Kalousek ustupuje. Ponechá daňové odpočty úroků z hypoték

Praha – Vládní koalice zřejmě do konce června předloží ve sněmovně balík reformních návrhů, které upraví daňový, důchodový a zdravotnický systém. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes v Otázkách Václava Moravce sdělil, že po diskusích v koalici i ve vlastní straně ponechá výjimku pro daňové zvýhodnění hypoték. Rozhodl se ale snížit strop odpočtu z daňového základu ze 150 na 80 tisíc korun.

„Po koaličních diskuzích a po tlaku z vlastního politického klubu, ponechám jednu výjimku ve svém návrhu, kterou jsem chtěl odstranit. Ponechám výjimku pro daňové zvýhodnění hypoték, ovšem s tím, že ona dohodnutá výše stropu 150 tisíc ročně bude snížena na 80 tisíc ročně,“ řekl v ČT Kalousek. Podle ministra se až 80 procent hypoték pohybuje mezi 40 až 50 tisíci úroky ročně, což jsou byty za 3 miliony korun. Díky zachování výjimky, byť se sníženou hranicí, zůstane zvýhodněna většina lidí s hypotékami.

Vláda nicméně, co se týče reforem, žádné další ústupky zřejmě neplánuje. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř v Otázkách Václava Moravce naznačil, že koalice chce stihnout předložit reformní zákony ve sněmovně do konce června nebo nejdéle na přelomu června a července: „My jsme přesvědčeni, že někdy na konci června nebo na přelomu června a července jsme schopni přijít k prvnímu čtení o těchto zákonech. Se kterými zákony konkrétně vláda spojí, nebo nespojí svou důvěru, je plně v pravomoci premiéra a vlády jako takové.“

Nahrávám video
Otázky Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Jenže plánované zákony se nelíbí opozici. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je znovu kritizoval: „Tato koalice upřednostňuje spěch se zaváděním některých reforem před tím, aby ty reformy byly vůbec životaschopné a přežily jedno volební období.“ Vadí mu především, že vláda s opozicí o návrzích nejedná, a proto je bude muset opozice po volbách korigovat. „Otázka je, jestli je toto skutečně demokratický postup využít momentální většiny k tomu, abyste provedli nevratné změny bez dohody s opozicí,“ tázal se ve studiu Sobotka Kalouska.

Ten mu na to ale odvětil: „Otázka je, jestli je demokratické, aby menšina blokovala tu většinu v tom to provést. To už je ale filozofická otázka.“

A do debaty se vložil i Tluchoř: „Pokud by bylo možné udělat reformy a spolupracovat na nich s demokratickou opozicí – výborně. Ale pokud to možné není a mám si vybrat, jestli reformy bez spolupráce, nebo spolupráce bez reforem, tak já si jednoznačně vybírám to první.“

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda projedná další kroky k regulaci cen pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) bude na pondělním jednání schvalovat návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády. Ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři projednají i vládní nařízení, podle kterého by životní minimum vzrostlo od října, nikoliv od května. Zabývat se budou i novelou zákona o cestovních dokladech.
před 2 hhodinami

Trump nařídil námořní blokádu Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že námořnictvo USA zahájí blokádu Hormuzského průlivu. Írán obvinil z vydírání celého světa. Námořnictvo má v mezinárodních vodách zadržovat lodě, které zaplatily Íránu mýtné za plavbu průlivem. Íránské revoluční gardy reagovaly, že jakákoliv vojenská plavidla mířící do Hormuzského průlivu budou pokládat za porušení dvoutýdenního příměří s USA a že se s nimi „tvrdě a rozhodně“ vypořádají.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Schillerová chce pružnější regulaci cen paliv, Jurečka před stropy varuje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Nedělní debatě nevyloučila další zásahy státu do regulace cen pohonných hmot. Na pondělním zasedání vlády hodlá předložit zákon, který by umožnil rychleji reagovat na další vývoj. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil racionální přístup. Též ocenil monitorování marží, varoval ale před cenovými stropy a vyzval ke kontrole celého dodavatelského řetězce.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

VideoJe brzy sčítat škody, zaznělo v ekonomické debatě o Íránu

Až několik měsíců může podle expertů trvat návrat cen do normálu po zdražování kvůli konfliktu na Blízkém východě. Uzavřením Hormuzského průlivu skokově zdražila ropa a pohonné hmoty, k nim se přidaly i energie či hnojiva. Podle ekonomky a bývalé české zástupkyně u Světové banky Jany Matesové je nepochybné, že škody budou, je však brzy na to je sčítat. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček v Událostech, komentářích z ekonomiky upozornil na to, že se nevytvářely zálohy k trasám, kudy proudily vzácné suroviny. Až nyní se dle něj hovoří třeba o posílení ropovodů. Před velkým dopadem krize na zaměstnance i na celou ekonomiku varoval prezident Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, zmínil také možné zvýšení inflace v případě delšího trvání konfliktu. Pořadem provázely Vanda Kofroňová a Kristina Nováková.
před 18 hhodinami

Inflace i vysoké životní náklady mohou ovlivnit výsledek maďarských voleb

Maďarská předvolební kampaň den před nedělním hlasováním vrcholí. Po šestnácti letech vlády Fideszu Viktora Orbána bude o případné změně rozhodovat i stav ekonomiky. Zemi trápí vysoká inflace a rostoucí životní náklady, řada podniků také zůstává závislá na evropských i státních dotacích.
11. 4. 2026

Vláda odkládá státní podporu hypoték pro mladé rodiny

Plánovaná státní podpora hypoték pro mladé rodiny a potřebné profese se zatím nekoná. V aktuální hospodářské strategii chybí. Prioritou kabinetu je dokončení úpravy stavebního zákona.
11. 4. 2026

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy pro sobotu, neděli a pondělí. Nafta zdraží o 70 haléřů na 45,90 koruny za litr, benzin o 18 haléřů na 41,95 koruny za litr. V pátek nafta na čerpacích stanicích podle předchozího rozhodnutí kabinetu výrazně zlevnila. Na mnohých místech ji prodejci nabízeli za 45,20 koruny za litr, tedy za maximální možnou cenu stanovenou ministerstvem financí. Ceny benzinu jsou u pump většinou nižší než cenový strop, který činí 41,77 koruny za litr.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Šéfka MMF zařadila Řecko mezi přední ekonomiky eurozóny

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na akci fondu před jarním zasedáním označila Řecko za jednu z nejvýkonnějších ekonomik eurozóny.
10. 4. 2026
Načítání...