Dalího nebo Antoniho Gaudího.

V době osmdesátých let minulého století procházelo Španělsko demokratickou transformací. Tato doba otevírala náruč kreativcům všeho druhu, mezi nimi i průmyslovému desginu. Příští generace už mohla po vstupu do Evropské unie studovat v zahraničí, a právě znalost mezinárodního kontextu se brzy stala jejich poznávacím znamením.

Mladým designérům není lhostejná ekologie a ohled na životní prostředí. Ve spojení s břitkým vtipem či ironií vzniká zajímavá kombinace praktických děl. Umělci jsou také pragmatičtější, tudíž berou ohledy i na výrobní procesy firem, pro něž tvoří. Pohybují se na rozhraní konceptuálního umění a světového průmyslového designu. 

Bravos přivezla do Prahy lampy, židle, vyplétaná křesla, ale i kuchyňské potřeby či kusy nábytku. Jedním z nejunikátnějších je jistě taburet ve tvaru mužského pozadí. Jiní exponáty si budou moci příchozí ozkoušet na vlastní kůži.

Navzdory špatné ekonomické situaci v zemi zažívá španělský design období rozkvětu. „Ze španělského prostředí se dostává do mezinárodních teritorií a španělští designéři navrhují pro italské nebo francouzské značky,“ uvádí Mariana Holá, komisařka výstavy. 

2 minuty
Reportáž Evy Spáčilové
Zdroj: ČT24

„Žijeme v době, která má výhodu rychlé komunikace. Jako designér ji musíte umět správně využít. Je to hodně o zvídavosti, hledání nových možností a vazeb. V mezinárodním kontextu mě baví právě to, že se můžete dělit o nápady. Doufám, že nové generace designérů budou ještě víc komunikovat a propojovat své kultury,“ prohlásila designérka Patricia Urquiola.  

Příchozí budou moci obdivovat španělský temperament v umění obdivovat již 4. října. Exhibicí provede i čtyřsetstránkový katalog s pojednáním o vystavujících, ale i o španělském smyslu pro design obecně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

UNESCO chce zkontrolovat chrám poškozený boji Thajska a Kambodže

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) chce vyslat misi, která posoudí škody na starobylém chrámu Preah Vihear způsobené přeshraničním konfliktem mezi Thajskem a Kambodžou. Poslední konflikt mezi oběma zeměmi ukončilo 27. prosince příměří. Obě země si hinduistickou kulturní památku nárokují.
před 26 mminutami

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 3 hhodinami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 9 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 19 hhodinami

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
včera v 10:28

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
19. 1. 2026

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
19. 1. 2026
Načítání...