V květnu průmysl zpomalil růst, kde by byl ale bez automobilek?

Praha - Český průmysl zpomaluje. V květnu rostl meziročně o 2,5 procenta. O měsíc dřív to přitom bylo trojnásobné tempo. Čísla ale naštěstí vylepšuje hlavně automobilový průmysl. To stavebnictví zůstalo v květnu na stejné úrovni jako loni. Začalo se ovšem oproti roku 2013 stavět více bytů, a to především v bytových domech.

Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla reálně o 2,5 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,7 %. 

„Průmysl jako motor české ekonomiky možná začíná vykazovat známky opotřebení. Průmyslová výroba rostla v květnu letos nejslabším tempem a také mnohem méně, než se čekalo,“ říká o výsledcích analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. 

Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy, ale poznamenal: „Já bych hned nebyl tak negativní, nevyvozoval bych jednoznačné závěry z výsledků jednoho měsíce. Samozřejmě ale tempo růstu nebylo takové, jaké jsme očekávali, podepsaly se na tom čtvrteční květnové svátky a následné dovolené.“

Průmysl nicméně vytáhla nahoru hlavně výroba aut nebo plastových výrobků. K pozitivnímu vývoji přispěl i kovodělný průmysl. „Stále ale nejde o přesvědčivý výsledek. Nepřesvědčivý výsledek je to proto, že hlavní zdroj růstu je opět oblast výroby automobilů a dopravních prostředků obecně. V řadě dalších segmentů ale došlo k meziročnímu poklesu,“ komentuje výsledky průmyslu analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. 

Čísla průmyslu táhla dolů například produkce elektřiny a plynu nebo těžební průmysl. „K oborům, kterým se v květnu vyloženě nedařilo, patří i potravinářství a výroba nápojů. Produkce potravin klesla o 2,9 % a nápojů dokonce o 3,6 %. Odpovídá to i výsledkům maloobchodních tržeb, které signalizovaly slabší poptávku po potravinách v českých obchodech,“ doplňuje Kozub.  

Naštěstí se ale mohl průmysl v květnu spolehnout na nové zakázky. Ty hlásí vybraná odvětví jako právě automobilismus nebo výroba počítačů. Nové zakázky přicházejí ale především ze zahraničí, tuzemské zakázky naopak klesly o 1,4 procenta. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24/Thinkstock

Stavebnictví v květnu hlásí stejná čísla jako loni. „Stavebnictví si letos připsalo nejhorší výsledek. Oproti loňskému roku nevzrostlo ani nekleslo. I když nejde o propad, jde o špatnou zprávu, protože loňská srovnávací základna byla hodně nízká,“ upozorňuje analytik Kozub.

Stavební úřady vydaly meziročně o 6,6 % stavebních povolení méně, jejich orientační hodnota ale zase vzrostla o 17,9 %. K růstu nakonec přispělo ale to, že se v květnu začalo stavět o třetinu více bytů než loni, v porovnání s rokem 2013 se jich ale o čtvrtinu méně v květnu dokončilo.  

Počet zahájených bytů v květnu 2014 meziročně vzrostl o 30,3 % a dosáhl hodnoty 2 449 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech klesl o 1,6 %, u bytů v bytových domech došlo k růstu o 111 %. 

Pokud se porovnají výsledky stavební výroby za leden až květen se stejným obdobím roku 2008, po kterém vypukla krize, má ještě české stavebnictví co dohánět. Letošní výroba je zatím o 28 procent nižší než před krizí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoTlačítko pro snadné vrácení zboží míří na e-shopy. Byť má zpoždění

Internetoví prodejci přidávají na weby tlačítko pro snadnější odstoupení od smlouvy, aby vrácení zboží bylo stejně rychlé jako jeho zakoupení. I pro ty zdejší už to mělo být povinností, Česko ale nestihlo včas přijmout evropskou směrnici. Zákon tak zřejmě bude platit od ledna. Tlačítko pro vrácení objednaného zboží musí být jasně viditelné a být v základním funkčním nastavením e-shopu. Tato povinnost platí pro všechny internetové obchody. Objem on-line nákupů roste rok co rok. Dnes na internetu nakupuje více než osmdesát procent populace. Takový počet Česko řadí na samotnou špičku Evropské unie, on-line nákupy tu tvoří asi patnáct procent maloobchodu.
před 4 hhodinami

