Roaming v EU se zbavil poplatků. V cizině se platí jako doma

Nahrávám video

Od čtvrtka se musí operátoři v celé Evropské unii řídit novými pravidly, která ruší poplatky za roaming, tedy za využívání mobilu v zahraničí. Většina zákazníků tak při cestě do jiné země EU může svůj mobilní telefon používat ve stejném rozsahu jako doma bez obav z nepřiměřeně vysokého účtu.

„Pro zákazníky je to velice dobrá zpráva. V současnosti stále víc lidí cestuje do jiných zemí EU a tam chce používat telefon stejně jako doma: volat známým, pracovat nebo se dívat na video. Teď to bude možné dělat bez obav z šokujícího účtu za telefon,“ řekl ČTK Johannes Kleis z evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Podle něj jsou výsledná pravidla nejen výhodná pro občany, ale také spravedlivá pro samotné operátory. Ti podle něj nemají důvod zneužívat situace a například zvyšovat ceny domácích služeb. „Koneckonců roamingové poplatky jsou obchodní model v naprostém rozporu s myšlenkou jednotného evropského trhu,“ dodal Kleis.

Nahrávám video

Pravidla předpokládají „přiměřené používání roamingových služeb“, tedy v zásadě to, že zákazník svůj mobil používá více v domovské zemi než v zahraničí. Od počátku nejsou povolena omezení u volání a textových zpráv, u dat má operátor poskytnout dostatečně velký objem v závislosti na ceně balíčku mobilních služeb.

Aktivace by měla být automatická, někteří odborníci ale radí zkontrolovat

Pro většinu lidí to znamená domácí podmínky pro používání mobilů například na dovolené nebo při krátkodobé pracovní cestě do jiné země Evropské unie. Aktivovat by lidé nikde nic neměli, o změnách se nejspíš dozvědí tak, že jim při cestě do zahraničí přijde textová zpráva s příslušným oznámením a operátor je informuje o změně jejich smluv v souvislosti s novými pravidly pro roaming. Pokud v souvislosti s tím oznámí operátor další změny ve smlouvě, má podle Evropské komise zákazník právo v případě nesouhlasu smlouvu bez sankce ukončit.

I ČTÚ říká, že přechod na regulovaný evropský roaming by se měl odehrát automaticky, ovšem někteří odborníci přesto doporučují si nastavení telefonu zkontrolovat, protože praxe může být jiná.

Pokud má zákazník doma smlouvu na neomezené nebo levné mobilní datové služby, může pak operátor na využívání dat při roamingu stanovit určitý ochranný limit pro „přiměřené používání“, měl by být ovšem vysoký tak, že pokryje obvyklou potřebu roamingu. Musí o něm předem uživatele informovat a oznámit také, že limitu bylo dosaženo. Poté bude moci zákazník využívat roaming za poplatek u datových služeb maximálně 7,7 eura (208 korun) za gigabyte dat s tím, že tato částka bude v příštích letech ještě klesat.

Podobné platby hrozí při zneužívání služby, operátoři jej mohou zjistit na základě rovnováhy mezi roamingem a domácím používáním mobilu v období čtyř měsíců. Pokud by v nich zákazník používal telefon hlavně v cizině, může jej poskytovatel služby vyzvat k objasnění situace a začít si účtovat maximálně 0,32 eura (8,6 koruny) za minutu volání a jeden cent za textovou zprávu. U datových služeb bude do konce roku tento poplatek 7,7 eura (208 korun) za gigabyte dat, pak se bude snižovat až ke 2,2 eura (59,5 koruny) od ledna 2022.

Komise tento týden upozornila, že volání z domova do zahraničí není to samé co roaming a ceny za tuto službu zůstávají beze změny. Pravidla pro roaming za domácích podmínek se také vztahují jen na pozemní mobilní sítě, Jakmile budou služby poskytovány prostřednictvím jiných typů radiových sítí, například satelitních systémů na palubě lodí nebo letadel, závazné cenové limity EU se na ně vztahovat nebudou.

Roaming za domácích podmínek není podle právničky kanceláře Taylor Wessing Moniky Fürstové určen k trvalému využívání. „Pokud využíváte mobilní telefon více v zahraničí než doma, může vás mobilní operátor vyzvat k odůvodnění a případně vám také účtovat relativně nízký poplatek s pevně určenou horní hranicí,“ podotkla.

