Slovensko má prý razítko pro přístup k eurozóně jisté

Brusel - Evropská centrální banka a nejspíše i Evropská komise začátkem května podpoří přijetí eura na Slovensku. ČTK to dnes sdělily dva na sobě nezávislé důvěryhodné zdroje. V minulosti se sice objevovaly obavy, že by cestu Bratislavy do eurozóny mohla zastavit udržitelnost inflace, ale tyto dohady se prý "rozplynuly".

Slovensko formálně splnilo všechna potřebná kritéria k přijetí společné evropské měny, které je naplánováno na začátek roku 2009. Jediným možným zádrhelem tak zůstával strach některých ekonomů, že se Slovákům nepodaří udržet „na uzdě“ růst spotřebitelských cen po případném vstupu do eurozóny.

Jak se bude inflace vyvíjet v dalších letech, by měla předpovědět prognóza, kterou Evropská komise zveřejní v pondělí. Jeden ze zdrojů, který je blízký vyjednávání o euru, však ČTK potvrdil, že ani ekonomická předpověď na kladném stanovisku Evropské centrální banky nic nezmění, přestože EK prý prognózu „úzkostlivě tají“.

Slovensko ovšem nemá úplně vyhráno ani po případném doporučení Evropské centrální banky a Evropské komise, které by mělo padnout 7. května. Vstup země do eurozóny ještě musí schválit členské státy Evropské unie. Osud eura na Slovensku mají v rukou především velké státy, z nichž některé zatím o svém postoji mlží. Některé zdroje upozorňují především na nejasný postoj Francie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Například u Čedoku je to zhruba osmdesát zařízení. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení. Jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací se přitom od ostatních hostů neliší. Podle Invie je to zejména Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Cena bezbariérových dovolených se od základní nabídky nijak neliší. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se přitom podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 57 mminutami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 59 mminutami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
včeraAktualizovánovčera v 13:06

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
včera v 06:29

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
včeraAktualizovánovčera v 03:24

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
18. 1. 2026
Načítání...