Platební pravidla Applu omezují konkurenci, je potřeba změna, nařídil nizozemský úřad

Nizozemský antimonopolní úřad nařídil americké společnosti Apple úpravu současného systému, kdy technologický gigant požaduje po vývojářích, aby využívali její systém pro platby v aplikacích. Dle úřadu takové regule narušují hospodářskou soutěž. Platební politika App Store je už delší dobu terčem kritiky ze strany vývojářů, zejména kvůli požadavku, aby využívali pouze systém, který strhává poplatky v rozsahu 15 až 30 procent.

Nizozemský antimonopolní úřad informoval firmu Apple o svém rozhodnutí minulý měsíc. Stal se tak prvním antimonopolním úřadem, který dospěl k závěru, že americká společnost ve svém obchodě s aplikacemi zneužívá svou tržní sílu. Úřad podle zdrojů nevyměřil firmě žádnou pokutu, ale požaduje změny v systému pro platby v aplikacích.

Mluvčí úřadu odmítl informace agentury Reuters komentovat s tím, že záležitost nyní prochází právním přezkoumáním. Podle zdrojů požádala společnost Apple nizozemský soud, aby zveřejnění rozhodnutí úřadu zablokoval, dokud se nevyřeší její odvolání proti verdiktu. Úřad již dříve uvedl, že počítá se zveřejněním rozhodnutí v letošním roce.

Také americký soud minulý měsíc nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení ve svém obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu s vývojářem her Epic Games. Firma Epic loni vybavila svoji hru Fortnite platební bránou, aby obešla poplatek, který musela odvádět Applu. Apple zareagoval tak, že okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store, za což Epic následně podal na Apple žalobu.

Rozhodnutí amerického soudu ruší základní část pravidel App Store, která vývojářům zakazují informovat uživatele o dalších místech, na která se mohou obrátit, aby zaplatili přímo vývojáři, místo aby použili platební mechanismy Applu. Společnost Epic se ale proti verdiktu rozhodla odvolat, protože soud vyhověl její stížnosti pouze částečně a rozhodnutí v mnoha bodech vyznělo ve prospěch Applu.