Lidé si loni vzali hypotéky poprvé za více než dvě stě miliard korun

Třetím rokem loni pokračoval růst hypotečního trhu. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj poskytly banky 112 tisíc půjček na bydlení za 218,3 miliardy korun. Výsledek je tak o sedm miliard nižší, než odhadovala hned v lednu Hypoteční banka.

K rekordnímu zájmu o hypotéky přispěly jak nízké úrokové sazby, tak příznivá ekonomická situace domácností.

O prvenství nepřipravily rok 2016 ani změny, které hypoteční úvěry provázely. Od října totiž Česká národní banka doporučila bankám neposkytovat stoprocentní hypoteční úvěry. Další změnou je nový zákon o spotřebitelském úvěru z prosince minulého roku.

„Rok 2016 byl rokem historicky nejnižších úrokových sazeb, téměř celý rok se sazby držely v průměru pod dvěma procenty. Banky se navíc předháněly v marketingových akcích a často tak bylo možné získat hypotéku bez poplatků za sjednání či vypracování odhadu nemovitosti zdarma,“ řekla analytička společnosti Partners Lucie Drásalová.

Koncem roku zamířily sazby vzhůru

Banky kvůli novému úvěrovému zákonu již od konce léta nabízely extrémně nízké sazby i na dlouhých fixacích. „Zhruba čtyři měsíce tak bylo možné získat úrokovou sazbu od 1,29 procenta i na desetileté fixační období,“ dodala.

Velké finanční domy v závěru roku oznámily zvýšení sazeb hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Česká spořitelna zvýšila v lednu úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací. Komerční banka zvedla úrokové sazby v listopadu o asi 0,5 bodu. Hypoteční banka od prosince zvýšila sazby u sedmiletých a desetiletých fixací o 0,3 bodu. Sazby zvedly také Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank.

Vydáno pod