Pyramidový podvod připravil německé investory o miliony

Frankfurt – Téměř třináct set německých, rakouských a švýcarských investorů přišlo kvůli podvodu na bázi pyramidové hry o 37 milionů dolarů (zhruba 763 milionů Kč). Jedná se ovšem jen o první odhady, celková škoda ale bude pravděpodobně vyšší; vyšplhat se může až na miliardy dolarů. Z podvodu je podezřelý jednapadesátiletý Němec Ulrich Felix Anton Engler, který byl minulý týden zadržen v americkém Las Vegas.

Prokuratura v Mannheimu sdělila, že poškozených je v uvedených třech zemích prokazatelně zatím 1 295 a zjištěná ztráta činí zmíněných 37 milionů dolarů. „Očekáváme, že celková škoda bude vyšší,“ uvedla prokuratura.

Engler byl v USA zadržen zřejmě jen náhodou, neboť důvodem bylo překročení tamního imigračního zákona. Momentálně se nachází v americké vazbě, kde čeká na vydání do Německa. Tam je hledaný právě kvůli podezření z několika trestných činů podvodu a zpronevěry. Englera by měli do Německa provázet vyšetřovatelé ze spolkové země Bádensko-Württembersko.

Engler je podezřelý, že jako nástroj k podvodu využil jednu marketingovou společnost z Floridy, jejímž prostřednictvím lákal z lidí peníze. Toho se měl dopouštět zhruba od roku 2003 do roku 2007 a využíval k tomu hlavně internet. Pomocí floridské firmy nejprve propagoval jiný podnik, který údajně obchoduje na burze. Lidé, kteří převedli peníze do USA, nad nimi pak ztratili kontrolu.

Příslib investic na newyorské burze „nevyšel“

Engler sliboval, že vybrané peníze investuje na akciové burze v New Yorku. Zřejmě ale provozoval formu pyramidové hry, kde ti, co se zapojí mezi prvními, dostávají peníze od těch, co do hry vstoupí později. Jakmile se na podvod přijde, na zbytek lidí už žádné peníze nezbudou.

Úřady se loni začaly Englerovým případem zabývat znovu a došly k závěru, že Engler začal podobnou pyramidovou hru pod jiným jménem provozovat rovněž v Nevadě. Mezinárodní zatýkací rozkaz byl na Englera vydán v roce 2007, místo jeho pobytu ale bylo až do minulého týdne neznámé.

Americké úřady minulý týden uvedly, že Engler mohl několik tisíc investorů připravit o více než 100 milionů dolarů (asi 2,1 miliardy Kč). Pokud bude obviněn, hrozí mu až 20 let vězení.

Vydáno pod