RWE zlevní domácnostem plyn o 2,5 procenta

Praha - Od 1. října sníží skupina RWE ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 2,5 procenta. Průměrná cena od začátku roku tak klesne o více než 11 procent, což může znamenat pro domácnost, která plynem vaří, topí i ohřívá vodu, roční úsporu kolem 3 000 korun. Domácnost, která na plynu jen vaří, ročně ušetří asi 130 korun. Pokud navíc vlastní plynový bojler, ušetří dohromady téměř tisíc korun. Roční úspora u rodinných domů, které plyn využívají k topení, ohřevu vody a vaření, by se podle RWE mohla pohybovat kolem 5 000 korun. Firma další zlevňování v příštím roce neočekává. RWE jako dominantní dovozce plynu do Česka zásobuje v Česku více než 2,3 milionu konečných zákazníků.

Nejvýrazněji se snížení cen od začátku roku dotkne zákazníků na jižní Moravě, kde cena klesne v průměru o 13,3 procenta. Nejméně, o 9,3 procenta, ceny klesnou v západních, středních a severních Čechách.

Cena plynu reaguje na dobrý stav koruny vůči dolaru

Plyn RWE zlevni (zdroj: ČT24)

„Snížení cen zemního plynu pro čtvrté čtvrtletí je dáno především příznivým vývojem směnného kurzu koruny vůči americkému dolaru. Naopak ceny ropných derivátů rostou, což ovlivní ceny pro další kvartál. To je také důvod, proč neočekáváme další pokles cen na začátku roku 2010,“ prohlásil člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Jak ale Varcop uvedl, tento stav nemusí znamenat přímo zdražení. „Očekáváme, že cena zemního plynu i na počátku roku 2010 zůstane stabilní, pokud nedojde k zásadnímu obratu ve vývoji klíčových vstupů - ceny ropy a směnného kurzu amerického dolaru vůči koruně,“ dodal.

Skupina RWE v ČR zahrnuje čtyři regionální plynárenské společnosti zaměřené na prodej zemního plynu koncovým zákazníkům: RWE Energie (dříve Západočeská plynárenská, Středočeská plynárenská a Severočeská plynárenská), Východočeská plynárenská, Severomoravská plynárenská a Jihomoravská plynárenská.