Průmysl se loni vrátil na čísla jako před krizí

Česká průmyslová výroba si během roku 2014 meziročně polepšila o 4,9 procenta. Tomu pomohla hlavně výroba automobilů, kovovýroba a výroba elektrických zařízení. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl v závěru loňska průmysl úrovně hodnot před začátkem ekonomické krize v roce 2008. V samotném loňském prosinci vzrostl průmysl, jeden z tahounů české ekonomiky, meziročně o 7,3 procenta.

„Za celý rok průmysl přidal téměř pět procent a posunul výrobu na nové historické rekordy. Od roku 2010 tak výroba vzrostla už o deset procent a v případě automobilek dokonce o třetinu,“ vysvětlil analytik ČSOB Petr Dufek.

Zatímco v roce 2013 průmyslová výroba klesla podle revidovaných výsledků o 0,1 procenta, následující rok už byl mnohem lepší. Nové zakázky loni vzrostly proti předloňsku o 12,1 procenta, přičemž průmyslovým podnikům více pomohla poptávka z ciziny. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,9 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 10,5 procenta.

Za růstem prosincové průmyslové produkce opět stála výroba aut, která tradičně žene celý průmysl kupředu. Naproti tomu v odvětvích výroby a rozvod elektřiny, plynu a tepla, těžby a dřevozpracujícím průmyslu produkce klesla.

Vývoj průmyslové výroby
Zdroj: ČT24

V závěru roku 2014 dosáhla průmyslová produkce úrovně hodnot před začátkem ekonomické krize v roce 2008. Nových průmyslových zakázek, především ze zahraničí, přibylo nejvíce za poslední čtyři roky. Tradičním tahounem českého průmyslu zůstává výroba automobilů, naopak dlouhodobě klesá odvětví těžby a dobývání. 

Zdroj: ČSÚ

Také letošní rok by podle analytika Citfin Jiřího Šimka měl být pro průmysl poměrně dobrý, i když zřejmě neporoste takovým tempem jako v roce 2014. „Hodnota nových zakázek se v prosinci vrátila k výraznějšímu růstu, domácí poptávka nadále roste. Rizikem zůstává vývoj v zahraničí, ale neměl by zvrátit poměrně dobře nastartovaný růstový trend českého průmyslu,“ dodává.

Stavebnictví loni rostlo o 2,3 procenta

Po řadě propadů se poměrně dobře dařilo i stavebnictví. Stavební produkce loni meziročně vzrostla o 2,3 procenta, hlavně díky inženýrskému stavebnictví. Ovšem v prosinci se celý sektor po třech měsících růstu propadl, konkrétně o 6,6 procenta. Navíc ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 kleslo loni stavebnictví o 22,1 procenta.

Stavebnictví
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStock/Maudib

Stavební úřady během loňska vydaly 79 357 povolení, což představuje pokles o 6,5 procenta. Jejich orientační hodnota se snížila o 3,1 procenta na 249,8 miliardy. Naproti tomu se začalo stavět o 10,1 procenta více bytů, celkem jich bylo 24 351. Naopak dokončeno bylo 23 881 bytů, tedy meziročně o 5,4 procenta méně.

Stát musí podle Sobotky zase začít stavět


Stát musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) obnovit svou schopnost stavět. Na sjezdu stavařských odborů zdůraznil, že je potřeba konsolidovat některé úřady, přijmout legislativu o veřejných zakázkách či o dopadech na životní prostředí a také využít peníze z fondů EU. Z nich by v příštích letech do budování silnic, mateřských škol a sociálních bytů mohlo plynout zhruba 188 miliard korun. 

Sobotka zmínil například problémy s výkupem pozemků v místech budoucích dálnic či silnic. Podle premiéra nikdo státu prodávat nechce, ministerstvo eviduje stovky návrhů na vyvlastnění. „Kdybychom se se všemi soudili, jak dlouho bychom stavěli?“ podotkl. Podle něj v Česku také dlouho trvají soutěže na dodavatele. Situaci by měla napravit novela o veřejných zakázkách.

