Společnost Apple porazila u soudu Google

Washington/Tchaj-pej - Americká společnost Apple zaznamenala dílčí vítězství v souboji o patentová práva na chytré telefony mezi jejím přístrojem iPhone založeným na systému iOS a telefony založenými na operačním systému Android od společnosti Google. Americká Federální komise pro obchod (FTC) v pondělí večer rozhodla, že tchajwanská firma HTC porušila jeden z patentů Applu, a zakázala jí v Americe prodávat některé modely telefonů.

Komise uznala stížnost jen u jednoho ze čtyř napadených patentů. HTC, která z amerického trhu čerpá polovinu svých tržeb, tento výsledek podle analytiků nijak výrazněji nepoškodí, protože bude mít čas napadenou technologii nahradit. Zákaz prodeje navíc začne platit až v dubnu.

Apple chce Android zcela zničit

Pro Appleje ovšem rozhodnutí FTC municí pro boj s dalšími výrobci telefonů na systému Android. „Je to jen šarvátka jedné bitvy, která je součástí mnohem větší války, a každé straně zbývá ještě hodně munice,“ komentoval David Wilson z právnické společnosti Herbert Smith LLP. Inkriminovaný patent se týká technologie, která umožňuje klikat v dokumentech na telefonní čísla a další data a buď rovnou volat, nebo se prokliknout k dalším informacím. Jde o široce používaný prvek, takže experti čekají, že podobná rozhodnutí padnou ve sporech Applu proti výrobcům telefonů na systému Android v dalších jurisdikcích jako v Kanadě, Austrálii a v Evropě. 

Rozhovor s Luďkem Vokáčem (zdroj: ČT24)

Apple se soudí i se Samsungem

Dynamický segment chytrých telefonů a počítačových tabletů je nyní zahlcený právními spory o lukrativní patentová práva. Nejvíce sporů vede Apple s jihokorejským Samsungem, s nímž se soudí ve 30 případech v desítce zemí světa. Zesnulý zakladatel Applu Steve Jobs řekl, že Android hodlá zničit, protože je to ukradený produkt. „Jsem ochotný jít v tom do termojaderné války“. Systém Android dominuje celému trhu Asie a Tichomoří mimo Japonska. V segmentu chytrých telefonů má v tomto regionu podíl 53 procent proti 15 procentům systému iOS, uvádějí údaje výzkumné společnosti IDC.