Ministr Toman: Budeme žalovat Respekt za poškození dobrého jména

Praha - Ministr zemědělství Miroslav Toman se distancoval od údajných dluhů společnosti Agrotrade, o nichž psal týdeník Respekt. V době, kdy měly dluhy vzniknout, působil Toman v zahraničí, navíc prý nikdy nebyl akcionářem ani členem orgánů firmy. Agrotrade, označovaný za rodinnou firmu rodiny Tomanů, včera oznámil, že bude po Respektu požadovat omluvu a odškodnění. Článek prý úmyslně poškodil dobré jméno firmy i ministra.

„Vracím se na barák, kde působil můj otec,“ komentoval Toman své jmenování na ministerský post. Jeho otec totiž šéfoval resortu zemědělství téměř deset let do roku 1990. Listopadový převrat komunistického prominenta sice zasáhl, brzy se ale zorientoval a už na jaře roku 1990 založil se svým synem Zdeňkem firmu Agrotrade, píše Respekt ve svém nejnovějším čísle. Podle časopisu získal Agrotrade v začátcích svého podnikání stamilionové úvěry od bank. Nakupoval za ně hlavně podíly v potravinářských podnicích. Zatímco dluhy rostly, většina majetku byla převedena jinam. Společnost Agrotrade se v listopadu 2001 měla přejmenovat na Technology Leasing a její akcie v červnu 2003 převzala společnost se sídlem na Kypru Finch Enterprises limited, vyplývá z údajů obchodního rejstříku.

V červnu 2003 byl na majetek Technology Leasing vyhlášen konkurz. Po původním Agrotrade měly zbýt dluhy ve výši zhruba 600 milionů. O nejvíc peněz tehdy údajně přišla státní Česká konsolidační agentura a Česká spořitelna. Stejnojmenná akciová společnost Agrotrade dále podniká. Do obchodního rejstříku byla zapsaná v říjnu 2002. Zdeněk Toman, bratr současného ministra, je členem jejího představenstva, jeho otec Miroslav je členem dozorčí rady. 

Toman: Když údajné dluhy vznikly, byl jsem v zahraničí

„Jsem připraven nést odpovědnost za to, co jsem udělal špatně, ale to není tento případ,“ komentoval dnes Toman. Časopis Respekt podle něj pracoval pouze s náznaky o rodinné firmě, protože dobře ví, že Toman nebyl nikdy ani akcionářem ani členem orgánů Agrotrade. „To platí tím spíše, že v době, kdy měly údajné dluhy “rodiny Tomanů„ vznikat, jsem působil v zahraničí. Proto nemám k této umělé kauze co dalšího říct,“ dodal. 

Žně
Zdroj: ČTK/DPA/Ralf Hirschberger

Podle právníka firmy Ivana Kozla společnost Agrotrade během své existence, od roku 1990, podnikala mimo jiné v odvětví leasingu. „Tato činnost byla samostatná a dle metodik peněžních domů zcela oddělená. Na základě prováděných auditů v samotných peněžních domech byla společnost vyzvána, aby svoje aktivity diverzifikovala,“ zdůvodnil Kozel, proč byla firma v roce 2001 odprodána ze skupiny Agrotrade pod obchodním názvem Technology Leasing. Podle právníka byl odprodej zcela v souladu se všemi právními i ekonomickými pravidly a se souhlasem úvěrující banky. Do konkurzu firmu údajně přivedli až noví vlastníci, kteří za to byli údajně následně trestně postiženi. 

Podle svého životopisu zveřejněného na webu ministerstva zemědělství působil Toman v letech 1996 až 2001 coby diplomat v USA a na Slovensku. V letech 1990 až 1996 byl řídícím pracovníkem v zemědělské firmě Agrotec Hustopeče patřící do skupiny Agrotrade. Coby řídící pracovník „obnoveného“ Agrotrade působil v letech 2006 až 2007. Před pěti lety odkoupil Agrotec Andrej Babiš.

Tomanova rodina financovala Zemanovu kampaň

Proč si Jiří Rusnok vybral do své vlády právě Miroslava Tomana, není jisté. Každopádně otec Toman byl i tentokrát prozíravý, píše Respekt. Lidé z firmy Agrotrade poslali prezidentu Zemanovi na kampaň asi půl milionu korun. V kuloárech se podle časopisu říká, že Babiš má svého ministra, protože největší tuzemský podnikatel v potravinářství by jistě nedopustil, aby potravinářské komoře šéfoval někdo, koho nechce. Babiš si od něj slibuje přesně to, co Toman hodlá dělat, tedy posvítit si na zahraniční výrobce.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (vlevo)
Zdroj: Stanislav Zbyněk/ČTK