Na trhu s benzinem se možná zpřísní pravidla

Praha - Petrolejářské firmy navrhují nové povinnosti pro obchodníky s benzinem a naftou. Úředníci zainteresovaných ministerstev už jim také dávají konkrétní podobu. Nově by museli obchodníci zaplatit vysokou kauci, dodržovat přísnější podmínky a zodpovídat za dodavatele. Odhadem je až 15 procent tuzemského trhu s pohonnými hmotami nelegálních a stát tak tratí miliardy korun.

Jen letos v lednu celníci zabavili více než milion litrů nafty z Běloruska, která se měla nezdaněná prodat na českých pumpách. I to je příklad toho, jak kvůli daňovým podvodům státu uniká až deset miliard korun ročně. „Situace je opravdu nazralá k tomu, aby byly zpřísněny podmínky pro vstup do tohoto sektoru podnikání,“ uvedla Jitka Danielová z Generálního ředitelsví cel.

Nově by ten, kdo chce provozovat pumpu nebo paliva dovážet, musel mít odpovídající vzdělání i praxi a složit také vysokou kauci. „Daňové úniky jdou do řádů miliard, tak se domníváme, že účinná kauce by měla být ve spodní hranici 10 milionů, horní hranice cca 20 milionů,“ řekl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Nahrávám video

Kdo dnes třeba prodá 2 miliony litrů, u kterých neodvede DPH, vydělá 14 milionů korun. A o tom, že firem, které nezdaněná paliva pašují do Česka a prodavají, je dost, se přesvědčila nedávno i Česká televize. Podvodníkům nahrává i to, že nafta ani benzin nejdou nijak označit a je těžké dokázat, že doklady patří právě k tomu palivu, které je v cisterně.

V Česku je teď registrováno asi 1 500 dodavatelů paliv. Veřejných čerpacích stanic jsou ale jen tři tisíce. V průměřu by tak na jednoho dodavatele vycházely dvě pumpy a to je podezřele málo. I tato čísla tak mohou vypovídat o velkém počtu podvodníků.

Jenže kromě podvodníků by přísnější podmínky mohly zlikvidovat i drobné prodejce. „Volba kaucí vymlátí z toho trhu celou řadu těch nejmenších obchodníků,“ doplnil Ivan Indráček ze Společenství čerpacích stanic.

Přísnější pravidla by navíc mohla ovlivnit i ceny na pumpách. Nově by totiž mohl být stíhán i pumpař, který nakoupí podezřele levné palivo. Ceny u těch nejlevnějších čerpacích stanic by se tak mohly zvýšit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Správce Liberty Ostrava žaluje exčleny představenstva o téměř 19 miliard korun

Insolvenční správce zkrachovalé hutní společnosti Liberty Ostrava podal žalobu proti čtyřem bývalým členům jejího představenstva. V žalobě na doplnění pasiv po nich žádá téměř 19 miliard korun. Mezi žalovanými je i bývalý majitel Sanjeev Gupta, sdělil správcův mediální zástupce Michal Štefl.
před 13 hhodinami

Rusko sužuje palivová krize, stojí za ní ukrajinské údery

Krize kolem zásobování benzinem a naftou, kterou způsobily dálkové údery ukrajinské armády, nabývá pro Rusko znepokojivých rozměrů. Web Rádia Svoboda informuje o řadách omezení při nákupu pohonných hmot, kterým obyvatelé Ruska a jím okupovaných území čelí. Jakkoliv úřady přijímají protiopatření, zastavit ji může zřejmě pouze Kyjev, uvádí v analýze server Meduza. Podle zpravodaje ČT v Rusku Karla Rožánka je situace v Moskvě jiná než ve zbytku země, protože hlavní město je výkladní skříní tamního režimu.
před 14 hhodinami

Evropský parlament schválil klíčovou část obchodní dohody s USA

Poslanci Evropského parlamentu (EP) schválili zrušení dovozních cel na většinu průmyslového a zemědělského zboží z USA. Jde o klíčovou součást obchodní dohody s Washingtonem z loňského léta. Tu Evropská komise (EK) uzavřela ve snaze zabránit zavedení vysokých cel americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
16. 6. 2026Aktualizováno16. 6. 2026

Na zastropování věku odchodu do důchodu se nemusí spěchat, soudí Juchelka

Zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let, volební slib současné vlády, bude splněn během čtyř let jejího období, nyní se na to nemusí spěchat, řekl v pořadu Interview ČT24 ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). „Uvidíme, zda se to stihne,“ uvedl pak k dotazu moderátora Daniela Takáče, zda se od ledna 2027 spustí zamýšlená valorizace důchodů o inflaci a půlku mzdy, namísto jedné třetiny. Dále věří, že u superdávky zbudou ministerstvu peníze, aby pak mohlo podpořit provozovatele sociálních služeb. Pokud nezbudou, budou si muset kraje a obce pomoci ze svých účtů samy, nebo zahájit jednání s ministerstvem financí, uvedl Juchelka.
16. 6. 2026

VideoInflace výrazně neroste, horší je to v průmyslu a stavebnictví

Navzdory válce s Íránem aktuálně inflace výrazně neroste, krotit ji pomáhají třeba levné potraviny. Ceny zemědělských výrobců v květnu meziročně klesly o víc než třináct procent. Ekonomové ale upozorňují, že tento sestup může být dočasný. Zastavit ho můžou třeba výdaje za pohonné hmoty nebo hnojiva. Horší je situace v průmyslu a stavebnictví. Tam ceny materiálů stouply meziročně zhruba o šest procent. „Všechno, co souvisí s ropou, asfaltové pásy, polystyreny a doprava – to jsou věci, které nám teď hodně vzrostly,“ přiblížil jednatel firmy Lucern dřevostavby Lukáš Černík. Nárůst je ale v nižších jednotkách procent, ceny nemovitostí to tak podle něj zásadně neovlivní.
16. 6. 2026

Konec označení „z EU“ a „mimo EU“. Na obalech medu musí být uváděna země původu

Od neděle 14. června platí přísnější pravidla pro označování medu. Na obalech už není možné uvádět, že pochází ze zemí EU nebo ze zemí mimo EU. Nová evropská směrnice stanovuje povinnost uvést konkrétní zemi původu, kde byl med získán. Cílem je omezit dovoz medu s nejasným původem, vytvořit férovější podmínky pro domácí producenty a zabránit klamání spotřebitelů. Česko je v produkci medu soběstačné z necelých sedmdesáti procent.
15. 6. 2026

Vláda schválila zákaz dvou opioidů, novelu odpadového zákona nebo zapojení do půjčky SAFE

Vláda v pondělí zařadila na seznam zakázaných návykových látek dva opioidy. Celkem sedmnáct substancí pak zapsala na seznam zkoumaných látek, které není možné v Česku legálně prodávat a vyrábět. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dále vláda schválila novelu odpadového zákona, která počítá se zavedením centrálního systému pro oznámení o přeshraničním převozu odpadu. Ministři také probírali zapojení České republiky do unijní půjčky SAFE nebo propůjčení generálské hodnosti.
15. 6. 2026Aktualizováno15. 6. 2026

Řecko dokončuje dohodu s Chevronem o novém průzkumu uhlovodíků v Jónském moři

Delegace společnosti Chevron v pondělí 15. června přijela dokončit dohodu o účasti firmy v takzvaném bloku 10 u pobřeží Kyparissijského zálivu na Peloponésu, oznámil řecký ministr životního prostředí a energetiky Stavros Papastavrou.
15. 6. 2026
Načítání...