S&P zatloukla další hřebíček do portugalské rakve

New York / Lisabon – Stane se Portugalsko další padající kostičkou v dominu zachraňovaných zemí eurozóny? Má k tomu nakročeno. Důvěra v něj pomalu opouští i mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's (S&P). Ta varovala před možným snížením úvěrového hodnocení Portugalska, konečné rozhodnutí o snížení nynější známky A- čeká během následujících tří měsíců. Portugalský premiér nicméně v souvislosti s tímto oznámením znovu zdůraznil, že jeho země nehodlá požádat o pomoc své zahraniční partnery, své problémy vyřeší sama. Obstruovat potřebné reformy nehodlají na rozdíl od jiných zemí ani odbory.

I po případném snížení by měl portugalský rating zůstat v investičním pásmu. Tím se už od jara nemůže pochlubit například Řecko. Poté, co koncem dubna snížila S&P první černé ovci eurozóny hodnocení BBB+ na BB+, zůstává ve spekulativním pásmu.

Lisabon čelí nyní intenzivnímu tlaku finančních trhů. Ty předpokládají, že po záchraně Řecka a Irska bude Portugalsko další na řadě, kdo požádá o zahraniční pomoc. „Investoři nevěří, že Portugalci budou schopni snižovat rozpočtové deficity, portugalská vláda si bude muset i do budoucna velmi půjčovat. Takže situace je skutečně napjatá a eurozóna tlačí na to, aby Portugalsko přistoupilo na přijetí pomoci,“ míní analytik společnosti X-trade Brokers Jaroslav Brychta.

8 minut
Portugalsko a Belgie mají nakročeno do dluhové pasti
Zdroj: ČT24

Portugalsku se sice minulý týden podařilo schválit úsporný rozpočet, má ale stále velice slabou ekonomiku. Navíc podle agentury S&P zatím příliš nepokročila v prorůstových reformách. „Problémy Portugalska spočívají v tom, že na rozdíl od podobných zemí v letošním roce zaspalo a nezlepšilo svoji rozpočtovou situaci,“ připomněl v rozhovoru pro ČT24 ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Portugalsko pomoc odmítá

„Zaprvé zde není žádný tlak, proč usilovat o záchranu,“ zopakoval dnes portugalský premiér José Sócrates. „Nepotřebujeme žádnou pomoc. Budeme dělat vše, co můžeme vlastními silami,“ dodal s tím, že růst požadovaných výnosů z dluhopisů, který Portugalsku v poslední době znesnadňuje obstarávání peněz na finančních trzích, postihl i další evropské země.

Pomocnou ruku menšinové portugalské vládě chtějí na rozdíl od mnoha dalších zemí podat i odbory. Podle náměstka generálního sekretáře silné organizace UGT Pedra Roqueho budou odboráři usilovat spíš o to, aby byli součástí jednání o úsporných opatřeních, než o přímou konfrontaci. „Ukázali jsme, že jsme jednohlasně proti těmto opatřením, ale teď chceme být součástí jednání a diskuse, aby další potenciální balíček opatření nebyl zhoubný,“ upozornil.

Ekonomové ani investoři přesto prohlášením, že se Portugalsko obejde bez pomoci, příliš nedůvěřují. Například Irsko odmítalo potřebu zahraniční sanace ještě několik hodin předtím, než o ni požádalo.

Portugalsku hrozí návrat do recese

Portugalská vláda očekává, že tamní ekonomika letos vzroste nejméně o 1,3 procenta především díky sílícímu vývozu. Loni se přitom portugalské hospodářství propadlo o 2,6 procenta. Hůře ovšem vypadá situace v příštím roce, to by měl hrubý domácí produkt podle vládní predikce vzrůst kvůli úsporným opatřením jen o 0,2 procenta. Mnozí ekonomové se však shodují s S&P na tom, že se země vrátí zpět do recese. Ratingová agentura varuje, že by hospodářství Portugalska mohlo propadnout nejméně o dvě procenta.

José Socrates
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 4 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 4 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...