Šéf ŘSD Kočica skončil, ministr Prachař ho odvolal

Praha - Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) odvolal generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Pavla Kočicu. Organizaci místo něj dočasně povede ředitel úseku výstavby Jiří Mayer. Kromě Kočici by z vedení organizace měli odejít šéf interního auditu Vladimír Měšťan a ředitel kanceláře generálního ředitele Jiří Bezrouk.

Dnes se ministr Prachař postaral na ŘSD o personální zemětřesení. Odvolal šéfa organizace Kočicu. „Podnik není v nejlepší kondici. Nechci spekulovat, že je to vina toho či onoho… Důvody odvolání Pavla Kočici vzešly z doporučení auditorského výboru. Máme zájem na tom, aby se ta organizace posunula dál,“ komentoval rozhodnutí ministr. 

Kočicu do funkce dosadil loni v říjnu bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák. Antonín Prachař už po svém nástupu do úřadu avizoval, že Kočicu vymění. Včera pak v Interview Daniely Drtinové ministr naznačil, že Kočica je dokonce připravený z ŘSD sám odejít. „Pan ředitel mně oznámil, že byl na ŘSD krátkou chvíli a že v případě, že budeme chtít provést nějaké změny a přijdeme s jinou vizí, že je připravený i rezignovat,“ řekl přímo Prachař. 

Na ŘSD teď budou následovat i další personální změny, vrátit by se třeba mohla i odvolaná ředitelka úseku kontroly kvality staveb Miloslava Pošvářová, která připravovala podklady pro soudní pře se stavební společností Eurovia kvůli zvlněné dálnici D47. Prachař se s Pošvářovou chce už brzo sejít. Zda se ale na ŘSD definitivně vrátí, nechtěl ministr zatím komentovat.    

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice D47 vypukl v roce 2011, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ředitelství Eurovia jako zhotovitel stavby nedodržela domluvený postup a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Stavební firma to odmítá s tím, že použitý materiál si objednalo samo ŘSD. Pošvářová se kvůli kauze D47 netajila svými výhradami k vedení ŘSD. Byla přesvědčená, že management v čele s ředitelem Pavlem Kočicou nehájil zájmy státu, ale naopak je poškozoval. 

Změna na postu šéfa ředitelství silnic přichází pouhý den poté, co na ŘSD začal působit personální audit, který do podřízené organizace poslal ministr Prachař. Dočasným vedením ŘSD byl pověřen Jiří Mayer, který by měl organizaci řídit jen do konce dubna. Do té doby chce auditorská komise řádně vybrat nové vedení.

Kromě Kočici z vedení organizace odchází i šéf interního auditu Vladimír Měšťan, kterého dočasně nahrazuje kontrolor z ROP Severozápad Stanislav Klika. ŘSD opustí i šéf kanceláře generálního ředitele Jiří Bezrouk. 

Nahrávám video
Prachař: S Pošvářovou se setkám, její angažmá ale nekomentuji
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump oficiálně zahájí návštěvu Číny

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oficiálně zahájí návštěvu Číny, kam přiletěl ve středu. Se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem chce jednat zejména o vzájemném obchodu. Peking a Washington spolu vedou dlouholetou obchodní válku, která se vyostřila, když USA uvalily na čínské zboží vysoká cla a Peking pohrozil omezením globálních dodávek vzácných zemin. Na společném setkání v Jižní Koreji loni v říjnu se však oba prezidenti dohodli na příměří. Návštěva končí v pátek, kdy Trump odletí do Washingtonu.
před 26 mminutami

Sněmovna schvalování novely rozpočtových zákonů nedokončila

Poslanci ve středu nedokončili závěrečné kolo projednávání vládní novely zákonů týkajících se veřejných rozpočtů. Opozice ji kritizovala, obává se umožnění nekontrolovatelného zadlužování a posunu ve vztahu výkonné a zákonodárné moci. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla, že by nemyslela na další generace. Dolní komora dále projednala ve druhém čtení senátní ústavní novelu, která rozšiřuje prověrkovou působnost Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) i na Českou televizi a Český rozhlas. Jednání o protiobstrukčních úpravách sněmovního jednacího řádu sněmovna přerušila do pátku.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Senát USA potvrdil Kevina Warshe do funkce šéfa Fedu

Americký Senát ve středu potvrdil Kevina Warshe (56) jako nového šéfa centrální banky USA (Fed). Warsh nahradí Jeroma Powella (73), který je dlouhodobě terčem kritiky prezidenta Donalda Trumpa, protože nesnížil úrokové sazby tak, jak si přál.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoBytová nouze se stále více dotýká dětí

Bez stálého domova žije přes šedesát tisíc dětí. V azylových domech už končí i celé rodiny nebo prarodiče s vnoučaty. Podle Armády spásy to má vliv na zdraví, vzdělávání i celkovou budoucnost dětí. Právě proto spustila novou kampaň s názvem Nenechme je do toho spadnout. „Pomohli mi ze začátku s věcmi, protože jsem sem přišla a neměla vůbec nic. Nekoukají na vás ošklivě kvůli tomu, že máte nějaký příběh,“ říká devatenáctiletá samoživitelka Adéla z Azylového domu pro matky s dětmi v Jirkově na Chomutovsku. Do nové kampaně Armády spásy se může zapojit i veřejnost. Vybrané peníze půjdou na podporu služeb, které pomáhají dětem vyrůstat v bezpečném prostředí, zvládat náročné situace i udržet je ve škole.
před 7 hhodinami

STEM: Zdražení pohonných hmot zasáhlo polovinu českých domácností

Zdražení pohonných hmot v posledních týdnech zasáhlo zhruba polovinu českých domácností, přičemž desetina se kvůli tomu potýká s velkými finančními obtížemi. Častější problémy mají majitelé dieselových vozů. Lidé se snaží dopady zdražení zmírnit vyhledáváním levnějších čerpacích stanic, omezením jízd autem nebo šetřením v jiných oblastech. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se konal od 22. do 30. dubna a účastnilo se ho 1315 lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nabídka ropy nepokryje poptávku, varuje IEA

Celosvětová nabídka ropy letos nedokáže pokrýt veškerou poptávku. Na vině jsou dopady války s Íránem, která narušuje produkci suroviny na Blízkém východě a její vývoz na světový trh. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
před 17 hhodinami

Cla, covid či balon. Čínsko-americké vztahy zažívají otřesy

Čínsko-americké vztahy zažívají v poslední dekádě turbulentní časy. Příměří v celní válce uzavřené loni na podzim se může kdykoli zhroutit. Americký prezident Donald Trump proto míří do Číny, kde bude do pátku jednat se svým protějškem Si Ťin-pchingem o stabilizaci vztahů. Kromě ekonomických témat se očekává, že na přetřes přijde i čínská podpora Íránu, Tchaj-wan, umělá inteligence nebo jaderná bezpečnost.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

VideoFramatome a Centrum výzkumu Řež podepsaly smlouvu o spolupráci v jaderné energetice

Francouzská společnost Framatome a Centrum výzkumu Řež podepsaly smlouvu o spolupráci na vývoji jaderného paliva a technologií jaderné bezpečnosti. I to má přispět k postupnému odchodu od paliva z Ruska. Dodávky ruského paliva do Temelína nahradila americká společnost Westinghouse. V případě Dukovan byla podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže situace složitější, protože palivo se muselo zcela nově vyvinout – nikde na trhu nebyla nabídka paliva pro tamní typ reaktorů. Dukovany tak budou ruské palivo ještě zhruba rok a půl odebírat.
12. 5. 2026
Načítání...