Škoda Auto a ČEZ postaví největší střešní solární elektrárnu v Česku

Na objektech mladoboleslavského závodu automobilky Škoda Auto vznikne největší střešní fotovoltaická elektrárna v Česku. Vybudováním a provozem elektrárny pověří Škoda Auto energetickou firmu ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ, za koordinaci projektu ponese odpovědnost společnost Ško-Energo. Cenu projektu firmy neuvedly.

Stavba elektrárny bude zahájena letos v létě, na podzim bude připojena k přenosové soustavě. Elektrárna bude mít téměř šest tisíc solárních modulů, jejichž celkový výkon bude činit 2,3 megawattu (MW) a výroba elektřiny přesáhne 2200 megawatthodin (MWh) ročně. Použity budou moduly nejnovější generace, které disponují více než dvojnásobnou kapacitou proti běžným solárním modulům. Dosavadní největší střešní fotovoltaické elektrárny v Česku mají výkon kolem jednoho MW.

Předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš se také dohodli na rozšíření spolupráce obou firem na projektech týkajících se získávání ekologické energie. Od druhé poloviny tohoto desetiletí bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech společnosti Škoda Auto v Česku pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů, uvedla automobilka.

Škoda do zelena

„Jako automobilka působící po celém světě bereme svou klimatickou a environmentální odpovědnost velmi vážně a realizujeme v rámci naší strategie GreenFuture dlouhodobě účinná opatření. Například tak urychlujeme vývoj energeticky efektivních a bezemisních vozů a v rámci celé naší výroby vozů a komponentů přecházíme na bezuhlíkové zdroje energie,“ řekl Schäfer.

Beneš uvedl, že energetická skupina nabídne společnosti Škoda Auto své know-how, aby firmy mohly společně realizovat ambiciózní cíle udržitelného rozvoje. „ČEZ je největším výrobcem elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku a na jejich rozvoj se intenzivně zaměřujeme. Jsme také největším provozovatelem dobíjecích stanic pro elektromobily. Budoucnost energetiky je bezemisní, stejně jako je budoucnost dopravy elektrická,“ dodal.

Automobilka uvedla, že část elektřiny ekologicky vyrobené ve společnosti Škoda Auto už nyní pochází z fotovoltaické elektrárny. Na konci roku 2019 automobilka uvedla do provozu solární panely se jmenovitým výkonem 441 kilowattů instalované na střechách servisního centra v Kosmonosech. Také za realizaci tohoto projektu nesla odpovědnost společnost ČEZ ESCO, která je také vlastníkem majetkových podílů v energetické společnosti Ško-Energo, jejímž většinovým vlastníkem je právě Škoda Auto.

Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu. V posledních měsících navzdory dopadům šíření koronaviru však roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů a podniků, shodli se už dříve největší prodejci na trhu.