Recese v USA trvala 18 měsíců a byla nejdelší od války

Washington - Dosud poslední recese americké ekonomiky skončila v červnu 2009 a trvala celkem 18 měsíců. Stala se tak nejdelším obdobím recese od druhé světové války, sdělil dnes Národní úřad ekonomického výzkumu, který oficiálně vyhlašuje začátek a konec recesí v USA. Recese z let 2008 a 2009 zastínila hned dvě zpomalení amerického hospodářství z let 1973 až 1975 a 1981 až 1982, která trvala shodně 16 měsíců. Nejdelším obdobím propadu vůbec byla Velká hospodářská krize, která podle oficiálních údajů celkově trvala od roku 1929 až do roku 1942.

Polovina loňského roku jako konec recese se shoduje i s údaji o vývoji hrubého domácího produktu, které ukazují pokles do loňského druhého čtvrtletí a od třetího čtvrtletí již mluví o obnovení růstu. Panel úřadu ekonomického výzkumu složený z akademických ekonomů však kromě HDP přihlíží i k údajům o zaměstnanosti nebo osobních příjmech.

Úřad uvedl, že každý další ekonomický pokles už bude představovat novou recesi. Nebude to tedy pokračování poslední takzvané velké recese, která začala v prosinci 2007.

Velká recese minulých let byla zřejmě i nejhlubší od konce války. Hrubý domácí produkt se během ní podle dosavadních neoficiálních odhadů propadl o zhruba čtyři procenta, zatímco v recesích 70. a 80. let ztratil od vrcholu k minimu kolem tří procent. Za Velké hospodářské krize však HDP klesl o zhruba 27 procent a těsně poválečná osmiměsíční krize roku 1945 vedla ke ztrátě 12,7 procenta HDP.

Lidem se stále žije špatně

„Ekonomové mohou říkat, že recese loni oficiálně skončila, avšak pro miliony lidí, kteří jsou stále bez práce, je recese nadále velmi reálná,“ prohlásil americký prezident Barack Obama na setkání pořádaném televizí CNBC.

Hospodářský vývoj ve Spojených státech je určující i pro dění v ostatních zemích světa. USA jsou totiž tahounem světové ekonomika a jejich hospodářské zpomalení se následně přelévá i do dalších regionů.

Barack Obama představil plán pro boj s únikem ropy v Mexickém zálivu
Zdroj: ČT24
Vydáno pod