Vyděračský program Cerber napadl v červenci sedm tisíc Čechů

Jeden z nejrozšířenějších vyděračských programů Cerber letos v červenci napadl počítače více než 7 tisíc uživatelů z České republiky. Celosvětově měl v tomto měsíci program žádající výkupné v bitcoinech 150 tisíc obětí. Uvedla to firma Check Point, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Program zablokuje napadené PC a požaduje zaplacení výkupného. Po jeho zaplacení, obvykle ve výši jednoho bitcoinu, obdrží oběť dešifrovací klíč.

Cerber je nabízený jako služba. O výnos se poté dělí vývojář aplikace a ten, kdo si u něj kampaň objednal. Cerber používá bitcoinovou měnu, aby se vyhnul sledování, a vytváří pro každou ze svých obětí unikátní peněženku pro příjem finančních prostředků.

Ze všech podobných programů má Cerber výrazně vyšší míru infekce a je ziskovější. Cerber nyní využívá více než 160 aktivních kampaní po celém světě a předpokládané celkové roční příjmy jsou přibližně 2,3 milionu dolarů. Každý den je v průměru spuštěno osm nových kampaní. „Kybernetické útoky už nejsou výsadou technických odborníků, kteří umí vyrobit své vlastní nástroje. V současné době jsou nabízeny komukoli a mohou být provozovány poměrně snadno. Výsledkem je, že toto odvětví stále dramaticky roste a že bychom měli všichni přijmout dostatečná preventivní opatření a implementovat příslušné ochrany,“ uvedla manažerka vývoje Check Pointu Maya Horowitzová.

Cerber otevírá dveře dalším hackerům. Umožňuje i netechnickým jednotlivcům a skupinám podílet se na vysoce výnosném obchodu a spouštět nezávislé kampaně s využitím speciálních kontrolních a řídicích serverů a pohodlného ovládacího panelu, který je k dispozici v 12 různých jazycích.