Mají lepší vzdělání i zkušenosti. Přesto ženy berou méně

Ženeva - Ženy v mnoha částech světa stále pobírají nižší plat než muži, přestože mají v průměru lepší vzdělání a jsou zkušenější a výkonnější než jejich mužské protějšky. Uvádí to zpráva Mezinárodní organizace práce (MOP), která se věnuje mzdám a příjmové nerovnosti ve světě.

Muži dostávali vyšší plat než ženy ve všech 38 zemích zahrnutých do studie, zjistila MOP. Největší rozdíl mezi platy panoval ve Spojených státech. Zde si ženy vydělají v průměru 64,20 dolaru na každých 100 dolarů vydělaných jejich mužskými kolegy. Tento rozdíl by bylo možné do velké míry vysvětlit faktory, jako je větší produktivita, vzdělání nebo zkušenosti mužů, uvedla MOP. 

V Evropě, Rusku a Brazílii je ale situace jiná. V těchto kategoriích popisujících vzdělání či produktivitu ženy dosahovaly lepších výsledků než muži, platy se ale lišily dál. „Jeden z faktorů, které to budou vysvětlovat, je diskriminace,“ uvedla náměstkyně generálního tajemníka MOP Sandra Polaskiová. Ve všech zkoumaných zemích zůstává však tento jev z velké míry zatím bez vysvětlení. 

MOP do průzkumu zahrnula 26 evropských států. Ženy by v nich na základě sledovaných faktorů měly dostávat o 0,9 procenta více než muži. Ve skutečnosti ale vydělávají o 18,9 procenta méně. V obecném srovnání byly Rusko a Brazílie zeměmi, kde se skutečný plat zaměstnankyň nejvíce lišil od mzdy, kterou by jinak bylo možné očekávat. V Rusku ženy vydělávají o 32,8 procenta méně než muži. 

MOP dnes zároveň uvedla, že tempo růstu mezd v celém světě loni zpomalilo na rovná dvě procenta z 2,2 procenta v předchozím roce. Od roku 2009 se mzdy ve vyspělých zemích podle údajů MOP zvýšily pouze o 0,4 procenta, ačkoli produktivita zaměstnanců stoupla o více než pět procent.

Mezinárodní organizace práce je celosvětovou specializovanou tripartitní organizací, jejímž hlavním cílem je usilovat o podporu sociální spravedlnosti a mezinárodně uznávaných lidských a pracovních práv. Byla založena 11. 4. 1919 v rámci Versailleského mírového procesu jako stálá úřadovna Společenství národů a v roce 1946 byla jako první ze specializovaných mezinárodních organizací přijata do systému OSN. V roce 1969 jí byla udělena Nobelova cena míru.

Ženy se musejí starat o děti, přicházejí tak o léta praxe
   
Situací v českém prostředí se například v minulém roce zabýval průzkum serveru platy.cz. Největší rozdíl v platech je u českých žen ve věku 35 až 44 let, které berou až o 32 procent méně než muži. Rozdíl ovlivňuje i skutečnost, že ženy se v době, kdy mohou být na vrcholu kariéry, často starají o rodinu, čímž přicházejí o roky praxe a kontakt s oborem, dodala Jaroňová.

Loni si ženy nejvíce v průměru vydělaly v Praze, a to až 27 587 korun. Následují Jihomoravský kraj (21 476 korun) a Středočeský kraj (21 012 korun). V těchto krajích dostávají i muži největší platy.

Naopak nejméně braly ženy v Karlovarském kraji (18 890 korun), v Olomouckém kraji (19 094 korun) a Moravskoslezském kraji (19 491 korun).