Zahraniční obchod skončil na rekordních číslech

Přebytek zahraničního obchodu Česka dosáhl loni nového historického maxima, rekordní byl i prosincový výsledek. V národním pojetí se přebytek bilance zvýšil na 157,1 miliardy korun, což je meziročně o 50,5 miliardy více. Vývoz tuzemských firem se v porovnání s předchozím rokem meziročně zvýšil o 12,7 procenta a dovoz o 11,4 procenta. V samotném prosinci obchodní bilance skončila schodkem tři miliardy, což byl v meziročním srovnání o 7,2 miliardy lepší výsledek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda odkládá státní podporu hypoték pro mladé rodiny

Plánovaná státní podpora hypoték pro mladé rodiny a potřebné profese se zatím nekoná. V aktuální hospodářské strategii chybí. Prioritou kabinetu je dokončení úpravy stavebního zákona.
před 9 hhodinami

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy pro sobotu, neděli a pondělí. Nafta zdraží o 70 haléřů na 45,90 koruny za litr, benzin o 18 haléřů na 41,95 koruny za litr. V pátek nafta na čerpacích stanicích podle předchozího rozhodnutí kabinetu výrazně zlevnila. Na mnohých místech ji prodejci nabízeli za 45,20 koruny za litr, tedy za maximální možnou cenu stanovenou ministerstvem financí. Ceny benzinu jsou u pump většinou nižší než cenový strop, který činí 41,77 koruny za litr.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Šéfka MMF zařadila Řecko mezi přední ekonomiky eurozóny

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na akci fondu před jarním zasedáním označila Řecko za jednu z nejvýkonnějších ekonomik eurozóny.
před 23 hhodinami

Nezaměstnanost v březnu klesla na pět procent

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla proti únoru o dvě desetiny procentního bodu na rovných pět procent, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů Úřadu práce ČR. Lidí bez práce ubylo o 9367, úřady evidovaly ke konci měsíce 372 338 uchazečů o zaměstnání. Počet volných míst stoupl o 1840, úřady nabízely 91 545 pracovních pozic.
včeraAktualizovánovčera v 11:58

Indie ztrácí kvůli blízkovýchodní válce reputaci i prosperitu a tíhne k Rusku

Blízkovýchodní krize si vybírá daň na Indii, kde to vře kvůli omezení dodávek a zdražování klíčového ropného plynu i hnojiv. Konflikt může podle odhadů připravit zemi o procento hrubého domácího produktu (HDP). USA navíc posilují vztahy s Pákistánem, který se zhostil mírového vyjednávání, což Dillí znepokojuje. Opozice považuje nečinnost vlády Naréndry Módího za diplomatickou ostudu.
včera v 06:03

Venezuela po ropě zpřístupní soukromým společnostem také těžbu nerostů

Venezuela zpřístupní své rozsáhlé zásoby nerostů soukromým investorům. Učiní tak necelé tři měsíce poté, co v souladu s požadavky Spojených států otevřela podobným způsobem svůj ropný sektor. V noci na pátek to napsala agentura AFP, podle níž tento krok schválil parlament latinskoamerické země.
včera v 04:22

Írán by neměl účtovat poplatky za proplouvání Hormuzským průlivem, uvedl Trump

Pokud Írán účtuje poplatky tankerům proplouvajícím Hormuzským průlivem, měl by s tím přestat, uvedl v noci na pátek americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. V médiích se objevily zprávy, že by Teherán mohl chtít mýtné od proplouvajících lodí, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters a dodala, že západní představitelé takovou možnost odmítají.
včera v 01:24

Ministerstvo na pátek výrazně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny pohonných hmot určované státem v pátek oproti čtvrtku klesnou o koruny. Litr nafty bude nejvýše za 45,20 koruny, litr benzinu za 41,77 koruny. Maximální cena nafty stanovená na pátek je nižší, než za jakou ji většina prodejců paliv nakoupila, tvrdí Unie nezávislých petrolejářů. Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu vrátily k růstu, zůstávají ale pod sto dolary za barel.
9. 4. 2026Aktualizováno9. 4. 2026
Načítání...