Pokud však operátor poruší práva zákazníka týkající se roamingu za domácích podmínek, má zákazník právo iniciovat reklamační řízení a obrátit se i na příslušný regulační orgán, jimž je zpravidla národní telekomunikační úřad, tedy v Česku ČTÚ, dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Češi kvůli špatné distribuční sazbě často přeplácí za elektřinu, ukázala analýza

Tuzemské domácnosti mohou zbytečně platit za elektřinu v součtu více než 1,3 miliardy korun ročně. Důvodem je nevhodně zvolená distribuční sazba. Velká část domácností ji má nastavenou nevýhodně, kvůli čemuž zbytečně přeplácí stovky korun ročně. Většina z nich přitom o možnosti zvolení jiné sazby ani neví, vyplývá z analýzy společnosti bezDodavatele, kterou má ČTK k dispozici.
před 4 hhodinami

VideoPenzijní kapitál by mohl v budoucnu pomoci i se stavbou zdravotnických zařízení

Od srpna nabývá účinnosti novela zákona o doplňkovém penzijním spoření. Seniorům umožňuje, že mohou ukončit penzijní spoření bez sankce a získat zpět státní příspěvky, které museli vrátit státu. Debatuje se i o dalších změnách v penzijním spoření. Třeba o tom, že by lidé místo do cenných papírů mohli investovat do různých tuzemských projektů. Peníze ze spoření by tak mohly pomoci třeba s výstavbou zdravotnických zařízení. Jenže plán u penzijních společností naráží. Zjistit, jestli se investice do konkrétního projektu vyplatí, je totiž dražší a složitější než ověřené kupování dluhopisů a akcií.
včera v 20:38

VideoLidé opět nakupují chalupy, prodeje meziročně vyskočily o desítky procent

Roste zájem o chaty a chalupy. Po dvou slabších letech letos lidé opět začali nakupovat rekreační nemovitosti. Podle některých realitních portálů vzrostl jejich prodej meziročně až o 40 procentních bodů. Vedle tradičně nejžádanějších Krkonoš nebo Šumavy lidé častěji pořizují i chaty a chalupy v Jeseníkách, Beskydech, na Křivoklátsku, Kokořínsku nebo v jižních Čechách. V první polovině roku se v tuzemsku prodalo zhruba 1700 chat a chalup v celkové hodnotě přesahující pět miliard korun. Průměrná cena jedné nemovitosti se vyšplhala ke třem milionům.
včera v 20:13

MPSV: Na superdávku přechází od srpna 238 500 příjemců rušených dávek

Celkem 238 500 domácností v Česku, které pobíraly dávky na bydlení, živobytí a děti, přechází od soboty na superdávku. Od srpna tak začínají dostávat přepočítanou částku. Dosavadní čtyři podpory se ruší. Nejméně o 500 korun si od nynějška polepší více než třetina příjemců. Naopak téměř polovině částka minimálně o pětisetkorunu klesne. Těm, kteří se kvůli tomu dostanou do potíží, můžou úřady práce případně vyplatit dávku mimořádné okamžité pomoci, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
včeraAktualizovánovčera v 07:00

Policie zadržela zaměstnance ČNB, který údajně z banky ukradl desítky milionů

Policie zadržela zaměstnance České národní banky (ČNB), který podle kriminalistů kradl z banky peníze, a způsobil tak škodu za desítky milionů korun. Na policejním webu o tom v pátek informoval mluvčí Pavel Šváb. Zadržený muž pracoval v brněnské pobočce centrální banky. Rada ČNB kvůli případu nařídila mimořádný audit, sdělil ředitel odboru komunikace banky Jakub Holas.
31. 7. 2026Aktualizováno31. 7. 2026

Vraťme pravidla před covid a vyřešíme většinu problému veřejných financí, míní Hampl

„Diskusi o udržitelných veřejných financích začínáme prohrávat,“ míní předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. „Když si zvykneme na to, že pravidla změkčujeme, tak to bude postupem času pokračovat a bude to silnější a silnější,“ uvedl také v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Dodal, že řešením většiny problémů v oblasti fiskální politiky by byl návrat pravidel do předcovidového období.
31. 7. 2026

VideoHosté Událostí, komentářů probrali navýšení rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun. Změnu schválili senátoři. Nárok budou mít ale pouze rodiče dětí narozených od 1. ledna 2027. „Obsahem zvýšení rodičovského příspěvku je i řešení problémů superdávky,“ podotkla v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) s tím, že změny pomáhají i matkám samoživitelkám. O časové hranici nároku na zvýšený příspěvek by však ještě chtěla jednat. „Nikdy to nebude spravedlivé, ať vymyslíme jakýkoli systém, 1. ledna 2027 nebo 1. ledna 2026, vždycky tam bude nějaká hranice, kdy jedni budou dostávat tu původní dávku,“ uvedl senátor Zdeněk Nytra (ODS).
30. 7. 2026

Je to narušení rozdělení moci, hodnotí změnu rozpočtových pravidel Kupka

Jedním z nejzávažnějších bodů vládní novely o pravidlech rozpočtové odpovědnosti je podle exministra dopravy a předsedy občanských demokratů Martina Kupky možnost zvýšení výdajů státu až o deset procent. „Vláda může bez jasně definovaných podmínek navýšit výdaje dnešními čísly o více než 240 miliard,“ upozornil šéf ODS v Interview ČT24. Opoziční poslanci se tak chtějí obrátit na Ústavní soud. Pořad moderoval Daniel Takáč.
30. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.