Zavedení eura v ČR

Praha – V hlavním městě se dnes konala konference Zavedení eura v ČR – výzva pro podnikatelský sektor plus pro českou ekonomiku. Mezi účastníky byli i předseda vlády Mirek Topolánek, ministr financí Miroslav Kalousek, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Dvě třetiny podnikatelů stále apelují na vládu, aby zavedla euro co nejdříve. Potvrdil to průzkum Hospodářské komory ČR. Většina doufá v rok 2012, který zatím vypadá jako první možný termín.

„Podnikatelská sféra potřebuje určitý pracovní plán, časovou mapu, aby byla schopná přizpůsobit svoje podnikatelské plány,“ podotkl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podle premiéra Topolánka ale nemá smysl jakýkoliv termín říkat, dokud nebudou provedeny potřebné reformy.

Přijetí eura může zvýšit inflační tlaky, ale výhody, které jsou s tím spojené, jsou podle Drábka mnohem podstatnější a důležitější. „Možná, že uvidíme určitou inflaci, ale ta bude v řádu desetin procentního bodu,“ uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Vláda se přihlásila k jednorázovému zavedení eura, tedy k tzv. scénáři Big Bang, kdy je zavedeno jak bezhotovostní euro, tak bankovky a mince. Novou měnu vidí většina podnikatelů jako jednoznačnou výhodu pro ekonomiku. Zbaví se tím například kurzových rizik.

Obecná východiska zavedení eura jsou stanovena zejména Strategií přistoupení ČR k eurozóně (tzv. eurostrategie). Očekávaný vstup ČR závisí na splnění konvergenčních kritérií, úspěšné konsolidaci veřejných financí, dosažení dostatečného stupně reálné konvergence a přiměřeném postupu strukturálních reforem. Eurostrategie sice dobře popisuje současný stav ekonomiky, ale pokud jde o další vývoj, je podle odborníků nedostatečná. „Je ji nutno dopracovat do taktiky. Tedy říci, jak budou konkrétní kroky pokračovat dál,“ dodal Drábek.

Již dnes provádí polovina podnikatelů své platby v eurech. K tomu, aby byl přechod na novou měnu pro podnikatele co nejméně zatěžující, pomohou i zkušenosti z jiných zemí, kde už euro bylo zavedeno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoSdílená dálniční známka není priorita, říká ministr dopravy

Vládní koalice se pře kvůli zavádění takzvané flotilové, tedy sdílené, dálniční známky, kterou kabinet slíbil v programovém prohlášení. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) uvedl, že to teď nejde kvůli legislativě a technickým možnostem. „Já si myslím, že tady to není absolutní priorita,“ řekl v rozhovoru pro Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Zástupci hnutí ANO by ale sdílení chtěli zavést už od příštího roku. Opozice takovou možnost kritizuje.
před 3 hhodinami

VideoPropagace jádra se změní, řekl nástupce Drábové Kochánek

Propagace jaderné energetiky se změní a komunikace už nebude vázána na jednu osobu. V Interview ČT24 to uvedl nový ředitel Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Štěpán Kochánek. Zasadit se chce o to, aby udržel dosavadní dobrou globální pověst této instituce. Moderátor Jiří Václavek s Kochánkem hovořil také o odkazu jeho zesnulé předchůdkyně Dany Drábové, změně přístupu Evropské komise k jádru či dostavbě Dukovan.
před 9 hhodinami

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
včera v 16:11

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zpomalil v celoročním přepočtu na 0,7 procenta z tempa 4,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy, kterou zveřejnili statistici tamního ministerstva práce. Ve srovnání s prvním odhadem zveřejněným v únoru je růst hrubého domácího produktu (HDP) poloviční.
včera v 14:47

USA povolily dočasně nakupovat ruskou ropu. Evropa nesouhlasí

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Evropští politici dávají najevo nesouhlas, protože podle nich pomůže Rusku s válkou proti Ukrajině. Cena ropy však i nadále pokračuje v růstu. CNN uvedla, že Bílý dům nepočítal s možností, že Írán uzavře Hormuzský průliv.
včeraAktualizovánovčera v 14:33

Vláda chce do roka digitalizaci všech služeb státu

Vládní koalice plánuje do roka digitalizovat všechny služby státu, aby dostála požadavkům zákona o právu na digitální služby. Na konferenci Digitální Česko 2026 to uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Klučka. Harmonogram minulého kabinetu s digitalizací některých agend počítal až v roce 2029.
včera v 14:08

VideoSedmihradské chybí vládní návrhy reforem. Dle Vondráčka se kabinet snaží oživit ekonomiku

„Dnes má státní rozpočet mandatorní výdaje kolem 93 procent. Vláda zatím nijak nekomentovala reformy, které by výdaje umožnily snížit,“ domnívá se poslankyně Lucie Sedmihradská (STAN), podle níž Starostům od kabinetu chybí návrhy komplexních reforem, bez nichž se výdaje snížit nepodaří. „My přicházíme zejména s tím, co by mělo oživit ekonomiku, což přinese větší příjmy pro státní rozpočet. To znamená stavební zákon, zrušení poplatků za obnovitelné zdroje (…) a částečně můžeme ušetřit i díky tomu, že tady bude flexibilnější služební zákon a že i na provozu státu budeme schopni fungovat efektivněji,“ reagoval poslanec Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou debatovali Vondráček se Sedmihradskou také o Národní rozpočtové radě, skupině ČEZ či výdajích na obranu.
včera v 09:20

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 40,5 miliardy korun, což je o 14,5 procenta více než před měsícem a o 59 procent více ve srovnání s loňským únorem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o desetinu na 29,7 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,46 procenta z lednových 4,48 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
včera v 06:15
Načítání...