Rusko a Ukrajina se dohodly ve sporu o dodávky plynu

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská premiérka Julija Tymošenková vyřešili spor o dodávky plynu mezi Ruskem a Ukrajinou. Oznámili to dnes v noci po zhruba desetihodinovém jednání v Moskvě.

Úmluvy z dnešní noci mají být stvrzeny smluvně do pondělka a neprodleně poté by se měly obnovit dodávky evropským odběratelům přes Ukrajinu, přes kterou obvykle proudí 80 procent ruského plynu představujícího asi pětinu evropské spotřeby. Tyto dodávky zcela ustaly od 7. ledna.

Chvíli před schůzkou premiérů si ještě ruská média kladla otázku, zda se Tymošenkové podaří dohodu s Moskvou prosadit v Kyjevě, kde často vede spory s prezidentem Viktorem Juščenkem. Předchozí dohoda s Evropskou unií z počátku týdne nakonec k obnovení dodávek plyn nevedla.

Reportáž Josefa Pazderky a Ladislava Kerekeše (zdroj: ČT24)

„V nejbližší době - a ukrajinská strana nás o tom ujistila - tranzit (plynu pro evropské spotřebitele) bude obnoven,“ uvedl Putin na závěr krátkého vystoupení s Tymošenkovou.

Ukrajinská premiérka prohlásila, že společnosti Gazprom a Naftogaz už dostaly od šéfů vlád pokyn do pondělka vypracovat příslušné dokumenty stvrzujících dosaženou dohodu.

„Ihned po podpisu těchto dokumentů budou obnoveny všechny dodávky zemního plynu,“ uvedlaTymošenková.

Šéfové vlád podle svých slov také urovnali rusko-ukrajinský spor, který stál u zrodu plynové krize. Moskva na Nový rok přerušila dodávky plynu Kyjevu, protože se s Ukrajinci neshodla na ceně plynu, a o týden později vinou vyhrocení sporu ustaly i dodávky do Evropy. Moskva obviňovala Kyjev, že „krade“ plyn z tranzitu, Kyjev se hájil, že odebírá pouze technický plyn, nutný k udržení plynovodů v chodu.

Ukrajinským partnerům bude letos podle Putina poskytnuta dvacetiprocentní sleva za podmínky, že zůstane zachována cena tranzitních poplatků za přepravu přes Ukrajinu v loňské výši. Přechod na evropské ceny plynu a tranzitu má následovat od 1. ledna 2010.

Ukrajinci loni platili 179,50 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu. Rusko však pro letošní rok požadovalo jako tržní cenu 450 dolarů s tím, že během roku mohou ceny plynu klesnout. Tranzitní poplatky loni činily 1,7 dolaru na tisíc metrů krychlových plynu a 100 kilometrů. Během vystoupení premiérů však žádná konkrétní čísla nezazněla.

Oba premiéři se ani nezmínili o údajném ukrajinském dluhu za předchozí dodávky, který Rusko vyčíslovalo na 650 milionů dolarů, ani o dalším případném problému, technickém plynu, který je potřebný v ukrajinských plynovodech k uvedení přepravy plynu do Evropy do chodu. Rusko dříve navrhovalo, aby tento plyn pro Ukrajinu zakoupilo konsorcium západních energetických společností.

  • Monitoring toku plynu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/624/62312.jpg
  • Hlavní evropské plynovody autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/625/62467.jpg