Jurečka navrhne politikům růst platů o 6,9 procenta

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhne politikům pro příští rok růst platů o 6,9 procenta. Debatu chce vést i o tom, aby se výdělek soudců a státních zástupců zvedal stejným tempem jako ostatním ústavním činitelům a nenavyšoval se případně výrazněji. Navyšovat by se měly stejně jako platy a mzdy v zemi, řekl v pořadu Partie televize CNN Prima News. Podle původního návrhu by se odměňování ústavních činitelů mělo příští rok upravit o téměř 14 procent. Opozice či odbory to kritizovaly. Vláda by měla o navýšení znovu jednat ve středu.

„Budu navrhovat meziroční nárůst 6,9 procenta, který je v této zemi jako objektivní hodnota u lidí, kteří pracují v privátním i veřejném sektoru, za letošní rok. Je to objektivní nárůst,“ je přesvědčen Jurečka.

Platy politiků a soudců odpovídají určitému násobku průměrné mzdy. V minulých letech se kvůli krizovým situacím zmrazily. Soudci se tak obrátili na Ústavní soud, který snížení jejich výdělků zrušil. Jeho rozhodnutí se však týkalo jen odměňování soudců.

Ministerstvo práce připravilo novelu, která upravuje podle soudního stanoviska pravidla pro všechny ústavní činitele. Ústavní soud v tiskové zprávě upozornil, že se ústavností snížení platů politiků nezabýval.

Rozhodnutí soudu není fér, míní ministr

„Ústavní soud říká, že všichni buďte solidární a skupina soudců je nedotknutelná,“ prohlásil Jurečka. Podle něj soudní rozhodnutí není fér. Za spravedlivé by považoval navyšování platů politiků, ale i soudců a státních zástupců tak, jak se zvedají výdělky v ekonomice.

Pokud nerostou, nemělo by se podle Jurečky upravovat ani odměňování ústavních činitelů. „Nemůžeme připustit, že soudci jsou mimo a žádná solidarita se na ně nebude nikdy vztahovat,“ řekl. O nastavení chce vést debatu.

Platy poslanců, členů vlády, prezidenta, soudců a dalších funkcionářů se vypočítávají s pomocí koeficientu a průměrné měsíční mzdy na přepočtené počty zaměstnanců za předloňský rok. Ústavní soud koncem května uvedl, že letošní snížení soudcovských platů po trvalé změně koeficientu odporuje ústavnímu pořádku. Koeficient pro soudce od příštího roku zrušil.

Opozice chce platy politiků zmrazit

Podle šéfky poslaneckého klubu opozičního ANO Aleny Schillerové je nutné soudní verdikt respektovat. Poslanci ANO podle ní předloží příští týden ve sněmovně návrh na zmrazení platů politiků s oddělením výdělků soudců a státních zástupců, které by se dál navyšovaly. ANO sbírá teď také podpisy pro svolání mimořádné sněmovní schůze k platům politiků, příští týden by o ni mělo požádat. Schillerová věří, že by se mohla pak uskutečnit přespříští týden.

Návrh na růst platů politiků o 14 procent kritizoval v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova i šéf opozičního SPD Tomio Okamura. Je pro zmrazení. Podotkl, že ho neúspěšně navrhoval čtyřikrát.

Podle vládního poslance Jana Skopečka (ODS) bylo chybou ustoupit od navyšování platů politiků podle průměrného výdělku a stavu ekonomiky. „To já považuju za spravedlivý systém a považuji za chybu, že jsme ten automat vypnuli,“ řekl na Nově Skopeček.

Zvýšení renty pro exprezidenty

Podle Jurečky by se do novely o platech ústavních činitelů mohla přidat i valorizace renty pro bývalé prezidenty. „I když mám výhrady vůči bývalým žijícím prezidentům, tak jsem pro, že se to má valorizovat. S tímhle problém nemám. Klidně tam (do novely) toto můžeme doložit,“ uvedl šéf resortu práce.

Neupřesnil však, jak by se náhrada mohla upravit. Nyní činí 50 tisíc korun renty a 50 tisíc korun na nájemné kanceláře a odměnu asistenta. Dřívější neúspěšný návrh počítal s tím, že by částka odpovídala platu poslance. Také podle Schillerové by bylo valorizování náhrady důstojné a na místě.

V novele je také úprava peněz na činnost první dámy. Podle Jurečky by se měly vyčlenit z peněz hlavy státu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 1 mminutou

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 21 hhodinami

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters. Evropské akcie skončily ve středu se ztrátami.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...