V kvalitě a jakosti vynikají Ahold, Lidl a Makro

Brno – Ahold, Lidl a Makro dopadly nejlépe v hodnocení obchodních řetězců, které prováděla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Mezi devět sledovaných kritérií v něm patřila především bezpečnost potravin, výskyt falšovaných a klamavě označených výrobků, jakost čerstvého ovoce a zeleniny, dodržování hygienických norem nebo funkčnost vnitřního kontrolního systému.

Na druhém místě se v žebříčku SZPI umístily firmy Billa a Penny Market, na třetí příčce skončily Globus, Kaufland, Spar a Tesco. Hodnotila se pouze kritéria, která spadají do kompetence SZPI, výsledky proto nelze brát jako absolutní pořadí, řekl dnes novinářům zastupující ústřední ředitel inspekce Martin Klanica.

„Ke zlepšení došlo u všech sledovaných řetězců. My jsme jim zasílali průběžné výsledky, aby je to ještě více motivovalo. Rozdíly mezi řetězci se navíc neustále zmenšují. Je vidět, že jeden dohání druhého,“ řekl Klanica.

Hodnocení začalo loni v květnu a trvalo do konce letošního dubna. Zahrnuje celkem 3 924 kontrol v devíti vybraných obchodních řetězcích. Speciální metodiku, která zohledňuje rozdílný počet provozoven jednotlivých řetězců i počet a rozsah kontrol, vytvořila inspekce ve spolupráci s Vysokým učením technickým.

Lidl
Zdroj: ČTK/AP/Ferdinand Ostrop