VideoČesko se plynem zásobit stihne, ujišťuje expert. Snížení cen však slíbit nelze

České zásobníky plynu jsou naplněné ze zhruba 61 procent, řekl ČT ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií a energetický konzultant Jiří Gavor. Podle organizace Gas Infrastructure Europe jsou zásoby plynu v EU pro toto období roku na méně než 58 procentech, což je rekordně nízká úroveň. Požadavek EU týkající se zásob plynu před zimou v poměru ke spotřebě podle Gavora Česko určitě překročí. Vysvětluje také, co vede k pomalejšímu naplňování, než je obvyklé. „Obchodníkům se pochopitelně nechce nakoupit plyn za nevýhodnou cenu a navíc ještě zaplatit poplatek za skladování (…) s rizikem, že později cena plynu klesne,“ uvedl. Zatímco ohledně zásob je optimistický, snížení cen je podle něj nejisté. Jednak záleží na vývoji konfliktu USA s Íránem, v jehož uklidnění Gavor doufá do amerických voleb na začátku listopadu, jednak cenu plynu v Česku ovlivňují i zásoby ostatních evropských zemí. „Problémem je třeba nedostatek na straně Německa, což může vyhnat ceny na trhu výše,“ upozorňuje.
7. 8. 2026

Policie obvinila pět lidí v souvislosti s veřejnou soutěží Správy železnic

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky v souvislosti s veřejnou soutěží vypsanou Správou železnic (SŽ).
7. 8. 2026Aktualizováno7. 8. 2026

Světové ceny potravin jsou na tříletém maximu, zjistila FAO

Světové ceny potravin se v červenci vyšplhaly na nejvyšší úroveň asi za tři a půl roku. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Za růstem cen stojí mimo jiné nepříznivé počasí, negativní dopady rusko-ukrajinské války na dodávky a rostoucí náklady na energie související s konfliktem na Blízkém východě.
7. 8. 2026

Bulharsko končí s cenami v levech. Pocit zdražení přetrvává

V Bulharsku v neděli skončí roční ochranná lhůta, během níž museli obchodníci po přijetí eura uvádět ceny také v původních levech. Přestože podle průzkumu Evropské komise země změnila měnu bez větších problémů, část obyvatel má pocit, že se výrazně zdražilo.
7. 8. 2026

Za dotační podvod ohledně Technologického parku poslal soud do vězení dva muže

Pražský městský soud poslal na sedm let do vězení dva muže za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU v souvislosti s projektem Technologického parku v Písku, sdělila ČT mluvčí soudu Kateřina Eliášová. Dvojice podle verdiktu na projekt neoprávněně vylákala přes 223 milionů korun. Muži zároveň deset let nesmí pracovat s dotacemi a většinu peněz musí státu vrátit. Rozhodnutí zatím není pravomocné, jeden z mužů se odvolal. Lhůtu pro odvolání si ponechal druhý odsouzený i žalobce.
6. 8. 2026Aktualizováno6. 8. 2026

Evropská unie má rekordně nízké zásoby zemního plynu

Zásoby zemního plynu v Evropské unii jsou pro toto období roku na rekordně nízké úrovni. Zásobníky jsou naplněny z méně než 58 procent, což je nejméně od začátku vedení statistik v roce 2011 a o dvanáct procentních bodů méně než před rokem. Vyplývá to z údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE). Americko-izraelská válka proti Íránu omezila globální dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), takže v zimě hrozí citelný růst cen plynu, píše Reuters. V Česku jsou zásobníky naplněny z více než 60 procent.
6. 8. 2026Aktualizováno6. 8. 2026

Průmyslová výroba v červnu vzrostla nejvíce od prosince

Průmyslová výroba v Česku v červnu meziročně stoupla o čtyři procenta, tedy nejvíce od loňského prosince. Dařilo se většině průmyslových odvětví, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se produkce v průmyslu zvýšila o 1,2 procenta. Podle ČSÚ naopak zpomalil meziroční růst stavební výroby. Z květnových 4,4 procenta klesl na dvě procenta. O 11,5 miliardy korun byl podle předběžných údajů ČSÚ meziročně nižší zahraniční obchod Česka, který v červnu skončil přebytkem 15,5 miliardy.
6. 8. 2026Aktualizováno6. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.